Kendi elleriyle tavan arasına Merdiven

tavan bitmiş merdiven satın almak için her zaman doğru karar değildir. Odaların iç boyutları farklıdır ve tasarım sadece boyutuna göre gidemez. Bireysel sipariş - çok pahalı. Bu nedenle, birçok elleriyle merdiven yapma düşünüyoruz.

en iyi eylem planı - sitede çalışın. Bu bir zaman dikkate herhangi evin planının nüansları ve doğru yanlışlıklar almak mümkün olacaktır budur. Doğru ufak marangozluk becerisine sahip herhangi bir ana kuvveti altında ahşap merdiven yapı.

 1. ana tip avantajları ve dezavantajları: tavan merdivenlerde Seçenekler
 2. tavan arasına cihaz merdivenler: temel terimler
 3. tavan ahşap merdiven imalatı için malzeme seçimi
 4. adım kurulum yürüyen tasarımı ile bir adım: tavan bir merdiven nasıl yapılır
  • merdiveni konumlandırma
  • çizim ve çizim merdiven Hesaplama
  • merdiven montaj sırası
 5. tavan arasına bir spiral merdiven takma
 6. Özel bir evde tavan arasına Merdiven: Fotoğraf

ana tip avantajları ve dezavantajları: tavan merdivenlerde Seçenekler

Cihaz tavan alanı - Tarih ve etkili yolu özel bir evin yaşam alanını genişletmek için. Ancak, durumda üst kata sorunu sebebiyet çözmek için gereklidir. tasarım ve merdiven yapımı montaj hatalar, bir tavan arası oda tüm avantajlarını "sıfır dışarı" edebiliyoruz. oturma odasında yenilenmesine edinilen ek görüntüleri, "yemek" olabilir yerleştirme ve inşaat türünü kötü tasarlanmış.

Dış ve iç: evine merdiven konumunda sürümüne göre yapıların iki tipi vardır.

Dış merdiven geçici veya kalıcı olarak kullanılabilir. Dış tasarım bazı özelliklere sahiptir:

 1. ayrı bir girişe sahip çatı katında Eğer yaşam alanı ayırt edebilmesini sağlar. "Tavan" odanın sahibi hane geri kalanını bozmadan, ona gitmek istedim, bu özellikle doğrudur.
 2. Harici bir merdiven evlerinin küçük bir alanda çok önemlidir kurum içinde yer kalabalık etmez.
 3. Dış merdiven aracılığıyla sık sık saldırganların ve hırsızlar girme teşebbüsünde unutmayın. Evde için savunmasız tatil köyünde iç kompakt tasarım seçmek daha iyidir.

merdivenin iç düzeni - En yaygın varyantı. Evin alanı izin veriyorsa, böyle bir tasarım - optimal çözüm. Çatı merdiveni iç dekorasyon olabilir ve kış aylarında karşısında gitmek zorunda olmayacak ikinci kata tırmanmaya. Olası bir dezavantajı - yaşam alanı tutulumu.

Yapım türüne göre tavan merdivenleri beş temel türleri şunlardır:

 1. Odnomarshevaya merdiven - Bağımsız üretime en basit, açmadan bir merdivende oluşur. merdiveni oldukça düz olmalıdır, bu yüzden onu yükselmeye için uygun olduğunu ve bu durumun yerine getirilmesi için yeterli alan genellikle değil - Ancak, bu seçenek her eve uygun değildir. Buna ek olarak, normal bir kurşun açısı (30-45 °) ayrıca konut tavan alanını azaltmak alanı fazla 2.5 m ve yüksekliği üst üste binişen uzun açıklığın kurulmasını gerektirir.
 2. şantiye içeren yarım hızı - orta ve büyük boyutta odalarında uygun bir merdiven cihazı. Koridor, 90 ° 'lik bir açı ile 120 ° ya da 180 ° yer alır - bu merdiven yürümek için Eğer kaldırma eğim açısının optimize etmek ve uygun koşullar yaratmak için izin verir. alanı en verimli kullanımı için köşede bir merdiven kurmak için önerilir.
 3. zabezhnymi adımlarla yürüyen. Yerine dönme açısı bulunan döner levha yerleştirilmiş yamuk aşamasında dar tarafının bu yapıda. Bu merdiven rampalı bir yapıya göre daha az yer kaplar ve iyileşme güvenlik ve konfor azalmaz.
 4. bir döner merdiven - kullanışlı alan katılım açısından en uygun maliyetli bir seçenek. Yöntemin bu tasarımı iç dönüşümü ve evin merkez tasarım elemanları olmak için. Bir sarmal merdiven sarım taşıyan bir destek sütun oluşmaktadır. "Dikey" projelerinin bazı modelleri küçük bir evde tavan arasına merdiven rejenerasyon onları son derece popüler hale biri metrekare sığacak.
 5. Katlanabilir merdiveni - "tavan" uzayda uygun fiyatlı ve kolay yükseltme seçeneği. En büyük dezavantajı, - kullanım rahatsızlık. Öncelikle, bir katlama merdiven sürekli elinde tutmasına ve katlama, ve ikinci olarak, bu tür merdivenler ağır yükler için tasarlanmamış olması gerekir - sorunlu olduğu mobilya yerleştirmek için.

tesislerinde ve mevcut koşullara büyüklüğü göz önüne alındığında, "için" ve "karşı" karşılaştırma evde merdiven için optimal tasarımı belirleyecektir.

tavan arasına cihaz merdivenler: temel terimler

Merdivenin yapı ana elemanları Kosour, taban yüzü ve alt aşama vardır.

Kosour - ışın açısı. Aslında, bu tahta üzerinde kurulum adımları için parçaları biçilmiş. 250 mm - ahşap merdiven kosoura kalınlığının imalatında 50 mm'den daha kısa, izin verilen minimum genişlik olmayacaktır. Bir kural olarak, iki kirişlerin kullanın. çatı merdiven genişliği 1.2 metre aşarsa ek Kosour monte edilebilir.

Diş - Yürüme sırasında meydana aşamasında, yatay bölüm. Çizimin gelişmede destek kirişleri arasında daha fazla mesafe, daha güçlü seviyede olması gerektiğini göz önünde bulundurulmalıdır. Bu parçaların üretimi için kalınlığı 25-50 mm kartı kullanılır. Basamak 20-40 mm 'lik bir hızda, uygun bir aşamada bir çıkıntı vardır.

Alt aşama - taban yüzü arasında dikey kısmı vardır. Bu yapısal eleman genellikle yükü taşımaz. Bazı uygulamalarda, mevcut merdiven alt adım - görsel bir artış daha kolay görünüyor.

tavan ahşap merdiven imalatı için malzeme seçimi

Merdiven tasarımı - iç tam bir parçasıdır ve tavan arasına açık merdiven durumda - önemli bir mimari eleman. merdiven tasarım ve malzeme seçimi, evin iç odaklanmak gereklidir.

Ahşap merdivenler birçok üslup yön için uygundur ve iç uyması kolayca. Buna ek olarak, daha kolay diğer malzemeler ile daha ahşap ile çalışmak. Ayrı bir merdiven imalatı planlanan nedenle, tam olarak ahşap seçmek daha iyidir.

Önemli! Ağaç nem ve yangına malzemenin stabilitesini artırır koruyucu tedavi ihtiyacı vardır.

yumuşak ağaç ve parke hem olabilen bir merdiven inşa edin. Kozalaklı İdeal varyantı - çam ve karaçam. Ahşap, iyi görünüyor çürüme yoktur pratikte işlemek kolaydır ve.

Ladin, özellikleri bakımından biraz geride kalıyor. Ana dezavantajı - knot çok sayıda varlığı. makul bir fiyata - çam ağaçları, artı ek bir kereste ile çalışmak kolaydır.

merdiven oluşturmak için parke itibaren daha uygun meşe olduğunu. kayın ve üçüncü - - kül ikinci performansında bir yerde.

Metal çatı merdiven ev tasarımı bireysellik vurgulamak. tasarım çok sağlam ve güvenilirdir. Metal herhangi bir renk veya düzeni bir krom verilebilir - Karar tavan tarzında ve tüm tesislerinde bağlıdır.

.yap-Başlıktaki-block__text, .yap başlık {
font-size: 17px önemli ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-dikey .yap-başlık-block__text {
font-size: 17px önemli ;!
}

Bağımsız metalden yapılmış bir merdiven inşa zordur - Gerek onlarla makinesi ve deneyim kaynak.

Taş veya beton merdiven - görsel olarak evin iç kötüleştirebilir Heavyweights. Böyle bir artış evinin önünde inşa etmek daha iyidir. Daha sonra, uygun renkte merdiveni kutu sıva ve boya.

adım kurulum yürüyen tasarımı ile bir adım: tavan bir merdiven nasıl yapılır

merdiveni konumlandırma

merdivenin kurulumu için en uygun konumunu belirlemek için gereklidir:

 1. En uygun olarak, tavan giriş ayrı oda tipi vestibül bulunuyorsa. Bu konforlu boyutlarıyla merdiveni donatmak ve ek yalıtım alanı sağlamak sağlayacaktır. Gerekirse, vestibül kapatmak kolay olacak ve tavan dışında soğuk hava zemin kata düşmez. Tavan arası sadece yaz aylarında bir oturma odası olarak kullanıldığı takdirde yararlıdır.
 2. yoksa hiçbir vestibül asansör tasarım odanın uzak duvarına yakın inşa etmek daha iyidir. Böyle bir düzenleme kullanışlı yer kazandırır ve adımlar odanın etrafında yürüyen engel olmaz.
 3. Tavandaki katlama adımlarının kurulumu planlarken bir pas ve kapıyı kapatarak sadece sağlamak için daha iyidir - Bu odadan ısı kaybını en aza indirmek için yardımcı olacaktır.

çizim ve çizim merdiven Hesaplama

merdiven temel parametrelerin izin verilen değerleri tanımlamak bazı kurallar vardır. Kurulan boyutlara uygun tasarımlar İmalat merdiven hareketinin güvenliğini ve konforunu garanti eder. Aşağıdaki kurallara uymalıdır:

 • merdiven genişliği 80-100 cm daha az olmalıdır;
 • uygun adım genişliği - 20-32 cm (en iyi - 30 cm);
 • Dar kısım sancı adımları - en az 10 cm;
 • Alt aşama yüksekliği - 15-19 cm;
 • önyargı merdiven - 20-40 ° C.

değerlendirme merdiven düzenin yaklaşık boyutları:

 1. Zemin ve tavan bitmiş katın seviyesi arasındaki farkı - katın yüksekliğini ölçün. değeri 250 cm'dir varsayalım.
 2. aşamalarında yüksekliğini ve sayısını belirler. Bu amaçla, kaldırma yüksekliği alt aşama (18 cm) yüksekliğinde bölünmelidir, yani: 250/18 = 13.88 adet. kesirli sayılar uymaz yana, o zaman 13.88 ile 14 adet yuvarlamak için gereklidir. Bu duruma göre, adımların gerçek yüksekliği 18 cm ve 17,85 cm (250/14) eşit olmayacaktır.
 3. Mart uzunluğunu hesaplar. Eğer 27 cm'lik bir adım genişliği ele alırsak, Mart toplam uzunluğu 405 cm (* 27 14) eşit olacaktır.
 4. hesaplamaların temelinde çizim yapabilir ve etiketleme uygulamak.
 5. Daha sonra çatı tavan kenarları arasındaki mesafeyi ölçmek. Çizimde çizgi çizin.
 6. çatı merdiven levhanın kenarından mesafeyi ölçün. Devlet standartlara göre, bu değer, merdiven serbest hareketi için en az 185 cm olmalıdır. boyutu daha küçük Ate, Mart uzunluğu aşamalarının yüksekliğinin artırılması ve bunların sayısını azaltarak azaltılmalıdır.
 7. kirişler hesaplama aşağıdaki formüle göre gerçekleştirilmektedir: adım yüksekliği + boy * 4.76 seviyesi. Yani: 4,05 + 2,5 * 4,76 = 4,75 m.
 8. kirişler genişliği olmalıdır boyutunun iki katı alt aşama, yani: 17.85 * 2 = 35,7 cm.

merdiven montaj sırası

panoları stringers hazırlayın - onlar küçük bir farkla satın gerekir. Örneğin, 4.75 m kosoura gerekli uzunluğu gerektiğinde 5 m kurulu uzunluğunu almak. Kosour üzerindeki yuvaların yerleşimi marangozluk köşesini kullanarak gerçekleştirdi. Raschertit kesim adımlarla altında yer ve onları numara.

hesaplamalar dikkate kurullarının kalınlığını almadan yapıldığından, o zaman bu değer kesim kosoura altındaki dikkate almalıdır.

Önemli! kestikten sonra stringerler birbirlerine karşı tartılması gerekir - açıkça aynı olmalı veya katı merdiveni çalışmaz toplamak için.

Bir sonraki adım - ploshchadochnyj kirişler kesme. aşağıdaki gibi ışın genişliği hesaplanır: merdivenin genişliği (90 cm) çift kalınlığı kosoura + 14 cm (merdiven parametrelere bağlıdır). Bu nedenle, gösterilen örnek ploshchadochnyj ışınına göre :. 90 + 2 * 5 + 14 = 114 cm, iki tür kirişler gerekir.

Kirişler 7 cm kenar ayrılmadan, hazırlanan gashes olun. genişliği kazımalar kosoura kalınlığı ile aynı olmalıdır. Sonra kirişler çapa ile tavana sabitlenir.

oluklar stringers yükleyip kiriş veya Çıtçıt mandal ekleyebilirsiniz. duvarla birleştirilir Stringers, bunu düzeltmek için tutturur. Sonra bir adım ve birinci süreye ayarlayın. çentik, vidalar ya da dübel yapısal Tespit elemanları, bu yöntemlerden biri gerçekleştirilir.

Son adım - yükleyerek balyastin ve korkuluk montajı.

tavan arasına bir spiral merdiven takma

Sarmal merdiven tasarım tasarım ve montaj dikkate alınması gereken bir dizi özellik vardır:

 • spiral merdivenler genellikle mevcut alt aşama olarak;
 • Orta ana yük aşamalara maruz insan hareketi, ve bununla birlikte bu kısmının genişliği en az 20 cm;
 • en az 10 cm olmalıdır aşamasının en dar kısmı;
 • vida tasarımı optimum çapı - 220 cm;
 • aşamalar 2 metre mertebesinde birbirine belirli bir mesafede yer alan olmalıdır lifler;
 • aşama küçük üst üste düzenlenir - bu ek yapısal mukavemet sağlamaktadır, bitişik aşamalar kenarları bağlı braketlerdir.

döner merdiven tertibatının sekansı

 1. kaide montajı. concreted çatlaklarla - ahşap zemin kiriş tarafından çimento için, özel bağlantı elemanları ile sabitlenir.
 2. taban delikleri gördü ve onları destek sütuna "giymek" olarak ayarlayın.
 3. Bölünmüş burçlar istenen yükseklikte arasındaki aşama. derece ve kolları yer kilidi pulları arasında.
 4. plana göre sahne dağıtın ve parantez düzeltin.
 5. Dağı parmaklıklar ve taşınabilir.

Özel bir evde tavan arasına Merdiven: Fotoğraf

Tavan arası için merdiven: boyut tasarım alanının verimli kullanır. merdiven altında mevcut yerleşik mutfak ve bir kütüphanedir.

küçük mekanlar için en iyi seçenek - köşesinde ayarlamak tavan, Kompakt merdivenler.

tavan metal dış merdiven: Fotoğraf


Like this post? Please share to your friends: