A’dan Z’ye kendi elleriyle özel evlerde Isıtma

Zaten Gone özel ev ısı tek yolu bir soba günleridir. tam ısıtma ve sıcak su eksikliği birçok konforlu daire içine taşıma, şehir dışında yaşamak istemiyorum çünkü öyle. Ama medeniyet faydaları ulaştı ve kır evleri. Modern teknolojiler ve materyaller artık zorluk çekmek, kendi elleriyle özel evlerde ısıtılmasını donatmak için izin verir. Şimdi bir ülke evin konforu şehrin daha kötü olacaktır. Farklı yapısal elemanlar ve enerjidir özel bir evde bir ısıtma sistemi yapmak için çeşitli yollar vardır. Bunlardan biz bu makalede ele alınacaktır.

 1. Özel ev ısıtma sistemi ne olabilir
  • Su ısıtma özel evler
  • Buharlı ısıtma özel evler
  • Hava ısıtma özel evler
  • Elektrikli ısıtıcı özel evler
 2. Sıvı soğutucu ile özel bir ev ısıtma sistemini Sürüş
  • Su ısıtıcı boru sistemi
  • Su ısıtıcı boru sistemi
  • Manifold su ısıtma sistemi
 3. Özel ev ısıtma sisteminin montajı

Özel ev ısıtma sistemi ne olabilir

birinci ısıtma sistemi soğutucu türüne farklılık ve hangi ile doğrudan ısı vazgeçmek, oda ısıtır. su sistemlerini, buhar, hava, elektrik ve yangın ayırın. Son şömineler, ocaklar ve Rus ham uygulanan. Isıtma, böyle bir yöntem kullanılarak gerçekleştirilebilir alanlarda, ısı mesafeye ısı (fırın), sıcak ve soğuk hava kaynağına yakın soğuk hava yakınında eşit kat dağıtılır. Prensip olarak, küçük bir ev oldukça sıcak ve kaliteli soba olabilir, ama biz bu sistemler üzerinde durulacak ve büyük evin bir daha üniform ısıtma sağlayabilecek olanlar hakkında konuşmayacağız.

Su ısıtma özel evler

su ısıtma sistemi, sıcak suyun sirküle eden bir kapalı döngü vardır. Kazan ısıtma elemanı evde ondan çıkıntı olarak sıcak su ve ısı veren içinden her odada boru radyatör farklılaşır. Sıcak su sahip tekrar ısıtılır kazana geri döndürülür, ve döngü tekrarlanır.

Bir gaz ısıtma kazanı

Herhangi mevcut yakıtların kazan suyu sistemini sığdırmak için. en yaygın olanlarıdır Gazlı kazanlar, bunlar ekonomik olan. doğalgaz yardımı ile özel bir ev ısıtma cihazı ev doğalgaz boru getirilirse mümkündür. Bir başka dezavantaj gazla çalışan kazanlar düzenli bakım ve özel hizmetlerin kontrolünü gerektirir olmasıdır. Ancak, gaz ısıtma büyük talep olduğunu.

Katı yakıt kazanı

negazifitsirovannyh alanda ise, kullanabilirsiniz Katı yakıt kazanı (Kömür, odun, paletler). Bu durumda sistem tamamen özerk ve primer enerji kaynağından bağımsız olacak. Ama katı yakıtların depolanması için rahat ve kuru depolama ile donanımlı olması gerekir.

Yağ kazanları, örneğin dizel, aynı zamanda su ısıtma için kullanılabilir. Bu yöntem bazı engelleri vardır: çok pahalı dizel yakıtı, ısıtma, zemin tankında gömülü ekonomik olmayan ihtiyacını çıkıyor hepsi önlemler, yakıt için bir yangın tehlikesine rağmen.

elektrikli kazan, merkezi bir güç kaynağına bağlı, aynı zamanda iyi bir performans sergileyecektir. Zaten bir enerji kaynağı olarak elektrik kullanmaya karar Ama eğer, doğrudan suyun aracılığı olmaksızın ısı enerjisine elektrik enerjisine dönüştürmek için elektrikli radyatör yüklemek tercih edilecektir.

tamamen özerk bir ısıtma için her şey alternatif enerji, güneş ve rüzgar inverterler, mini hidroelektrik santrali ve daha kullanmak mümkündür.

Kazan çıkış evin alanına bağlı olarak seçilir. Örneklemin özellikleri tabloda bulunabilir.

Tablo ısıtma kazanı kapasiteleri

su ısıtma sistemi, su ve anti-friz olarak sirküle edilebilir. Aynı zamanda, sistem, ayarlanması için ek elemanlar olabilir. genleşme tankı her zaman kullanılmaz zorunlu hareket için su sirkülasyon pompası, fazla sıvı, her bir radyatör önce sıcaklığı kontrol etmek için gerekli olan termostatlar toplamak ve aynı zamanda otomatik hava alma kesme ve emniyet valfleri hizmet etmektedir.

Su ısıtma özel evler

ne kadar ısıtma özel evler merak ediyorsanız, o zaman bunu kendiniz hesaplayabilirsiniz. Öncelikle enerji kaynağı tipini belirlemek gerekir. Biz gaz kazanı durumu göz önüne alın. Bu yüzden her odada, genleşme tankı, vanalar, bağlantı parçaları, gerekli tüm beraberindeki malzemeler için kazan, boru, radyatör satın almanız gerekir. Ama satın almadan önce tüm kazanı ve radyatörler, boru uzunluğu ve daha tam olarak belirtilen yer olacaktır özel evler, ısıtma düzeni yapmalıdır. Proje çalışması, izinler, onaylar, artı ve kurulum "çok para uçacak". 11.000 USD - Sonuç olarak, yaklaşık 9,000 mal olacak özel ev ısıtma geçirmek

Isıtma sistemi için ekipman maliyeti büyük ölçüde malzemelere bağlı olacaktır. Örneğin, radyatörler vardır dökme demir, çelik, alüminyum, Paslanmaz Çelik. En ucuz dökme demir, onlar da en zor ve kısa ömürlü bulunmaktadır. Paslanmaz en pahalı, birkaç evin etrafında bunları yüklemek için gelemez. Isıtma boru hattının döşenmesi için borular, çok farklı malzemelerden imal edilmiştir: çelik (Paslanmaz çelik, galvanizli çelik), bakır, polimer (Metal ve plastik, polipropilen, polietilen). onlar yüksek sıcaklık dalgalanmalarına dayanıklı beri en güvenilir bakır boruları kabul edilen ve bağlantı gümüş lehim ile lehimlenmiştir. Plastik borular, yüklemek ve korozyon korkmuyoruz, ama önemli bir dezavantajı vardır kolay olsa - sıcaklıktaki değişikliklere korkuyorlar ve viraj onlar eğer güçlerini kaybederler. Çelik borular geçenlerde paslanmaz çelik rağmen, nadiren kullanılan ve galvanizli edilmiş, korozyona korkar dayanıklı ve sağlam bir şekilde bağlı değildir.

tek tüp, çift borulu kolektör olabilir özel bir ev etkisi ısıtma tesisatı ve su ısıtma sisteminin tipine, malzeme ve emek maliyetidir. Bu Aşağıda açıklanan budur.

Su ısıtma sistemi çeşitli dezavantajları vardır: karmaşık ve zaman alıcı kurulum, düzenli bakım ve kazan sisteminin muayene, ancak diğer sistemlerle karşılaştırıldığında ülke sakinleri arasında çok popüler.

Buharlı ısıtma özel evler

buhar ısıtma sistemi prensibine göre gerçekleştirilir: Kazan da, onun ısıyı veren suya geri yoğunlaşır ve kazana geri burada hattı radyatör gider yoluyla buhar elde edilen, kaynama durumuna basınç altında su ısıtır. Hava, sıcak buhar ile sistem dışına sıkılır. kazana geri kondensenin bir prensibine göre sistemlerin iki tipi vardır: (açık) açık ve (kapalı) verildi. Açık sistemlerde kondens toplar ve daha sonra kazanı giren bir tankı vardır. Kapalı kondensat sisteminde otomatik olarak geniş boru kazanın geri döner.

Önemli! Buharlı ısıtma özel evlerde kullanılmaz. yanlışlıkla "su", ısıtma denen "Buhar". Aslında, buhar ısıtma kazanı büyük bir makine, bir odanın boyutu, çok kullanımı zor, hem de tehlikelidir. Bu ısıtma üretim ihtiyaçlarını çiftleri gerekli işletmeler, sadece kullanılır. Bu durumda bile, yayan elemanlar ısı dikkatlice buhar sıcaklığı 115 ° C, çünkü insan izole edilir

Hava ısıtma özel evler

Hava ısıtma sistemi sadece bitmiş apartmanda inşaat aşamasında evde donatılabilir imkansızdır.

aşağıdaki gibi sistem çalışma prensibi: ısı kaynağı daha sonra oda içindeki hava kanalları ile yükselir ve bir pencere ya da kapının yanında sıkışıp soğuk havanın yerini şekilde tavanın altında havayı ısıtır. Soğuk hava, ısı kaynağına giden kanallara zorlanır. Bu yerçekimi ya da zorla olabilir dolaşımını, olmuyor.

Yerçekimi sirkülasyonu nedeniyle sıcaklık farkı, sıcak hava miktarı yeterince büyük olduğunda, soğuk hava kanallarına doğru yer değiştirir oluşur. Bu yöntemin dezavantajı açık pencere veya kapı dolaşım rahatsız olmasına yatıyor.

zorla dolaşımı için fan hava basıncını arttırmak için kullanılır.

Şekil havanın yardımıyla özel ev ısıtma gösterir.

Hava ısıtma özel evler

ısı kaynağı doğal gaz, gaz yağı veya dizel yakabilir. Bu nedenle, doğal gaz hattı üzerindeki ve balon olabilir. yanma ürünleri baca bırakın.

sistemdeki hava tesislerinde dışında yapılabilir taze hava girişine karıştırılır tazelemek için.

kanallar, metal, plastik veya tekstil yapılmış ve aynı zamanda dairesel veya dikdörtgen bir biçime sahip olabilmektedir. kanalların yapısına uygun olarak, katı ve esnektir. Dış duvarlar veya ısıtılmamış odalarda kanalları bitişiğinde daima izole edilmelidir. Düzgün kanal büyüklüğü ne olması gerektiğini, evde hava ısıtma sistemi yerleştirilmelidir nasıl hesaplamak için, bir uzmana danışın, ağın topoloji budur. iki katlı ev için böyle bir sistemin inşaatı 11.000 USD mal olabilir

Elektrikli ısıtıcı özel evler

elektrikle ısıtma evler çeşitli şekillerde elde edilebilir: kullanarak Panel ısıtıcılar, sistemler "sıcak zemin", uzun dalgalı kızılötesi ısıtıcı (Tavanı).

Elektrikli ısıtma kazanı

.yap-Başlıktaki-block__text, .yap başlık {
font-size: 17px önemli ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-dikey .yap-başlık-block__text {
font-size: 17px önemli ;!
}

elektrikle ısıtma evler ekonomik olarak adlandırılan edilemez. Hatta bazen sıcak su ısıtma sistemi ile donatılmış ve elektrik kazan ishal bağlayın. büyük bir enerji maliyetleri ve ısı kaybı: Bu yöntem büyük bir dezavantajı var. Bu nedenle, yedek olarak yüklü elektrik kazan tavsiye, gaz ilave olarak, (gaz borusu olması koşuluyla).

Enerjinin başka hiçbir mevcut kaynak varsa Ama, elimizde olanı kullanmak zorunda. Daha sonra, daha ekonomik ve uygun hemen değil kazan ve Isıtıcılar kullanımı.

Panel ısıtıcılar yardımı ile özel evlerde Isıtma

Gerekli cihazların sayısını hesaplamak için, alan miktarını ve ısı yalıtımı derecesini bilmeli. Örneğin, 3 m tavan yüksekliğine sahip bir 100 m2 evlerin ısıtılması için, 300 m3 hacmi oda slaboizolirovannoe ise, kendi ısıtma talebi 40 W / m 3, elde edilir. Toplam 12.000 watt alma ihtiyacı ile ilgili alan miktarını çarpın. 2 kW - Böyle bir gereklilik 4 konvektör 2.5 kW her konvektör 1 ve ayarlanarak sağlanabilir. 1500 USD - ekipmanın maliyeti yaklaşık 1300 Bu gaz kazanı su ısıtma iyileştirilmesi önemli ölçüde daha az olan, ancak ödeme çok daha az maliyetli enerji kaynağıdır.

sistem

Panel ısıtıcılar kullanmanın dezavantajı odanın eşit olmayan ısıtma: soğuk ve sıcak hava yakın kat tavana yakın birikir. eşit odayı ısıtmak için, isteğe bağlı olarak "sıcak zemin" sistemini ayarlayabilirsiniz.

Sıvı soğutucu ile özel bir ev ısıtma sistemini Sürüş

Su ısıtıcı sistemi olabilir Tek devreli veya Çift devre. Sadece ev amaçlar için ikili bir ısıtma ve sıcak su ısıtma için tek kullanılır. Pratikte, özel evlerde genellikle iki tek devre sistemini ayarlamak: bir - özellikle su ısıtmak için, ikinci - ısıtma. İkinci kazan olmayan ısıtma sezonunda çalışmadığını gerçeği ile uygundur.

Sistemde su hareketi ilkesine göre tek boru, iki boru ve manifold sistemi ayırt.

Su ısıtıcı boru sistemi

Bir borulu ısıtma sistemi

Boru sistemi su, bir radyatör diğerine sırayla geçer. Takip eden her radyatör soğutma suyu sıcaklığı, alt ve daha düşüktür. Bu sektörlerde önemli odayı ısıtmak için yeterli olmayabilir. Tek bir radyatör erişimi engellemek diğerleri su erişimi engellemek için ve böylece bu sistem, ayarlanması neredeyse mümkün değildir. Bir radyatör bozuk olup olmadığını Ayrıca, tamamen, sistemi kapatın suyu oynamak zorunda, ancak o zaman yeni veya onarılmış olarak değiştirin.

Su ısıtıcı boru sistemi

İki borulu ısıtma sistemi

sıcak su ile, diğeri vasıtasıyla - - ostyvshaya su bırakır on: her bir radyatör uygun iki boru yana Boru sistemi, yüksek kaliteli ısı bir ev yeteneğine sahiptir. Bu sıcak su içinde, borunun aynı anda tüm radyatörlere bağlanır. Her radyatörün ön set vanalar varsa, radyatör sistemindeki herhangi devre dışı bırakabilir. sıcak su ile boru uygun son radyatörü, sıcaklık ilk olarak daha az olacaktır, ancak zarar bir boru sistemi ile karşılaştırıldığında ihmal edilebilir olacaktır.

Manifold su ısıtma sistemi

Toplayıcı ısıtma sistemi

Manifold sistemi ayrıca her radyatöre kolektör borusunun gitmek varsayılmaktadır: bir - sıcak su ile, başka bir su döndürülür soğutulur göre yöntem. Bu sistem değiştirmek veya ısıtma kapatmadan sistemin herhangi bir parçasını tamir etmek de kolay herhangi oda sıcaklığı ayarlamak ve izin verir. Manifold Sistemi - en ileri. tek dezavantajı: ek kolektör kabinin Kurulum ve büyük bir akış borusu.

Özel ev ısıtma sisteminin montajı

Her şeyden önce en iyi belirli bir evde yapılır ısıtma sisteminin ne tür karar vermelidir. en uygun çözüm sistemi kurmak olacaktır, enerji taşıyıcısı olan daha erişilebilir ve uygun maliyetli, birçok için ekonomik ısıtma özel ev çok önemlidir. Olağanüstü durumlarda tamamen uçucu olması bu şekilde de, elektrik (yedek) ya da katı yakıt - gaz (ana), ikinci - a: ev gaz ile birlikte, örneğin, iki kazanı bir su ısıtma sistemi kurmak mümkündür.

Bir sonraki adımda özel ev ısıtma uygun hesaplamaları, tasarım dokümantasyon ve çizimler yapacak, proje ofisi irtibata olmalıdır. Ancak o zaman gerekli ekipman ve malzeme elde edebilirsiniz.

özel bir evde kazan dairesi

ilk şey ısıtma kazanı yüklü. Yanma ürünleri, elektrik dışında hiçbir kazanlar için, bir kazan donatmak gerekir. Bu ayrı bir oda veya iyi havalandırma yapılan bodrum katında bir oda. Kazan kolay erişim sağlamak için duvarlarından bir mesafede yüklenir. Kazanın etrafında zemin ve duvarlar refrakter malzeme ile kaplı. sokak çıkış bacasına kazanı itibaren.

Manifold kabine - Kurulum

özel bir ev ısıtma daha fazla yükleme (gerekirse) (sistem varsa) kazan yakınında ölçüm ve kontrol cihazları, dağıtım manifoldu bir dolaşım pompası yüklemektir.

özel bir ev ısıtma için boru döşenmesi

Ancak o zaman radyatörler hat yükleme yerlere kazandan boru yol açar. Duvarlardan boruyu tutun, borunun streç sonra, çimento harcını karşılamak için gerekli olduğunu onları delik yapmak zorunda kalacaktır. Üretimlerinde bazlı bir malzemeden üretilmiş bir bileşik borusu.

radyatör bağlama

En azından radyatör monte edilebilir. Bu ayraç yerleştirilir pencere açma altında zorunludur. Isı alıcı büyüklüğü, mümkünse, açıklığı kapatmak iki radyatör tesis veya bölümü oluşturmak için yeterli değilse. duvar 2, 12 cm - - 5 cm radyatöre eşiğinden - yerde mesafe 10 olmalıdır. 10 cm radyatör ayarlamak durdurma ve kontrol ile ve sıcaklık sensörleri giriş ve çıkışında ısısını düzenlemek mümkün ve suyun hareketi engellemek için.

sıkma sistemi yapılan tüm tasarım öğeleri sonra. kazanın ilk başlatma bir gaz kuruluş mevcudiyetinde mümkündür.

kullanılabilirlik ve düşük maliyetli enerji kaynağı ve mücbir sebep durumunda sistemin özerklik: Sonuç olarak, ısıtma sistemi iki faktöre dayalı seçmeniz gerektiğini daha iyi olduğu unutulmamalıdır. Özel bir evde ısıtma sistemi kurulması - o kendi başlarına yürütmek için tavsiye edilmez kadar önemli ve karmaşıktır. En önemli En azından - hesaplamalar, şemalar ve projeler profesyonelleri karşılaması gerekir. Ve kurtarmak için, kendi başlarına sistemin elemanlarının montajını gerçekleştirmek için çalışıyorum, ama bir ustanın sıkı gözetiminde olabilir.


Like this post? Please share to your friends: