Kabelový svazek s rukama: okruh před montáží

Dalších 15 - 20 lety, je zátěž na startovním roštu bylo poměrně malé, ale dnes je dostupnost velkého počtu spotřebičů pro domácnost vyvolalo nárůst zatížení časy. Staré dráty nejsou vždy schopné vydržet vysoké zatížení a je třeba je nahradit nakonec. Kterým se elektroinstalace v domě nebo bytě - je to vyžaduje Mistr určité dovednosti a znalosti. V prvé řadě se jedná o znalost pravidel o kabelovém svazku, schopnost číst a vytvářet schémata, stejně jako na elektrických dovednosti. Samozřejmě, že k tomu elektroinstalaci svých rukou může být, ale je nutné dodržovat níže uvedenými pravidly a doporučeními.

 1. Pravidla pro kabeláž
 2. Konstrukce a zapojení obvodu svazku
 3. instalace
  • Značení a příprava oběžných drah
  • Instalace otevřené elektroinstalace
  • Instalace skryté kabeláže

Pravidla pro kabeláž

Všechny materiály stavební činnost a stavební je přísně regulován souborem pravidel a požadavků - SNIP a GOST. Pokud jde o zapojení a celé sestavy, který je připojen do elektrické sítě, měli byste věnovat pozornost pravidlům elektrických zařízení (zkráceně PUE). Tento dokument předepisuje, jak a co dělat při práci s elektrickým zařízením. A pokud chceme položit vedení, pak musíme ji studovat, a to zejména ta část, která se týká instalace a výběru elektrických zařízení. Zde jsou základní pravidla, která je třeba dodržovat při instalaci elektrického vedení v domě nebo bytě:

 • Klíčovými prvky elektroinstalace, jako jsou rozvodné skříně, metry, zásuvek a vypínačů musí být snadno přístupné;
 • nastavení přepínače se provádí při výšce 60 - 150 cm od podlahy. Sami přepínače jsou umístěny v místech, kde není otevřené dveře nebrání přístupu k nim. To znamená, že pokud se otevřou dveře na pravé straně, je přepínač na levé straně a naopak. Drát je veden do spínače směrem dolů;
 • Výstup se doporučuje instalovat ve výšce 50 - 80 cm od podlahy. Tento přístup dána tím bezpečnost při potopení. Také výstup umístěny ve vzdálenosti 50 cm od plynové a elektrické sporáky, jakož i topných těles, potrubí a jiných uzemněnými objekty. Drát je veden k výstupu ze zdola nahoru;
 • Počet prodejen v místnosti musí být v souladu s 1 ks. 6 m2. V kuchyni není výjimkou. To zavedlo řadu podle potřeby připojit domácí spotřebiče prodejen. Instalace zásuvek v WC je zakázáno. Pro zásuvky v koupelně za vyřízení oddělený transformátor;
 • Zapojení uvnitř nebo vně stěn se provádí pouze vodorovně nebo svisle, a místo těsnění je znázorněno na kabelovém rovině;
 • dráty jsou vedeny v určité vzdálenosti od potrubí, podlah a dalších věcí. Pro požadované vodorovné vzdálenosti 5 - 10 cm od nosníků překrývají a okapů a 15 cm od stropu. Podlahové výška je 15 - 20 cm svislé dráty jsou umístěny ve vzdálenosti 10 cm od okraje otvoru dveří nebo okna .. Vzdálenost od plynové trubky, by měla být alespoň 40 cm;
 • při pokládce externí nebo rozvodu, je třeba se ujistit, že se nedotýkala kovových částí stavebních konstrukcí;
 • při pokládce několik paralelních drátů se prodlužuje vzdálenost mezi nimi by měl být alespoň 3 mm, nebo každý vodič musí být ukryt v ochranném boxu nebo zvlněním;
 • Elektroinstalační a spojovací dráty běží uvnitř zvláštních rozvaděčích. křižovatka pečlivě izolována. Sloučenina z mědi a hliníkového drátu mezi striktně zakázán;
 • pozemní a neutrální vodiče jsou připevněny k přístroji pomocí šroubů.

Konstrukce a zapojení obvodu svazku

Práce na zapojení, počínaje vytvořením projektu a schématu zapojení. Tento dokument je základem pro budoucí domácí elektroinstalace. Vytvoření projektu a schématu natolik vážná věc, a to je lepší svěřit zkušené profesionály. Důvod je jednoduchý - to má vliv na bezpečnost bydlení v domě nebo bytě. Služby vytvoření projektu bude stát určitou částku, ale stojí to za to.

Kabeláž projektu diagram

Ti, kteří jsou zvyklí dělat vše, co vlastníma rukama, mají při dodržování výše uvedených pravidel, stejně jako se učí základy elektrotechniky, aby své vlastní kresby a výpočty na zatížení sítě. Jakékoliv problémy s tím, zejména pokud existuje alespoň některé pochopení toho, co elektrického proudu, a následky neopatrné manipulace. První věc, kterou potřebujete, je legenda. Ty jsou uvedeny v následující fotografii:

Schematické symboly spotřebiče

Jejich použití, udělat výkres bytu a plánované osvětlení bodu, umístění instalace vypínačů a zásuvek. Jak a kde jsou usazeni, popsané výše uvedená pravidla. Hlavním cílem takového systému - ukazuje upevňovací zařízení a elektroinstalace. Když vytvoříte schéma zapojení je důležité myslet dopředu, kde, kolik a jaké bude stát spotřebičů.

Dalším krokem bude vytvoření schémat svazku vodičů k připojovacím bodům na obvodu. V tomto okamžiku je nutné přebývat. Důvodem pro tento typ zapojení a připojení. Jen málo z těchto typů - paralelní, sériové a smíšené. Poslední nejatraktivnější díky hospodárné využívání surovin a maximální účinností. Pro snadné zapojení všechny přípojné body jsou rozděleny do několika skupin:

 • kuchyň osvětlení, předsíň a obývací pokoj;
 • WC a koupelna osvětlení;
 • elektrické zásuvky obývací místností a chodeb;
 • zásuvky kuchyňské elektřiny;
 • napájecí zásuvky pro elektrické sporáky.

Výše uvedený příklad je pouze jednou z mnoha možností pro skupiny svítidel. Hlavní věc, kterou je třeba pochopit - je, že pokud skupina připojovací bod, čímž se snižuje množství použitých materiálů a zjednodušený režim sám.

skupiny odběratel elektrické energie v bytě

Důležité! Pro zjednodušení, kterým se zapojení do zásuvky dráty mohou být položeny pod podlahou. Vodiče pro osvětlení jsou instalovány v horní stropní desky. Tyto dvě metody jsou velmi dobře použít, pokud nechcete Stroebe stěny. V diagramu je tato položka je označena přerušovanou čarou.

Také v kabeláži projektu uveden výpočet odhadované stávající sítě a použité materiály. Výpočet se provádí podle vzorce:

I = P / U;

kde P - celkový výkon použitý všemi zařízeními (W), U - napájecí napětí (V).

Například, konvice 2 kW, 10 lampy 60 W, 1 kW mikrovlnná trouba, lednička 400 wattů. Amperage 220 voltů. V důsledku toho (2000+ (10h60) + 1000 + 400) / 220 = 16,5 ampérů.

V praxi je proud v síti na moderní byty zřídka přesahuje 25 A. Na základě této skutečnosti a jsou vybrány všechny materiály. V prvé řadě se jedná o část elektroinstalace. Pro usnadnění výběru, níže uvedené tabulce jsou uvedeny hlavní parametry dráty a kabely:

průřez kabelu v závislosti na intenzitě proudu

V tabulce jsou uvedeny maximální hodnoty přesnosti, a jak je často intenzita proudu se může měnit, bude trvat malý prostor pro větší vodiče nebo kabelu. Proto všechny elektroinstalace v domě či bytě se doporučuje provést následující látky:

Dráty pro zapojení

 • VVG-vodič 5 * 6 (pět jádra a část 6 mm2) se používá v budovách s třífázovým napájením pro spojení s hlavním panelu stínítko;
 • VVG-2 * 6 drát (dva vodiče a část 6 mm2) se používá v domácnostech s dvoufázovým síly k připojení na hlavním panelu stínítko;
 • VVG drát-3 * 2,5 (tři jádra a 2,5 mm2) se používá pro většinu vedení z panelu osvětlení do spojovací skříně, a z nich do zásuvek;
 • VVG drát-3 * 1,5 (tři prameny a průřez 1,5 mm2) se používá pro vedení z rozvaděčích na místě osvětlení a spínačů;
 • VVG-3 * 4 drát (tři prameny a průřez 4 mm2) se používá pro elektrické.

power off stroje

Chcete-li znát přesnou délku drátů muset běžet trochu s páskou opatření kolem domu a na výsledek se přidají 3 - 4 m skladem. Všechny vodiče jsou připojeny ke štítu osvětlení, který je instalován u vchodu. Panel namontovány jističe. Obvykle se tento RCD 16 A a 20 A. První z nich je použit pro osvětlení a přepne se do druhého výstupu. Pro nastavení individuální zařízení chrániče 32 A, avšak v případě, síla je větší, než desky 7 kW, poté dát na RCD 63 A.

Osobní ochranné prostředky pro elektrické dráty

Nyní musíme spočítat, kolik do zásuvek a rozvodných krabic. Je to všechno velmi jednoduché. Stačí se podívat na obrázku a provést jednoduchý výpočet. Kromě výše uvedených materiálů vyžadují různé spotřební materiál, jako jsou například izolační páskou a PPE čepice pro připojení vodičů a potrubí, kabelové kanály nebo kanály pro elektrické vedení, zábradlí.

instalace

V pracích nic není náročný na elektroinstalace. Hlavní věc, aby dodržovaly instalaci bezpečnostních předpisů a pokynů. Veškeré práce lze provést sám. Od nástroj k provedení požadované montážní testeru bolgarka punč nebo vrtat nebo šroubovák, kleště, a kleště Phillips a plochý šroubovák. Nenechte se špatně laserové úrovni. Vzhledem k tomu, aniž to je docela obtížné, aby se vertikální i horizontální uspořádání.

Důležité! Provádí opravy s výměnou rozvodů ve starém domě nebo bytě skryté kabeláže, musíte nejprve najít a odstranit staré dráty, pokud je to nutné. Pro tyto účely se zapojení snímače.

Značení a příprava oběžných drah

Označení zapojení

Začneme s instalací značek. Pro toto použití marker nebo značka tužky umístit na zeď, kde je drát má být položen. V tomto případě se řídíme pravidla uvádění drátů. Dalším krokem je označit místa pro instalaci osvětlení, zásuvek a vypínačů a osvětlení panelu.

Důležité! V nových domech na panelu osvětlení, speciální výklenku. V této staré gardy jednoduše zavěsit na stěnu.

Shtroblenie stěny pod elektroinstalace

.Yap-titul-block__text, .yap-title {
font-size: 17px důležité ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-vertikální .yap-titul-block__text {
font-size: 17px důležité ;!
}

Po absolvování s označením, nebo pokračovat do instalace kabelů otevřeným způsobem, nebo se shtroblenie stěny v jedné rovině. Zpočátku s použitím razníku a speciální korun trysek jsou řezané otvory pro instalaci zástrčky, vypínače a spojovací krabice. Pro dráty samotné jsou vyrobeny Stroebe pomocí mlýnku nebo děrovačka. V každém případě to bude hodně prachu a nečistot. Drážky drážka hloubka by měla být asi 20 mm, a šířka být taková, aby v Stroebe volně umístěny všechny vodiče.

Zapojení do dutiny překrývají

Pokud jde o strop, pak existuje několik možností, jak řešit problém s umístěním a kterým vedení. První z nich - v případě, že strop je namontován, nebo napětí, kompletní rozvody jednoduše připevněn k nosné stropní konstrukci. Druhý - je mělké řezné drážky pro vedení. Třetí - elektroinstalace je skryta ve stropní desky. První dvě možnosti jsou velmi snadno proveditelný. Ale třetí bude muset udělat nějaké vysvětlení. Prefabrikované domy jsou použity překrývající se vnitřních dutin, aby dva otvory a dostatečně dosáhnout uvnitř překrývající drátů.

Po absolvování shtroblenie, postupuje do konečné fáze přípravy pro instalaci kabeláže. Dráty, aby se jim do místnosti, je potřeba protáhnout skrz zdi. Takže musíme použít úder děrování. Obvykle jsou tyto otvory jsou provedeny v rohu místnosti. Také, aby otvory pro rostlinné dráty z elektrického panelu ke krytu osvětlení. Po ukončení shtroblenie stěny spustíte instalaci.

Instalace otevřené elektroinstalace

Montzha otevřený elektroinstalace

Začneme s instalací při instalaci světelného panelu. Pokud byl zvláštní výklenek vytvořen pro něj, pak nám dal ji zpět, ale pokud ne, jen pověsit na zeď. Uvnitř klapky nastaven proudový chránič. Jejich počet závisí na počtu skupin svítidel. Smontovaný připojit panel vypadá takto: v horní části terminálu jsou nulové, pod uzemnění mezi terminály a prodejních automatů.

rozvaděč

Nyní začneme drát dovnitř VVG-5 * 6 nebo VVG-2 * 6. Ze strany elektrického připojení panelů Elektroinstalace nese, takže teď pojďme nechat bez připojení. Uvnitř panelu osvětlení úvodní vodič připojen následovně: modrý drát připojitelný k nule, bílou horní kontakt proudového chrániče a žlutá se zeleným pruhem drátem připojitelným k zemi. Stroje RCD propojeny do série v horní části pomocí propojovacích kabelů od bílé. Nyní přejděte do kabelového svazku otevřeným způsobem.

Instalace kabelového kanálu do otevřené vysílání

Po vzoru dříve plánovaných kotvicích lepenkových krabic nebo kabelové kanály pro elektroinstalaci. Často s otevřenými rozvody kabelové kanály se snaží umístit sebe kolem soklu nebo naopak téměř až ke stropu. . Krabice pro zapojení upevněné šrouby v krocích po 50 cm První a poslední otvorů v krabici dělat ve vzdálenosti 5 - 10 cm od okraje. Pro tento zasverlivaem díry ve zdi s pistolí a udeřila do hmoždinky a upevněte kabelový kanál pomocí šroubů.

Dalším charakteristickým rysem elektroinstalace jsou zásuvky, vypínače a rozvodné skříně. Všichni zavěsit na zeď místo stavět do vnitřku. Proto je dalším krokem je nainstalovat na místě. To je dost, aby jim připevnit ke zdi, označit místo otvorů k vyvrtání upevňovacích a opravit je na svém místě.

open elektroinstalace

Dále budeme pokračovat do kabelového svazku. Začneme s kterým hlavní silnici a od zásuvek na štítu osvětlení. Jak již bylo uvedeno, pomocí drátu VVG-3 * 2.5. Pro větší pohodlí, počínaje od místa připojení k bočnímu panelu. Na konci drátu visí etiketou s označením, že drát a kde to jde. Dále, dát vodiče VVG-3 * 1,5 vypínačů a svítidel do krabice.

Složené dráty v krabici

Uvnitř křižovatce box dráty jsou spojeny Sizov nebo pečlivě izolovat. Uvnitř panelu osvětlení VVG-jádrového drátu 3 * 2.5 je připojen následovně: hnědé nebo červené žíly - fáze, je připojen ke spodní části proudového chrániče, modrá - nula, připevnění na horní neutrální autobusu, žlutý se zeleným pruhem - na uzemnění pneumatiky pod. S pomocí „prozvanivatsya“ testeru všechny kabely, aby se předešlo možným chybám. Je-li vše v pořádku, obraťte se na elektrikáře a připojen k rozvodné skříni.

Instalace skryté kabeláže

Běží skrytý elektroinstalace je natolik jednoduchý. Podstatný rozdíl od otevřeného jediný způsob, jak skrýt drát z pohledu. Zbývající kroky jsou prakticky identické. Zpočátku nastavte osvětlení registrační značky a automatické proudového chrániče, po kterém rostlina a připojte přívodní kabel od elektrického panelu. Také jsme ho nechat, aniž by byl připojen. To umožní, aby elektrikář. Dále nastavte provedeno uvnitř výklenky rozvodné krabice a flush.

instalace flush

Nyní jdeme do kabelového svazku. První dlažba hlavní silnici z kabelu VVG-3 * 2.5. Pokud bylo plánováno, pak se vodiče do zásuvek jsou položeny na podlaze. Drát VVG-3 * 2,5 továrny v potrubí pro elektrické vedení nebo zvláštní zvlněním a dlažeb svůj výstup umístit drát do zásuvky. Tam umístěte vodič uvnitř drážek a rostlinách v jeho ozdobný kryt. Dalším krokem je instalace kabelů VVG-3 * 1,5 spínačů a světelných bodů do rozvodné skříně, kde se připojí k hlavní vodič. Všechny spoje izolovat SIZami nebo pásku.

Kontrola Tester skrytou kabeláž

Na konci „prozvanivatsya“ celá síť pomocí testeru za případné chyby a připojit ke stínění osvětlení. Způsob připojení podobný tomu, který je popsán pro viditelné instalaci. Po dokončení zblízka Stroebe omítnuté a pozvat elektrikáře pro připojení k rozvodné skříně.

Pokládání elektrikářů v domě nebo bytě na zkušeného mistra - to je dost jednoduché. Ale pro ty, kteří se vyznají v elektrotechnice, měli byste vzít za pomoci zkušených profesionálů od začátku do konce. To samozřejmě bude stát peníze, ale můžete chránit před chybami, které mohou způsobit požár.


Like this post? Please share to your friends: