üzüm Ekimi: adım kılavuz adım

sitede dikim üzüm Zamanlama, hesaba bu sürecin bir dizi özellik almak gereklidir. Sonuçta, bir kaç yıl içinde ilk hasat toplamak amacıyla, bu arazi için idealdir çeşitli seçim için değil, aynı zamanda dikkate tüm özelliklerini alarak özen egzersiz için de gereklidir.

İçindekiler:

 1. üzüm bitki için en nerede?
 2. dikim üzüm için en uygun zaman
 3. Evde üzüm bitki nasıl
  • dikim için hazırlık fideler
  • Siyah toprak ve kil üzüm açılış
  • kumlu toprakta ekim
  • vejetatif fidan dikimi
  • Baharda üzüm bitki için
  • sonbaharda üzüm bitki nasıl
 4. dikim üzüm ilişkin genel kurallar
 5. Nasıl üzüm Bitki. genel hatalar

üzüm bitki için en nerede?

dikim üzüm için en uygun yerleri seçmek en önemlisi sadece bahçe estetik görünüm, aynı zamanda en rahat kendi gelişimi için bitkinin ihtiyaçlarına odaklanmak ve gereken - üretkenliği. Bu konuda bazı gerçekleri öğrenmesi gereken bağ geleceği için fide yüzden satın almadan önce.

 • Üzüm - çok yıllık bir bitkidir, bu nedenle peşin, onun için seçme iniş noktada en önemlisi bir çok sorumlu ve gereklidir. Ayrıca üretkenliği maksimize etmek, dikkate seçilen çeşitlerin biyolojik özelliklerinin almak önemlidir.
 • üzüm hakkında bilmek başka gerçek - gölgeli yerlerde reddetmesidir. Bu bakışa göre güneye veya batıya yan kısmını seçmek yanı sıra uzun boylu ağaçlar yanındaki iniş önlemek için gereklidir.
 • Hemen hemen sıcaklıktaki tüm sıcağı seven üzüm çeşitleri ve değişikliklerin kış sezonu tahammül edemez. Bu parkı da şiddetli rüzgar ve düşük sıcaklıklarda korunmuştur bir yer seçmek için mümkün olduğu kadar dikkatli gerekmektedir. Bu durumda en uygun, bitki için ana bina veya ev binaların duvarlarının bazı gönderme olacaktır. şey günün belirli ölçüde duvar boyunca, onlara gece aşırı ısı asma vermek için izin güneş tarafından ısıtılan olmasıdır. Buna ek olarak, bu tür bir düzenleme büyük ölçüde olgunlaşma çilek zamanlamasını hızlandırır. Bitki üzüm daha iyidir bir soru varsa, seçim bölgeselleştirilmiş fideleri verilmelidir.

 • bu bakımdan toprak belli bir türü için ihtiyaç ile ilgili, oldukça iddiasız üzüm ile. Yine, belirli bir nüans vardır - verim farklı fide, verimli fakat taş, toprak türü olarak dikildi. Drenaj kalite toprak ve toprak kireç tuzları süperdoyma teşvik nem gibi durgunluk önler. Bütün bu üzüm üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

dikim üzüm için en uygun zaman

 • toprağa genç asma fidan dikimi için uygun Sonbahar ve ilkbahar sezonu eşit. Mayıs ayı ortalarında Nisan ayının sonundan itibaren yıllıklar, zaten odunsu gövdenin fidan dikilerek üretilen. Ama haziran mayıs ve genelinde ucuyla yeşil vejetatif sarmaşığı dikilebilir.

 • fidan sonbahar dikimi gelince, genellikle Ekim ayları arasında ve ilk don önce gerçekleştirilir. teknik ani sıcaklık değişikliklerinden genç üzüm dikkatli koruma hariç, bahar sezonu neredeyse hiçbir farklılık vardır. Tipik olarak, bu üzüm turba, talaş veya iğne kaplanmış.

Evde üzüm bitki nasıl

dikim için hazırlık fideler

Tabii ki, fidan dikimi için uygun sadece sağlıklı üzüm bulunmaktadır. Bunu nasıl kontrol edebilirim? kaliteyi gösteren birkaç faktör vardır.

 • Genç fide Bazal bölümü mutlaka beyaz olmalıdır. Onun kahverengi tonu kaçış müsait olmama gösterir.
 • Yıllık süreç parlak yeşil kesilmiş olgun olmalıdır.
 • Uygun fide hafifçe dokunduğunda dökmez yoğun tomurcukları ayırt eder.

Bu kurallar kendisinden gerçi daha iddiasız, üzüm kızlık dikim için uygundur.

Eğer asma kesimler bitki önce, iniş için hazırlıklarını yürütmek için gereklidir:

 • İlk böbrek 1 cm ve en üzerinde yaklaşık 2 cm kalacak şekilde alt sap kesilir;

 • 24 saat boyunca, fideler daha fazla büyümesini artırmak için bal bir çorba kaşığı bir sulu çözelti içinde emmek gerekir;
 • sonra kesimler ıslatılması işlemi dikkatli bir şekilde kurutulur ve parafin edilir. Bu balmumu ve reçine, parafin ve suyun 300 gram 15 g karıştırılır litrelik kapasitesi gerektirecektir. Karışım dikkatli bir şekilde karıştırılarak, ısıtılmalıdır. matbu karışımının üst kısmında daldırılmış ve daha sonra soğuk su bir kap içine olduğu için çelikleri, tek başına ya da çok parçalı olarak parafin olabilir. İşlem sırasında, en fazla 6 cm üzüm fideleri muamele edilmektedir;
 • Düzenli kırpma ve işleme ek olarak, üzüm genç fideler ihtiyaç ve toprağa fiili ekim öncesi ön sertleştirme işlemi. Aksi halde doğrudan güneş ışığı altında önemli hasara alabilirsiniz;
 • vejetatif fidan sonraki bir hafta içinde bir gölgelik altında veya ağaçların yoğun gölgede tutulur. Ardından doğal güneş ışığı altında yaklaşık 10 gün. Düşük ışık koşullarında ve sıcaklık rejimi ihlal büyütüldü fide için - kendi alıştırma dönemi için 1.5 kat uzatılır. Onların görünüşü daha uzun çekimler ve yaprakları soluk yeşil;
 • Uygun sertleştirme işlemine tabi tutulmadığı ve erken ilkbaharda açık toprağa ekilir üzüm Genç fideler, sonbaharın erken başlangıçlı gibi koşullara tepki verirler. Sonuç büyümesini durdurmak için, ve ahşap büyüme şeklini alır - sözde fide kış hazırlarken bu şekilde. Bu bitkiye kritik değildir. Haziran ortasında daha yakın olduğundan, bu fideler biçimde büyümesi ve gelişmesi devam ettirin.

Siyah toprak ve kil üzüm açılış

kara toprak ve kil üzüm iniş için prosedür.

 • 80 cm derinliğinde ve 80 genişliğinde Odunlaşmış fide hazırlanmış oyuk altında.
 • 25 cm bileşimi sayesinde verimli toprak ile karıştırılır 10 kova humus içeren - alt besleyici tabaka kalınlığı kaplanması.. potasyum gübre 300 gram örneğin süperfosfat numarası 3 litre ahşap kül olarak: oranda dikkat bu katman sıkıştırma kaplanır gübre sonra. Bu katman ayrıca toprak ile karıştırılır ve kalınlıkta, kaplı olduğu - 5 cm, sadece zemin ile kaplı aşağıdaki 10 cm .. Bütün manipülasyonlar tamamlanması üzerine girinti 50 cm kalmalıdır.

 • Bir sonraki adım, girintinin merkezinde tümseği oluşturmak üzere olacaktır. ortasında sokulur ve fide kökleri eşit olarak dağıtılır. Üzüm bir kazanç seviyesine verimli toprak (siyah toprak ya da kil) döküldü. Fideler kesik dikey koydu kesimler çimlenmiş ama daha uzun 25 cm örnekleri hafif eğimde ekilmelidir.
 • Suyun üç kova - yüklü fide ve dikkatle rammed edildi önceki tabakaların Sonuçta, toprak iki sulanan. Kısmi kurutmadan sonra, üst tabaka hafif uzun ve yaklaşık 10 cm derinliğe kadar gevşetilir.
 • Gelecekte, üzüm iki hafta ara ile iki kez sulanan. Sonra tekrar toprak ve malç gevşetilir.

İpucu: Eğer vahşi üzüm (kız) bitki istiyorsanız, her şey çok daha kolaydır. En iyisi, o düşüşten kurtulur. Köksüz asma herhangi uzunluğu kesmek için yeterlidir. Yerde düz koyun ve tüm süreçler (yaprak) yüzeyinde ortaya böylece verimli bir zemin prikopat. Her tür yaprağından sonra kendini asma yukarı büyümeye başlar. Sonbaharda yeterli yağış, bu nedenle sulama gerektiğinde sadece yapmak gereklidir.

kumlu toprakta ekim

Kumlu toprakta üzüm dikim farkı nedir böyle kil veya siyah toprak gibi bu süreci, karşılaştırmak olur?

 • Çok ısınma - şey düşük sıcaklıklarda, kumlu toprak daha hızlı ve daha güçlü donar ve yaz aylarında sırasıyla olmasıdır. Bu tip topraklarda yanında pratik olan verimli topraklara aksine nem ve besin korumaktadır.
 • Tüm bu faktörler, açılış üzüm sürecinde düşünülmelidir. Bu nedenle, fide altında oyuk bir metre derine ulaşmalıdır. Ve nemi muhafaza etmek ve besin kaybı çukurun özellikle yoğun bir katman altındaki yerleştirilir önlemek için. Yüksekliğinde killi topraktan bunun en az 20 cm üst oluşur ve yeniden doldurulmuştur gübre besin karışımı (yükseklik - 25 cm) ..
 • kumlu toprakta fidelerin ekilmesinin en uygun derinliği -. 60 cm Bakım üzüm yedi gün, su 4 tam kova bir aralık ile üretmek için gerekli olan normal sulama olacaktır.

vejetatif fidan dikimi

 • fide dikim ile aynı şekilde hazırlandı toprakta girinti lignified. fark çukurlarının derinliği yatmaktadır, bu bir toprak ve Çernozem topraklarında 25 cm ve kum, yaklaşık 20 cm olmalıdır. Tüm katmanlar özenle sıkıştırılmış ve haftalık aralıklarla su 2-4 kova sulanan.
 • Toprak küçülecek sonra, bir delik kil veya siyah yeryüzünde 55 cm ve kumlu 65 cm yapmak gerekir. Fideler, son ısıl işlem, dikkatli bir şekilde, tohum kaptan ekstre edilmiş ve bir araya arazi ile hazırlanan yerleştirme derinliği ile yerleştirilir. ara mesafesi sulanır ve su bir kova ile sıkıştırılmış, verimli toprak ile doldurulur.

.yap-Başlıktaki-block__text, .yap başlık {
font-size: 17px önemli ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-dikey .yap-başlık-block__text {
font-size: 17px önemli ;!
}

 • ayrıca üzüm fideleri desteklemek için vejetatif mikrop yüklü ahşap peg yakın iniş bittikten.

Önemli: Kalkanın vasıtasıyla mutlaka karanlık önerilen aklimatizasyon bitkiler geçemiyor. Ağaçların veya kontrplak levhalar dallarına - Bu iniş güney tarafında 10 gün barındırmak için yeterli olacaktır için.

 • İlk yıl fidanlar tek kaçış bırakılmalıdır olarak, yavaşça kalan üzüm çıkarmak ve peg kravat.

Baharda üzüm bitki için

 • üzüm dikim İlkbahar soğuk başlangıcı, o gerekli gücü alır ve artık yeter besinleri almanızı sağlar. Bu düşük sıcaklıklara genç fide direnci sağlar.
 • Genç fideler ön toprak hazırlığı gelişmesine Faydalı. önceden hazırlamak için asma altında çukurlar Böylece, - düşmeye ardından bahar ekime hazır ideal, zengin doğal gübre olacak.
 • ikinci yılında edebilen bir çok üzüm çeşidi küçük mahsulü getirmek. Ama sadece bahar dikim durumunda olduğunu. Meyve sonbahar fideler genellikle bir yıl gecikiyor.

 • Başka olumlu anlar için bahar mevsiminin elverişli sıcaklık koşulları atfedilebilir. İlk don yıkılmasından sonra genç ateş, ancak promorozit toprağı sadece zarar verebilir.

Ama bu kadar çok faydaları arasında, üzüm dikim için bahar sezonu seçerken dikkate alınması gereken nüanslar bir dizi vardır:

 • nem olmaması. Bu süre içinde, ilave sulama doğal sonbaharda temin edildiği, gereklidir;
 • Toprak besin eksikliği. Bu da ek güverte yosun, talaş ve humus dengelenmesini erken ilkbaharda, özellikle doğrudur;
 • Satılık sonbaharda olduğu için üzüm kalitesi fideler sunulmaktadır, bu nedenle büyük olasılıkla ilkbaharda edinimi donmuş numuneler olduğunu.

Yine de, bahar üzüm fidanı dikmek için uğurlu sezon olarak kabul edilir. Sadece bir soru var: o Yerdeki bir iniş yapmak mümkündür istediği zaman ister? Hayır, gerçekten dikim dönemi fide ve sıcaklık ihtiyaçları göz önüne alındığında, seçilmelidir.

 • Optimum sıcaklık, 15 ° C üzerindedir bunlar, 10 ° C'de en azından bir şekil elde etmek için gereken Dahası, toprak sıcaklığı önemli göstergeler, Bu dönemde iyi büyüme mevsimi fidan oldu. aylar olarak bu zaman aralığı bulunduğu bölgeye göre değişir. son donma Mart ayı bitmeden sona erer ve diğer gece sıcaklık farkları nisan ortasına kadar meydana beri.
 • vejetatif veya sert: Ayrıca hesaba fidan sıcaklığı ve tipini almak önemlidir. İlk seçenek toprak ile küçük kaplarda satışa sunulmuştur. Bu tür bitkiler yaprakları ile genç sürgünleri sahip olmalarıdır. Uygun iniş dönemi: Mayıs ortasından haziran sonuna kadar. Bir kök yapısı ve böbrekleri yürütülen çünkü Ama sert fide canlılığı özellikle olduğunu. Bu nedenle, hatta erken ekim esnasında, örneğin, Nisan ayı ortasında, o değişen iklim koşullarına dayanacak şekilde başardı.

sonbaharda üzüm bitki nasıl

dikim üzüm fideleri sonbaharda da bir çok özellik var. Aşağıdaki faktörler faydaları atfedilebilir.

 • Şu anda nem seviyesi, genç asma fidanlarının büyüme ve oluşumu üzerinde olumlu etkisi. Ek sulama sadece Ekimden sonra ilk haftalarda gereklidir.
 • Sonbahar fideler daha erken gelişme eğilimi ve meyve vermeyi başlatın.
 • Ama ana dezavantaj genç fideler sadece bile uygun barınak, soğuk ve rüzgârlı rüzgarı hareket etmiyor olması.

 • toprağa üzüm fidanı dikmek için dönemini seçimi, dikkate avantaj ve bunların her dezavantajlarını, ama özellikle seçilmiş çeşitleri sadece almak gereklidir.

üzüm videoyu Bitki

dikim üzüm ilişkin genel kurallar

 • Üzümün gelişimi için en önemli toprak iyi seçilmiş olduğunu. Verimli toprak: humus ve hafif topraklar - Bu fideleri gereklidir tam olarak ne olduğunu.
 • Buna ek olarak, hesaba yeraltı su seviyesindeki yerini almak için gereklidir. onlar 1,5 metre sınırları derin ulaşır sallanmak değilse, gerekli drenaj sistemi donatmak için zorunludur.
 • Bir diğer önemli nokta döllenme mineral katkılar ve zamanında sulama olduğunu.
 • üzüm fideleri dikmek onlar ışık maksimum miktarda almak ve karşılıklı kök büyümesini ihlal etmeyen hangi düzenini kapsar.
 • girinti bir arsa üzerinde Dikim üzüm fideleri 2 ila 2,5 metre sağlanmalıdır.
 • Ile binalar girinti yakın fideler en az 0,5 metre olmalıdır.
 • 0,5-0,7 metre - yoğun ve uzun boylu ağaçlar ve çalılardan mesafe.

Nasıl üzüm Bitki. genel hatalar

 • Zayıf bir kök sistemine sahip fidan dikilerek - bunlar ya hiç yerleşmek veya gecikmiş gelişme olamaz. Ayrıca, bu tür sürgünler iyi bir hasat vermek olası değildir.
 • fide bilinmeyen çeşitlerinin kazanılması yeni ve ağaç sökme satın almak için ihtiyaç sonuçlanabilir. fide, uygunsuz iklim bölgesinde, meyveler bir sezonda olgunlaştırmak için zaman yok, bu yüzden gelecekte de değiştirilmesi gerekebilir.
 • Yaygın bir hata alanındaki binaların kuzey tarafına yakın ağaç ve üzüm ekiyor. Bu durumda, bitki büyüme bütün güçler, hasat küçük olacaktır geçirir ve üst çekimlerinin yer alacaktır.
 • dikim için sığ çukur oluşturan, bu besinlerin içinde fide sınırlamak ve gelişimini etkileyeceğini bilmemiz gerekir.
 • Aşırı nedeniyle toprak derin katmanlarında düşük sıcaklıklarda etkilerine yavaş büyüme derinleşen.
 • Ama sığ penetrasyon su fide tüketimini etkiler ve imkansız kış için sarmaşıklar barınak işlemek için yapacaktır.
 • üzüm dikim kalınlaşma su tüketimi ve aydınlatma için mücadele edecek ilave fidelerde, mantar hastalıklarının sayısını artıracaktır.
 • Potansiyel pollinating çeşitleri olmadan sadece dişi çeşitleri dikmek ekinin kırma yol açabilir. Bu tozlanan bir dikili altı "kadın" çalılar tarafından tavsiye.

üzüm genç fidanların iniş - süreç oldukça emek yoğun olduğunu. Önemli iklim koşulları ve toprak özellikleri değil, aynı zamanda iniş için iyi kalitede hazırlık dayanabilir sürgünlerin tek seçenek değildir. tüm nüansları uygunluk bağ geleceğin iyi performans gelişimi ve meyve vermeyi garanti eder.


Like this post? Please share to your friends: