Nasıl bir alçı tavan seçmek için

Yüzey düzleme için son operasyon sıvalı duvar ve tavanlar çıkıntı yapar. Yurtiçi yapanlar başarıyla duvarları hizalayarak prosedürü ile baş ama tavan, işler çok daha karmaşıktır. bugün tavan için dolgu çok çeşitli vardır: sıva, akrilik, yapıştırıcı, baz, hazır kuru, pahalı, ucuz, yerli, ithal bitirme ... Bu dizi bahsetmiyorum, inşaat hipermarket içinde her profesyonel danışman değil anlayın kim tavan hizalamak karar verdi. Bugün alçı tavan için en iyi olanı söyleyecektir ve nasıl pazarda geniş bir yelpazede de dahil olmak üzere, sizin için en doğru olanı bulmak için.

İçindekiler:

 1. tavana macun Özellikleri
 2. Tavan dolguları için Özellikler
 3. Kuru ve hamurumsu dolgular
 4. Farklı koşullarda dolgu maddelerinin kullanımı
 5. taban ve kaplama tabakası
 6. renk macun seçimi
 7. Maliyet üreticileri ve dolgu malzemeleri

tavana macun Özellikleri

Macun binaların, cephe ve tavan işle ilgili macun duvarlar için kullanılan kalın bir plastik madde olmasıdır. Farklı dispersite harçtan Macun - en fazla 200 mikron, daha küçük partikül büyüklüğü çapı. dolgu malzemesi bir süre ve özel katkı maddeleri daha sonra katılaşır ve sahip dolgu maddeleri, bu harmanlanmış bağlayıcı maddeler (çimento, alçı taşı, kireç ve kum) bulunmaktadır.

İlave olarak, karışımlar tavan dolgu gibi kütle özelliklerini geliştiren ek bileşenler olabilir:

 • sertleştirme ve kilo ayarı regülatörler;
 • plastikleştiriciler;
 • Su geçirmezlik - Yüksek nem içeren odalar soyunma için tasarlanmış macun içinde;
 • Pigmentler;
 • Poliesterler selüloz - hızlı kurutma, yüksek su direnci ve kaplama dayanıklılık sağlar.

Alçı tavan düzlemi ve sadece temiz, sağlam ve sağlam bazında hizalamak için gerçekleştirilmiştir. Dolgu sıva, taş, tuğla, beton, alçı, beton, hafif inşaat ve yalıtım panelleri, alçı levha ile tedavi edilebilir. macun tavan yüzeyinde iş için uygun olmayan uzun yaş, metal, plastik ve cam olmuş olan, kabul edilir.

Sadece üç golle Genellikle tavan shpatljujut. Bunlardan ilk boya öncesi macun. hemen bütün kusurları, gözle tespit edilecek boya uygulandıktan sonra, çünkü kaliteli bir kaplama elde etmek için gerekli olduğu için, çoğu emek yoğun ve zor bir seçenektir.

İkinci seçenek - duvar altında bir macun. Bu durumda, gerek yüksek kaliteli kapsama oluşturabilir ve sadece büyük kusurları ve görsel usulsüzlüklerin düzeye çıkarmak gerekir. Tabii ki, hatta bu süreç bazen can sıkıcı. Üçüncü seçenek - tavan sıva uygulaması için macun. İdeal, sözde "cam" kaplama oluşturmak için bu durumda gerek yoktur.

Tavan dolguları için Özellikler

Doğru satın macunlar akrilik boya ile boyama için tavan yüzeyinin olarak bitirme yüksek düzeyde ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu materyalin veya dolgu uygunsuz kullanımından seçiminde hatalar tüm çalışmaları bozmak, bu nedenle her zaman artan ilgi ile bu prosedürün düşünebiliriz.

Eğer tavana macun seçmeden önce, dolgu özelliklerine dikkat edilmelidir. Daha küçük dolgu kısmı bir boyut, Eğer macun bir tabaka yapabilir daha ince olması. Büyük (kadar 0.6 milimetre) ile bileşim maddeleri hizalama tabakanın taban uygulanması içindir. 0.3 mm'lik bir boyutu ile fraksiyonların karışımları hali hazırda tavan işlenme için kullanılır.

(0.2 milimetreye kadar) küçük inklüzyonlar en hassas ve düzgün bir tesviye katmanları oluşturan polimerik dolgu bulunmaktadır. Daha yüksek öğütme alçı, partiküllerin daha küçük ve daha ince, son kat olacak şekilde. Belirli bir malzeme için yüzey tabakasının izin verilen minimum kalınlığını belirlemek için, kullanıma hazır bileşimin sayısal boyutu fraksiyonunun paketi bulmak ve 3 ile çarpın.

Düzenleyiciler çalışmalarında rahat, sfero ve uysal macun yoktur. Tavana substrat malzemesi, bu Damlamayan, cila, parlaklık kolaydır ve görünür dikişler oluşturmadığı önemlidir. Nedenle çözüm "çalışılabilir" olmak ve kalınlaşır başlar ve bu süre zarfında saati belirtmek için tavsiye edilir.

Alçı karışımları için saklanır (kepçe çözelti başına hesaplama göre) Bu performans ortalama - 30-60 dakika, çimento ağırlık - 2 saate kadar, ve polimeri - kapalı bir kap içinde bir kaç güne kadar. Aynı zamanda tamamen tedavi tavan sıva uygulandığında zamanını bilmek tavsiye edilir. Tüm bu parametreler ve öncelikle inşaatçılar etkiler.

Her üretici kendi pişirme teknolojisi düzenleyiciler vardır. Bu nedenle, macun satın almadan önce dikkatle ürün ambalajı üzerinde öneriler ve talimatları okumalısınız. Bu kuralın ihmal felaket sonuçlara yol açacaktır. tabaka çatlakları Sertleşince kalitesiz dolguları hakkında kesinlikle karar vermeyin. iş yürütüldüğüne dair mümkündür:

 • Hava sıcaklığı santigrat fazla 30 ya da daha az, 5 ° olduğu zaman,
 • 80% 'den daha fazla olan bir nem;
 • Güneşin doğrudan ışınlarına altında.

Not birçok talimatlar gereksinimlerini karşılamak en optimal çalışma koşulları - nem% 60, 20 derece civarındaki sıcaklık. kısa bir süre tavana öncesi macun uygulamasının odasında böyle koşulları oluşturmak için deneyin. Diğer koşullar belli bir yönde düzeltme uygulama teknolojisi dolgular gerektirir.

Ayrıca kum gibi macun bileşenin varlığını not edin. renk bileşeni nedeniyle gri "kirli" kullandığı için kullanmak kumla maddeler, cephe çalışmaları için en iyisidir. Ama tavan kum olmadan macun seçmek daha iyidir. Böyle bir yapı ile oldukça sıkı çalışmaya, fakat sonuç sizi etkileyecek - Tavan pürüzsüz ve hatta edecektir.

Kuru ve hamurumsu dolgular

Üreticiler kullanıma hazır bir kuru karışımı veya macun şeklinde dolgu maddesini üretmek. Toz halindeki malzeme kolayca taşınabilir ve hatta soğuk depolarda saklanabilir. Kuru ürün çözeltisi, su bir kap içinde, iyi tanımlanmış oranlarda içine dökülür hazırlamak için, homojen bir kütle oluşturmak üzere kütle karıştırın. Ayrıca, topak matkap karıştırıcı meme hızı ile kullanılan, büyük hacimler ve, içinde homojen bir karışım elde etmek için 800 rpm daha büyük değildir.

boşluklar - benzer bir toplu oluşturulan macun katmanı "soğutma" olarak adlandırılan. Tek başına 15 dakika - Bu nedenle, karıştırma işleminden sonra, kütle 5 bırakılmalıdır. demet değiştiricileri erime süresini olacak Bu süre zarfında "çalıştı" ve hava kabarcıkları çıkıyor. Sonra bütün olarak kütle 5 dakika daha karıştırılır.

Hazır kullanımlı dolgular tavan ince bir tabaka ile dekorasyon almak isteyen ana yöneliktir, ve toz, bu durumda daha az olacaktır. 0.1 milimetre - Bu tür bir dolgu maddesi elde etmek için, üreticiler 0.002 arası bir boyuta sahip, özellikle ince yardımcı madde fraksiyonlarının uygulanır. Karıştırma 'manuel' yönteminden sonra karışım, kuru madde kalır, çünkü bu tür bir çözelti, basit bir mikser yapmak neredeyse imkansızdır, özel ekipman kullanılarak gerçekleştirilir.

Hazır dolgular, sulu akrilik veya vinil karışımı yanı sıra, bir organik çözücü üretir. Kuru karışıma aksine, hazır taşınan edilemez ve donma noktasının altındaki sıcaklıklarda depolanan. Tek istisna, özel katkı maddeleri oluşmaktadır hazır macun vardır.

Farklı koşullarda dolgu maddelerinin kullanımı

evin içinde ya da binanın cephesi üzerinde, kuru, ıslak veya soğuk odada: ne dolgu macunu tavan ilgileniyorsanız, size maddeyi kullanmak hangi şartlar altında belirlemek gerekir. Her bir paket bu materyalin ayrıntılı talimatlar sağlayan bir veri sayfası vardır. Fakat buna rağmen, birçok bitirenler tarafından yapılan en yaygın hata özel koşullar ve yerler için ürünün hatalı bir tip uygulama yatıyor.

Tipik bir örnek, - soğuk ve nemli yerlere duvarlar, bir çok kaplama polimer dolgu. Bir nem bu malzeme kontrendikedir. Bunun bir sonucu olarak, uygulanan katman şişer ve bu türeyen tüm sonuçlarıyla birlikte gücünü kaybeder. renklendirici bileşimlerin en higroskopik farklı olarak nemden engel teşkil yok, yani, bu durumda, boyanın üzerinde biriken yardımcı değildir. Bu nedenle, olumsuz değişikliklere tek adam saati.

.yap-Başlıktaki-block__text, .yap başlık {
font-size: 17px önemli ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-dikey .yap-başlık-block__text {
font-size: 17px önemli ;!
}

Şimdi tavan süslemeleri için plan odasında koşullarına bağlı olarak, macun nasıl seçileceği bak. soğuk ve ıslak koşullar için, geleneksel suya dayanıklı çimento macunu kullanımı. Nemli hava ve nem kabarmaz, tekrarlanan çözülme ve donma dayanır. Doğru eğitim alanları tutarsan, kuru alanlar için uygundur.

Normal koşullar için organik bileşikler, alçı ya da bir polimer bağlayıcı ile ilgilidir. Alçı macun farklı yararlı doğal özellikleri, emici fazla nem verme ve odaya neminin yüksekliğinin yumuşatarak "nefes" edebiliyoruz. Ama sürekli nem ve sıcaklık farkları, bu ürünün durmazsa unutmayın ve katman dolgular çatlamaya başlar.

Başka bir ortak hata çimento-kireç veya alçı sıva üzeri çimento macun uygulamasının tamircileri olduğunu. Yani önemli bir yapı aksiyomuna hatırlamalıyız: gücünün temeli her zaman uygulanan malzemenin mukavemetini aşması gerekmektedir üzerinde.

taban ve kaplama tabakası

Dolgular - pahalı bir malzeme olup. verimsiz bir ya da daha fazla tabaka ile kalın bir kat uygulanır - pahalı malzeme, ve belli bir zaman gerekir kurutma işleminin varlığını tüketir. Bu nedenle, tavanda bulunan ön yumuşatma düzensizlikler, ucuz bir sıva kullanabilirsiniz. (- 3 milimetre 1) ve bitiş (yaklaşık 0.5 milimetre) macun tabakaları ve zaten baz koymuştur.

Bir üreticinin ürünlerini kullandığınızda bu tür mont ve dolguları olarak yukarıda açıklanan malzemelerin, uyumluluğu iyi olacaktır. Ayrıca, dolguyu bitirme sadece bir katman uygulayın, yüksek kaliteli pürüzsüz sıva şartıyla.

Çimentonun temel kuruluş pürüzsüz, o zaman sıva olmadan yapabilirsiniz. o zaman bu yüzeyle asal ve To kendisine bir taban katmanı dolgular uygulayın. Kurutma işleminden sonra, yüzey parlatıldığında tavan ve toz parçacıkları kaplamalı dolgu çıkarıldı.

Ayrıca, bazı durumlarda, sadece taban katmanı kullanabilir. tavan bitirdikten sonra bir daha yoğunluğa sahip kabartmalı duvar kağıdı, sopa planlıyorsanız bu, doğrudur. Bir ışık ve çok ince duvar kağıdı veya macun bitirme gelecek yapılmış kullanım cezası altında tavan boyama altında.

renk macun seçimi

tavan bitirme için renk macun yüzeyi daha sonra kalın kağıt papered veya renkli ise, çok önemli bir kriter değildir. Yüksek kaliteli boya malzemesi iyi örtme gücü ve hatta en zıt tonu macun, baştan boyamak mümkün bulunmaktadır.

Benzer şekilde, süs türler ve yoğun duvar kağıdı ve bahsedebiliriz. Bunlardan altında herhangi belirgin renk macun malzemesini veya küçük yüzey kusurları olmayacaktır. Eğer tavan için ince ve hafif duvar kağıdı seçin Ama eğer, bu pahalı renkli macun çimento türü kullanmak en iyisidir. Bu kompozisyonlar ile, dekoratif malzemeler üzerinde tasarruf mümkün olacak.

kompozisyon, burada polimerik bağlayıcı yapışkan olarak mevcut olduğu beyaz dolgu maddeleri, tavanlar püskürtme ile uygulanacak. Bu prosedürün çıkan tabaka genellikle bile üzerinde boyalı değil. yüzeyi gibi uzun süre sarı açılmaz.

Maliyet üreticileri ve dolgu malzemeleri

Eğer karar vermedim takdirde ne seçmek aşağıdakilere dikkat etmek tavan için sıva tür. macun malzemesinin seçimi etkileyen önemli bir faktör, onun fiyatıdır. Bitmiş yapısı, alçı macun çimento ucuzdur kuru üründen daha pahalı olan geleneksel iddia - her zaman doğru değildir.

lüks ve bütçe dolgular - Birkaç fiyat segmenti yok. Ne zaman seçmek pahalı sıva malzemeleri aynı pakette malzemeye göre daha az tüketim akılda, ama fiyat ucuz olmalıdır. boşluk doldurma tabakası kalınlığı aynı ise, gerçek değeri, ucuz maliyeti ve yüzeyinin 1 metrekare başına pahalı bileşimin büyüklüğü ile belirlenebilir.

kaliteli ürünlerin güvenilir ve güvenilir üreticisi olarak genellikle daha yüksek bedeli olacaktır. Bir astar ve macun üreten her şirket, aynı hat içinde birbirleriyle olan iyi uyumluluk garanti eder. Böylece, ucuz ve pahalı malzemeler macun hem tavan kullanmak gerekli değildir.

inşaat malzemelerinin iç piyasasında farklı amaçlar ve fiyat aralığı için dolgu sundu: Rusya macun - "GLIMS-Ppodakshn", "Volma", "Ural İnşaat Karışımları", "Eunice," "Prospectors"; Polonyalı materyaller - «Atlas»; Alman macun malzemesi - «Kreisel» ve «Henkel»; İsveçli dolgu - «Beckers»; Fin ürün - «Tikkurila»; Amerikan inşaat malzemesi - «Birleşik Devletleri Alçı».

Hemen hemen tüm üreticilerin doğrultusunda alçıpan tavan ve bu tabakaların derz bitirilmesi için amaçlanan mevcut macun karışımlarıdır. teklifler üretici kendisi alçıpan üreten Tigi-KNAUF, Özellikle büyük seçim - "Fugenfyuller", "Uniflot" ve "Bordfinish". Onların ambalaj üzerinde alçı macun hakkında ayrıntılı talimatlar sağlar.

Yani, en iyi nasıl sıva için tavan belirlemek mümkün olmuştur. Kalite tavan dolguları, her şeyden önce, malzeme özellikleri, fiyat aralığı, dolgu tipi, hem de kullanılacağı koşullar bağlıdır. malzemeyi almadan önce bunu kullanılacak ne oda karar vermek gerekir. Ayrıca, kum gibi macun madde içinde varlığına dikkat.


Like this post? Please share to your friends: