Broušení řetězu pily rukama

Naprosto všichni majitelé motorových pil čelit dříve nebo později se měly zaměřit na řetěz. Tento problém lze vyřešit dvěma způsoby - dát řetěz ke studiu nebo provádět vlastní ruce pro ostření řetězové pily. S první řešení je jasné, ale někdy se obrátit na servisní středisko není možné - například je opotřebovaný řetěz při práci v zemi, z níž stovky kilometrů do nejbližšího obchodu. V tomto případě se budou muset vyrovnat sami o sobě. Talk, jak se brousit řetězové pily s řetězem.

Obsah:

 1. Potřeba ostření pil
 2. V případě potřeby ostření pil
 3. parametry zuby
 4. Obecná pravidla pro ostření
 5. Zařízení na broušení
 6. broušení

Potřeba ostření pil

Postup při ostření řetězu - není složitější než proces ostření řezného nástroje při všech dostupných speciálních úprav. Power viděl zub má složitou geometrii. Boční a horní řezné hrany, přičemž druhá z nich se zužuje směrem k řetězu linii pohybu pod určitým úhlem, takže tato operace obtížné.

Do značné míry vysoce výkonná řetězová pila vliv na správné používání okruhu, který by měl být povinný pre-akutní a brousit. Jediným způsobem, jak zajistit efektivní a bezpečný provoz v průběhu jeho realizace. Po řádně nabroušený řetězové pily důležité silný motor. Soustružení pily musí být provedeno po jeho otevřeností, která je pomalá práce, a zařízení vede ke straně.

Intenzivní práce pily vyvolává rychlé otupení obvod. Někdy se držel několik optimalizací může být v průběhu celého dne nutná. Přidávat se k problému a skutečnost, že zuby se rychle tupyatsya na setkání s vozovkou. I když budete dělat jednou nebo dvakrát háček pozemní autobus, můžete zastavit práci - čipy stanou v pořádku, a pila se zastaví jít do lesa. Čím dříve Blunt nabroušené zuby, musí být méně materiálu odstraněny pro ostření, jako výsledek - v průběhu životnosti řetězu stává delší.

V případě potřeby ostření pil

Bohužel, ostření pro motorové pily v mnoha případech řetěz provádí pozdě - uživatelé jednoduše nemají zaznamenáte projevy, které naznačují, že tam byl tupý řetěz. Ty by měly nepřerušuje defektního pilou nebo tupého řetězu, což má za následek špatné řezů, velký cyklického zatěžování, vysoká spotřeba paliva, zničení hnacího řetězového kola a pneumatiky. To vede ke snížení produktivity, ke zvýšenému opotřebení všech komponentů motorovou pilou a pilou poklesem předpokládané životnosti.

Aby se předešlo těmto problémům věnovat pozornost při práci na určitý typ čipu. Jak čipy dostat určit, kdy ostřit řetěz. Pokud se stane tmavší než dříve, je to jasné znamení, že řetěz potřebuje ostření. Zaobleny obvod budete schopni rozpoznat, zda cut much namísto velkých tlustých jen jemné hobliny. Čipy tak tam je hodně prachu, a vypadá to, že jehly.

Stačí zjistit v případě potřeby ostření. Důležitým rysem krmivo síla působí. Cílem, naostřený správně, v řezu je koncipován i pro malé lisy. Pokud naopak, řetězové pilou nucena zvýšit podávací síly, tupé zuby.
Podívejte se zblízka na zuby řetězu - otupení v mnoha případech to může být vidět pouhým okem. Potřeba pro ostření řetězové pily uklidnit budete moci určit, na nižší úrovni výkonu - těžší snížit, a práce se uživatel více času.

parametry zuby

Řezání pilový řetěz řetězu se skládá ze zubu čepele, základnu a omezovače hloubky. Čepel má koncovou lopatek hřebíček, který je uspořádán vertikálně, a odpadává horního ramene, které vodorovně.

Za účelem dosažení optimálních řezných vlastností, je nutné, aby se zub lopatky určité úhly. Zubní odpočinku, která padá zpět úhlu, tvoří úhel horní čepel, která je potřebná pro vložení do horní dřeva čepele. Zub čepel, která se zužuje směrem dozadu, mechanický nůž svírá úhel potřebný pro boční pilin létající z motorové pily.

Okraj konci lopatky jednotek s kluznou plochou tvoří úhel sklonu, který se mění mezi různými řetězci 60 až 85 stupňů. Vyklápěcí zadní horní hrany, měřeno v souladu s posuvnou rovinou a spojení v závislosti na druhu řetězu a až do 50 - 60 stupňů. Horní nůž - hlavní ostří a horní úhel lopatky - nejdůležitější úhel. Horní měření úhlu ostří se hodí s obtížemi, je možné korigovat hodnotu, pokud je uvedeno všechny výše uvedené hodnoty.

Můžete úhel ostření řetězové pily měnit v závislosti na aplikaci. Hlavním pravidlem je, tím vyšší je hodnota ostření úhel, takže při řezání měkkého dřeva řezný výkon nepromerzloy výše. Je-li řez stromů zmrzlé a snížení ostření úhel pomáhá snižovat vibrace a hladký průběh pily. Ale pamatujte si, že úhel ostření by neměla být větší než 35 a méně než 25 stupňů. Výjimkou jsou řetězy určené pro podélné řezání, je úhel 10 ° se.

Úhel horní čepel, úhel ostření a změnou úhlu sklonu při broušení. Tato kritéria mají rozhodující vliv na schopnosti řezacího řetězu. Před zubním stěrkou na každý spoj je hloubkový doraz. Rozdíl ve výšce mezi hranou a zadní hranou hloubky tip měřidla je definována jako vzdálenost z hloubkového dorazu.

Z tohoto ukazatele závisí na úrovni ponořit do dřeva horní okraj (tloušťka třísky), a proto výkon. Upravená omezovač hloubky vzdálenost bez ohledu na druh výkonu a rozteče řetězu. To musí být v normě 0,5-0,8 mm, častěji - 0,6 milimetrů.

Vysoké hodnoty způsobit zvýšenou náchylnost k řetězovou pilu zpětnému rázu řetězce a příliš zachycení vibrací. Nízké hodnoty vyvolal pokles výkonu. Vzhledem k tomu, viděli ostření řetězec hloubkový doraz vzdálenost poklesne v důsledku snížení horní stranu hřebíček, omezovač hloubky také vyžaduje pravidelnou podpilivanie - deset ostření.

Obecná pravidla pro ostření

Správné ostření řetězových pil řetězy musí být v souladu s několika doporučeními. Před ostření řetězu je vysoce doporučeno, aby jim věnovat pozornost. Akutnost úhlu omezovač výšky agregátu a řezání musí splňovat kritéria stanovená výrobcem. Kromě toho, že je důležité mít stejné velikosti všech odkazů jednoho řetězce. V opačném případě může dojít ke snížení produktivity a úroveň vibrací a zatížení motoru - nárůst. Vzhledem k nerovnoměrné zátěži zvyšuje pravděpodobnost přerušení obvodu.

Vzhledem k tomu, vnitřní smyčkou hřebíček tvaru v blízkosti kruhu, a obvod materiálu je dostatečně měkký, aby brousit řetízek kolo soubor, který má malý průměr. motorovou pilou ostření vyžaduje přesné polohování vzhledem k souboru brousit zuby.

Horní hrana souboru musí vyčnívat nad horní ploše hřebíčku přibližně 1/5 průměru souboru. Ihned doporučuje určit jeho parametry, se doporučuje volit průměr souboru v závislosti na stupni řetězce před ostření řetěz s motorovými pilami. typicky když se pohybuje v rozmezí 4-5.5 mm.

Video ostření řetězu je možné vidět, že soubory by měly být umístěny v pravém úhlu ve svislé rovině a do obvodu 10 nebo 30 stupňů - do vodorovné polohy. Všechny tyto podmínky splňuje pouze jeden ze souboru - je obtížné, proto jej lze použít pro ostření pil různá zařízení, což umožňuje poskytnout požadované parametry broušení. Představují sadu, která jsou součástí řetězové pily, nebo zakoupit v každém železářství nezávisle.

Zařízení na broušení

Šíření souprava pro ostření řetězové pily benzin sestává z kruhového souboru, který je uložen ve speciálním držáku, plochý držák souboru, který je potřebný pro broušení hloubkového dorazu předpokladu, že poslední operace vzor pro ostření pilového řetězu, a speciální hák pro čištění piliny od pily.

Na držák se souborem má kruhovou linku, která umožní správné umístění vzhledem k řetězu. Nástrojový držák namontován na naostřené zubu, v tomto pořadí, s orientací linky. Deska se tak spoléhá na hloubkovým dorazem a horním okrajem prohozu, a soubor je umístěn pod řeznou hranou.

Držák aplikace zajišťuje dodržování správné výšce souboru do zubu. Existují různé držák na různých hřištích řetězu. Správná volba správného průměru držáku, respektive souboru zajišťuje, že tento vystoupí na 1/5 průměru zubu zpět. Je nutné používat pouze určité soubory.

.Yap-titul-block__text, .yap-title {
font-size: 17px důležité ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-vertikální .yap-titul-block__text {
font-size: 17px důležité ;!
}

Před ruční ostření řetězové pily je nutné opravit pneumatiku. Soubory jsou vybrány podle druhu řetězu, je hlavním kritériem výběru v tomto případě je jeho krok. Kulaté pilníky mají průměr 3 - 6 mm a jsou určeny pro ostření řezných zubů. V bytě šířku soubor se pohybuje v rozmezí od 4 - 12 mm, které se používají pro řízení odstraňování pick.

Věnujte pozornost těmto doporučením, které pomáhají správné ostření řetězové pily Benzín:

 • broušení by mělo být provedeno takovým způsobem, že 1/5 soubor pro ostření řetězu jednal na špici;
 • nástroje potřebné k pohybu vpřed, a ne dozadu, a ve stejném směru;
 • každé 2-3 ostření Zuby by měly podkopat škrty omezovač.

Broušení se provádí tímto způsobem:

 • přednastavení brzdu řetězu, pevně sevření pilu mezi koleny;
 • pak umístěte šablonu takovým způsobem, že „šípy“ upozornil „nos“ pneumatiky. Nezapomeňte křídou zub, který začal ostření;
 • přesunutí souboru, k němuž se šipkami se pohybuje od „já“ a provést ostření;
 • s souboru plochou a ostění referenční zub musí být odstraněny. V tomto případě je směr pohybu může být jakýkoliv.

Je třeba poznamenat, že práce se sadou broušení řetězu vyžaduje určité dovednosti, což je důvod, proč není žádoucí, aby se nákladnému ostření řetězu bez zkušeností.

Není třeba se snažit příliš těžké klikněte na soubor, aby se odměřené a plynulé pohyby. Otáčet pravidelně soubor, aby se zabránilo jednostrannému opotřebení. Podobným způsobem jako všechny ostatní zuby brousí. Výhodnou První brousit zuby v jednom směru, a pak totéž se děje se zuby jiného směru změnou polohy.

Při ostření provést stejný počet pohybů souboru na každém zubu při stejném tlaku. Tak, stejné délky zubů. Délka řezných zubů by měla být stejná. Rozdílná délka zubů způsobuje nerovnoměrné zdvihu řetězce a tvorbě trhlin v sobě. V případě nestejné délce zubu, budete potřebovat veškerou piliny řezání zuby na délce nejkratších hřebíčku.

broušení

Zdokonalovat soubor nemůže každý řetězec. V případě, že síla viděl důkladně zorané štěrk nebo písčitá půda, nebo není nabroušený příliš dlouho, že břit je úplně ztratil svůj tvar zaostřené se souborem by vyžadovalo příliš mnoho času a úsilí. Je rozumné v těchto případech je nutno použít stroj na broušení řetězu. Tyto stroje jsou rozděleny do síla, která jsou vybavena brusným kotoučem a ručních přístrojů.

Pracovní část těchto prostředků pro ostření řetězové pily strukturálně podobá pilu luk ve tvaru, ve kterém je pilový list vložen na místo kulatého souboru dlouhé. Stroje a brousit pravidlo řetězu, jednu velikost úpravou délky horních okrajů všechny zuby v dolní zub, který je příjemcem pro ovládací prvek. Důmyslný mechanismus nastavení pomůže dát všechny potřebné parametry.

Ostření je nutné provést 2-3 pohyb, začíná po tom pro další zub a opustit všechna nastavení kontrolních zuby. To může poskytnout stejné parametry ostření postup je naprosto pro všechny zuby. Když se brousit omezovač, kulatý soubor změnit bytu.

Elektrické nářadí pro broušení řetězu - jednoduché a pohodlné použití. Je vybaven konfiguraci systému, který pomáhá vytvořit řetěz v požadovaném úhlu a přesně součet na naostřené hraně disku. Tam jsou stroje, které provádějí, když snížil na disk upínací obvody automatické spojky.

Stroj, ve skutečnosti plní podobnou roli, že kola pro ostření pilového řetězu a kalibr, ale s vyšší přesností. Mletí se provádí následovně:

 • Uvolněte začít šroub, který upravuje upínací obvod.
 • Nastavte vodící drážku řetězu takovým způsobem, že je přístroj vypadal k broušení kamene.
 • Potom nastavte požadovaný úhel broušení. Výchozí hodnota je ostrý úhel 300, ale i jiné varianty jsou možné v závislosti na rozsahu použití řetězce. Polarita se volí v závislosti na ostření nástrojů - levý nebo pravý.
 • Utratit ostření. Existují dvě možnosti. První z nich - v souladu ostření, řezné nástroje zpracování, jeden po druhém, ale pokaždé, když v tomto případě bude muset změnit polaritu. Dalším je zostření každý jiný nástroj: zpracování první levák, klepněte pravým frézy, nebo, jak bude mnohem pohodlnější. Snížením počtu operací, takže není třeba měnit pokaždé, když je polarita zvyšuje rychlost práce.

V rámci tohoto procesu je třeba dodržovat určitá pravidla. Za prvé, je optimální hladina mletí určena z délky nejvíce tupým zubu, který slouží jako referenční. Za druhé, ostření není žádoucí, aby se příliš hluboko, protože snižuje úroveň bezpečnosti. Po provedení operace se doporučuje vyhodit vzduchový okruh stlačeného a nechte ji v čistém oleji na nějakou dobu.

Nyní, když víte, co představuje takový postup jako ostření řetězové pily s rukama, a jaká je cena ostření řetězu. Práce - není jednoduchá, má své vlastní charakteristiky a nuance, vyžaduje minimum základních dovedností, ale je řešen jako doma. Zbývá jen vybrat jeden ze scénářů - použití souboru nebo ručním strojem.


Like this post? Please share to your friends: