Jak zainstalować i podłączyć kuchenkę elektryczną z piekarnikiem

Popularnym atrybutem nowoczesnej kuchni - wbudowany w płytę grzejną i piekarnikiem. W ostatnich czasach coraz więcej konsumentów preferuje modele elektryczne, które odpowiedniki gazowe doskonałej funkcjonalności. Instalować urządzenia będzie właścicielem. Najważniejsze - prawidłowo obliczyć położenie instalacji i opieki wysokiej jakości przewodów, które mogą wytrzymać linii wysokiego obciążenia.

 1. Wymagania okablowanie łączące sprzęt kuchenny
 2. Montaż i uruchomienie kuchenki
  • Przygotowanie miejsca do montażu
  • Układ i wybierz metodę połączenia
  • Instrukcje płyta związku
 3. Rodzaje Ścianki dotyczące sposobu instalacji
 4. Montaż i podłączenie pieca
  • Obliczanie Size „pudełka” w piecu
  • Montaż i podłączenie do sieci
 5. Dobór urządzeń kuchennych: porady ekspertów
 6. Kuchenka elektryczna: naprawić swoje ręce

Wymagania okablowanie łączące sprzęt kuchenny

Przed zainstalowaniem płyty mosiądzu lub płyta powinna zwrócić szczególną uwagę na jakość okablowania. Konieczne jest, aby wziąć pod uwagę kluczowych punktach:

 1. Podłączenie piekarnika i płyty grzewczej musi być wykonywana przez uziemienia elektrycznego. Spełnienie tego warunku jest łatwe do sprawdzenia - w gnieździe / podłączyć urządzenie powinno być trzy lub pięć styki elektryczne na 220V i 380V, odpowiednio. W starszych budynkach, wymóg ten nie jest zawsze spełniony. Konieczne jest zatem, by położyć nowy kabel. Przewody elektryczne muszą być podłączone do skrzynki poprzez RCD (urządzenie prądu szczątkowego).
 2. Tanie urządzenia zasilającego (2,5 kW) może być dostępny z sieci, która spełnia wyżej opisane wymagania. W wysokich piecach energetycznych czy kuchenki montaż pożądane osobnej linii.
 3. Zalecany przekrój kabla - 6 mm.kv. Ten przewód poradzić sobie z długim obciążeniu 10 kW. Optymalny stopień ochrony maszyna - C 32. Podczas montażu kuchenki lub płyta wbudowany elektryczny zasilający do 8 kW można zaoszczędzić trochę dalej i grubości 4 mm maszyna kabel - C 25.
 4. Odpowiedni typ kabla - NYM lub VVGng. Przy zakupie należy na pewno sprawdzić średnicę przewodu. Przy grubości 4 mm z drutu należy 2,26 mm do przewodu 6 mm - 2,76 mm.
 5. Parametry RCD jeden element musi przekraczać wyłącznik nominalnej. Na przykład, do maszyny 32 i konieczne jest podłączenie RCD wynosi 40 A.

Ważne! Uziemienie urządzenia elektrycznego zapewnia bezpieczną pracę urządzenia.

Montaż i uruchomienie kuchenki

Przygotowanie miejsca do montażu

Dotykając panel na blacie kuchennym będą potrzebne następujące narzędzia:

 • wiertarka elektryczna;
 • śrubokręta;
 • układanki elektryczny;
 • Nóż budowlanych;
 • Linijka ołówek;
 • szczeliwo silikonowe.

Instalacja elektryczna płyta grzejna z rękami w następującej kolejności:

 1. Zmierz wymiary podstawowych technik lub zobaczyć informacje zawarte w instrukcji dołączonej do urządzenia. Co do zasady, dokumentacja określa minimalne blaty ubocznych. Ich niezwykle zredukować niepożądane, ponieważ podczas operacji materiał może zerwać.
 2. W tabeli zwrócić kontury umieszczenia osadzone płyty.
 3. Wywiercić otwór, który będzie służył jako punkt wyjścia cięcia.
 4. Położony w piłowanie układanka z pięknym grzebieniem zęba, wyciąć i szlifować na plasterek znaczników.
 5. Oczyścić powierzchnię z frytkami i zrobić płytę.
 6. Kawałek uszczelniająca procesu lub pokrycie samoprzylepne szczeliwa. Aby chronić blaty wahań temperatury, jest ponadto pożądane, użycie taśmy aluminiowej.

Kolejne kroki - Powierzchnia montaż przygotowanego otworu i podłączania do przewodów elektrycznych sztuka według schematu.

W celach informacyjnych. Szczegółowy schemat elektryczny jest przedstawiony z tyłu płyty elektrycznego (palnik wbudowany).

Układ i wybierz metodę połączenia

Obwody wejściowe do płyt kuchennych i piekarników zastosowanie w budynkach mieszkalnych wymagają użycia jednej fazie - sieciowym 220V. W sektorze prywatnym czasami jest wskazane, aby zorganizować sieci trójfazowej - takie połączenie redystrybucji obciążenia w działaniu kilku palników na 3 etapy.

Oznaczenia na rysunku:

 • 1L, 2L, 3L - etap;
 • N - neutralny;
 • Kod ziemi lub PE - uziemienie urządzenia.

Podłączenie płyty kuchennej do zasilania odbywa się przez jeden z następujących: plug / lub wtyczki zasilania ze skrzynki zaciskowej.

W pierwszej wersji jest to niezbędne do prawidłowego wyboru gniazda i wtyczki. Płyta 7-8 kW moc odpowiada aktualnym 32-38 wtyczką musi utrzymać rozdział okablowanie 4-6 mm.kv. Często połączyć łącznik płyta pomocą RSH / HS-32. Taki pakiet może być stosowany w jedno-, dwu- lub sieci trójfazowej.

Rada. Wskazane jest, aby korzystać z gotowego zestawu, jak widełki od jednego producenta mogą nie być odpowiednie dla innego gniazdka.

Korzystne jest lepiej, uzyskując białe modele plastikowe - są one lepsze niż czarny karbolitovymi. Elementy konstrukcyjne nie różnią, kolejność połączenia są takie same.

Połączenie za pomocą terminala wielu uważa prostszy i bardziej niezawodny. Na płycie tworzywo termoutwardzalne kilka par kontaktów i zaciskami śrubowymi. Okablowanie połączone z dwóch przeciwległych stron, z zachowaniem kodu kolorów. Listwy zaciskowe są wybrane w zależności od urządzenia elektrycznego.

Instrukcje płyta związku

Uruchomienie pola rozdzielnicy przez punkty zaciskowe zależy od fazy numer linii. Jeśli kabel trzy-wire jest położony, a następnie stosuje się 1-fazowy schemat:

 • mostki miedzi połączenia zacisków №1, №2 i №3; połączony z nim przewód fazowy (czarny, biały lub brązowy);
 • zera (№4 i №5) podłączone do zera (niebieski) drutu;
 • ZP (masy) do połączenia odpowiednich przewodów żółto-zielonej.

Gdy stosuje się dwie fazy połączenia czteroprzewodowym. Ich połączenie jest wykonywane w następujący sposób:

.Yap-tytułowej block__text, .yap-tytułowy {
font-size: 17px ważne ;!
}
# Yap-Ya_sync_2 pionowej .yap-tytułowej block__text {
font-size: 17px ważne ;!
}

 • Drut №1 i №2 mostkiem, połączyć je przewód fazowy;
 • №3 zacisk do podłączenia drugiego przewodu fazowego;
 • №4 №5 zaciski i połączenia za pomocą mostka, a następnie połączyć z nimi przewodem neutralnym;
 • przymocować przewód uziemienia.

Kabel pięć-core jest używany do podłączenia trójfazowego. W tym przypadku, №1 terminal №2 i №3 połączyć z trzema przewodami fazowymi, a kolejne procedury jest podobny do poprzedniego.

Podłączenie zasilania Algorytm grzyba z powierzchni do gotowania kuchni:

 • Demontować widelec luzując śrubę mocującą.
 • Mechanizm łącznika położyć kabel i zacisnąć go szelki.
 • Zdjąć przewody z izolacją 1-1,5 cm i czystych żyłach.
 • Bezpieczne zaciski przewodów we wtyczce zgodnie ze schematem. Gołe przewody nie muszą wychodzić na zewnątrz terminalu.
 • Zbierz obudowę wtyczki i dokręcić śrubę.

Podłączanie elektryczną płytę grzejną własnymi rękami: wideo

Rodzaje Ścianki dotyczące sposobu instalacji

Zgodnie ze sposobem instalowania wgłębione piece dzielą się niezależne i zależne. Funkcjonalnie nie różnią się między sobą, ale instalacja z kilku różnych technologii.

Modele zależne są zasilane z jednego zestawu płyty. Obszary robocze są połączone za pomocą przewodów, mają jeden panel sterowania, który zazwyczaj znajduje się na przedniej części pieca. Szafy zależne są niewielkie, co jest szczególnie ważne dla małych kuchniach. Jednak przy zakupie należy uznać, że w przypadku awarii centrali nie działa, oba urządzenia.

Niezależnie mieć możliwość instalowania oddzielone od powierzchni grzewczej. Takie urządzenie zostanie umieszczone w dowolnym miejscu w kuchni.

Cechy wyróżniające niezależnych modeli:

 • nieograniczony wybór lokalizacji dla instalacji pieca;
 • możliwość odmowy płytę - nowoczesne modele są wyposażone w kuchenki funkcji gotowania dla pary, rozmrażanie itp.
 • wysoki koszt sprzętu.

Montaż i podłączenie pieca

Obliczanie Size „pudełka” w piecu

Producenci opracowali jednolitego standardu urządzeń kuchennych, które pozwala w łatwy sposób zainstalować piekarnika sekcję obudowy przypisany do zestawu słuchawkowego. Najważniejsze z instalacją - wyregulować położenie równomierności piekarnika. Niewielkie przemieszczenia mogą zmniejszać skuteczność ogrzewania. Poziomowanie odbywa się poprzez regulację wysokości nóg, wykorzystywanych do kontrolowania poziomu budynku.

Aby chronić urządzenie przed przegrzaniem i przedwczesnej awarii instalacji należy wziąć pod uwagę szereg niuansów:

 • optymalną odległość od korpusu podstawy do podłoża - 8 cm, ale nie mniej niż 5 cm;
 • szczelina na obwodzie pieca - 5 cm;
 • Odległość od tylnej ściany - 4 cm.

Ważne! Podłączenie elektryczne szafkę piekarnika poprzez rozszerzenie zabronione. Jest to konieczne, aby zapewnić osobne gniazdko.

Montaż i podłączenie do sieci

Po przygotowaniu terenu i „dopasowanie” do instalacji pieca może się rozpocząć do podłączenia do sieci elektrycznej. Jeżeli płyta nie przekracza pojemność 3,5 kW, może być połączony za pomocą konwencjonalnego gniazda. W przeciwnym razie konieczne jest, aby zwrócić większą uwagę na nowe okablowanie i wybór gniazdka.

Procedura gra:

 1. Odłączyć zasilanie.
 2. Jeżeli piec nie jest przewód naprężone, to jest konieczne usunięcie pokrywy obudowy otwarcia dostępu do listwy zaciskowej.
 3. Wybierz żądany odcinek kabla i podłączyć przewody do odpowiednich zacisków. Związek przeprowadza się za pomocą zwory. Szczegółowy schemat podłączenia okablowania przedstawiono w instrukcji dla techniki.
 4. Prowadzony kabel relacje z wyłącznikiem RCD - te elementy muszą być montowane oddzielnie do pieca elektrycznego.
 5. Aby połączyć się z pieca do różnicowo urządzenie wymaga kabel miedziany o średnicy 4 mm. Połączenie jest przez standardowe procedury.

Kuchenka elektryczna: naprawić swoje ręce

Najczęstszym usterka jest panel elektryczny - urządzenie nie nagrzewa się lub nie działa, jeden z palników. W tym przypadku samo-eliminacja stłuczenia sprowadza się do następujących działań:

 1. Sprawdzić napięcie na wyjściu. Często sprowadza się to elektrotochka.
 2. Sprawdzić wtyczkę i kabel. Po wykryciu uszkodzenia mechaniczne i zastąpić korek jest wystarczająca.
 3. Jeśli powyższe kroki nie rozwiązały problemu, konieczne jest, aby wyjąć płytę. Wstępnie trzeba odłączyć przewody i zdjąć uchwyt montażowy.
 4. Sprawdzić funkcjonalność transformatorem i bezpiecznikiem termicznym. Będzie to wymagało multimetru. W przypadku braku napięcia, lub jego różnicę w stosunku do nominalnej - zainstalować nowe elementy.
 5. Sprawdź przewody połączeniowe we wszystkich punktach: przełączników, blok sterujący lub termostat palników.

Rada. Cenowo alternatywą miernik - wskaźnik śrubokręt.

Najczęstszą przyczyną awarii elektrycznej płyta 2, 3 i 4-palnik:

 • przepalony bezpiecznik spowodowane skokami napięcia - instalację urządzeń ochronnych na przepięcia sieci rozwiązać ten problem;
 • obwód otwarty na PETN prowadzi do zerwania jednego palnika;
 • awaria czujnika - na skutek niewłaściwej pielęgnacji i użytkowania;
 • przegrzanie powierzchni - Uszkodzony termostat.

Dobór urządzeń kuchennych: porady ekspertów

Przy wyborze płyty kuchennej należy porównać główne parametry technologii:

 1. Określić trzeba zależnej lub niezależnej płytę. W pierwszym przypadku, zakres towarów jest znacznie zmniejszona.
 2. Drugim ważnym punktem wybór materiałów do produkcji płyty, w ogóle, a w szczególności palników. Cast iron spiral niedrogiego ale długo podgrzewany i zużycia energii. Wielu wierzy, że najlepsze kuchenki elektryczne - szkła ceramicznego. Ich główne zalety to: kreatywność i wysoka szybkość ogrzewania. Progressive opcja - ceramika szklana powierzchnia indukcyjne, charakteryzujące się efektywnością energetyczną.
 3. Płytka funkcjonalna. Dostępność dodatkowych opcji sprawia, że ​​gotowanie szybciej i wygodniej. Cóż, jeśli płyta jest wyposażona w: timer, funkcja ogrzewania, zasilania rezerwowego i ochrony wyzwolenia.
 4. Ilość palników jest ustalana od intensywności użytkowania pieca kuchennego i wymiarach. Płyta elektryczna 4 palnikowa - klasycznej wersji, odpowiednie dla rodzin, przyzwyczajony do jedzenia regularnie w domu. Wszystko dla małej przestrzeni roboczej, można wybrać kompaktowy model 2-palnika.

Płyty grzewcze elektryczne: lepiej. Rekomendacje Wybór powierzchni roboczej.


Like this post? Please share to your friends: