vakıf dökme beton: bileşimi, hesaplama, hazırlama

vakıf evin temelidir ve binanın operasyonun kendi inşaat süresinin doğruluğu bağlıdır üzerine. Bu nedenle, bodrum doldurma sorusuna özel dikkatli davranmalıdır. vakıf ve nasıl daha sonra ele temele beton hesaplamak için güçlü ve sağlam bir temel oluşturmak yardımcı olacak bir beton bileşimi, nasıl hazırlanacağı hakkında.

İçindekiler:

 1. Ne beton temel için gerekli olan edilir - beton çeşitleri
 2. Vakfın dökme Mark beton: Beton markaların temel tipi
 3. Ne beton Yassı temel için kullanılan: seçim özellikleri
 4. vakıf Hazırlık ve beton tüketimi
 5. Hazırlık ve vakıf için beton dökümü

Ne beton temel için gerekli olan edilir - beton çeşitleri

Üç ana göstergeler beton karışımlarının sınıflandırılması vardır:

 • bağlayıcı madde;
 • yoğunluk;
 • kapsamı.

İlk somut uygulamasına ilişkin olarak olduğu:

 • Silikat - kireç kullanımına dayanmaktadır, karışım nadir ve hemen hemen yapımında kullanılan hiç bir zaman;
 • Buna ek olarak, bir tavan ve binaların iç bitiş yerlerinde kullanılan alçı beton türü vardır alçı, çimento beton türü olup, burada nem direnci yüksek bir seviyesi;
 • betonun çimento tipi - İç ve dış işler uygulanması sürecinde kullanılan en yaygın varyant;
 • polimer beton - bu karışık bağlayıcı ve bir lateks reçinesi dayanmaktadır;
 • Beton shlakoshchelochnyh türü - cüruftan oluşan, yakın zamanda icat edilmiştir aslında yaygın değildir;
 • Özel bir beton bileşimi, vb asitler, alkaliler, onun istikrarın sağlanması, belirli bir bağlayıcı madde ve özel katkı maddeleri hazırlanır

betonun yoğunluğu ile ilgili olarak ise:

 • Ağır - bir dolgu maddesi veya granit kireçtaşı olarak kullanılır;
 • çok ağır - bir beton yapı cevheri ve barit ilave edilir;
 • Kolay - bu sınıf gaz veya köpük dahil etmek için bir hafif dolgu maddesi ile karakterize edilir.

betonun kullanım amacı ve kapsamı ile ilgili olarak ise:

 • Her zamanki - vakıf, kirişler, levhalar ve çeşitli levhalar yapımı sırasında kullanılan;
 • Hidrolik - bu kaplı kanallar, kilitler, kanalizasyon tesisleri;
 • Beton havaalanı tesisleri;
 • beton özel bir türü - ışıma, ısı veya kimyasal maddelere maruz kalma yüzeyi korur.

Vakfın dökme Mark beton: Beton markaların temel tipi

Beton gibi belirli göstergeler tarafından işaretlenir:

 • mark, "M" olarak anılacaktır;
 • Betonun Sınıf - "B";
 • don "F";
 • nem direnci "W" ile;
 • hareketlilik değeri.

Mark beton kalitesi önemli bir göstergedir. Bu katılaşma sürecinde beton yapının davranışını etkiler. betonun sınıfa ilgili olarak ise:

1. Beton ve marki100 klassa7,5 - bodrum, ahşap evler, garajlar ve tarım alanlarının inşaatı düzenlemesi kapsamındaki dik onun çitler gelen inşaatın başlangıç ​​safhasında kullanılan düşük kaliteli, beton yastık.

2. beton Marka 150 ve klass12,5 - işlem düzeneği kaba şap veya beton kaldırımlar kullanılan betonun kalitesi orta düzeyde, ek olarak, shlakoblochnogo altında hafif bir Yassı temel, gaz beton yapı düzenlemesi altında tabanını oluşturmak, bundan başka, yapımında kullanılan garaj veya Müştemilatı temeli.

3. beton Marka 200 ve klass15 - merdiven kayış da inşaat malozagruzhennyh elemanların sırasında veya temel yapımında kullanılan levha dökülerek kullanılabilir. takviyeli beton plakaların yapıldığı için beton Bu tür, aynı zamanda, yapısal olarak adlandırılır.

4. Beton sınıf 300 ve klassa22,5 - betonun en popüler ve yaygın tip, kalite temel dökme işleminde kullanılan, orta düzeyde katıdır. Bu betonun yardımıyla altı kata kadar evler dökülür. Ayrıca betonun bu tip yekpare bir levhayı düzenlenmesi için idealdir.

5. beton Marka 350 - 25 yüksek güç gerektiren yapılar yapımında kullanılan betonun yüksek kaliteli bir türü.

6. beton sınıf 400 yüksek yapılar kullanılır.

7. beton dereceli 500 onun mekanı banka kasalarında ve özel nesnelerin çok nadir kullanımıdır.

beton sınıfı katılaşma sırasında daralma onun düzeyine bağlıdır. Betonun hareketliliği - sıvı halde akışkanlık gösteren bir değer. Beton içindeki nem içeriği yüksek seviyede önemli ölçüde mukavemet özellikleri azaltır.

Vodopronitsaemoest iki ila on iki birim arasında oldukça geniş bir yelpazede yer alır. Bu faktör dikkate vakıf çok yakın bulunduğu bölgedeki yeraltı varlığını alır. Dona karşı dayanıklılığı özelliklerini kaybetmeden don karşı karşıya beton miktarının bir ölçüsüdür.

Ne beton Yassı temel için kullanılan: seçim özellikleri

bina yapısı altında vakıf kemerini türünü seçtiyseniz, o koltuğu doldurmak için gereken beton sınıfı, belirlenmesi gerekir. Beton satın aldıktan sonra iki tipi mevcuttur:

 • üreticiden onun alım - Bu somut yüksek kaliteye sahip ve vakıf düzenlemesi üzerine çalışmaları için uygundur;
 • önemli ölçüde azalır, bu durumda, beton kalitesinin yanı sıra vakıf - - beton karıştırıcı kullanarak kendi kompozisyonunu yapmak onun gücü, birinci düzenlemeye tercih vermek daha iyidir bağımlı olduğu binanın ana parçası.

betonun belirli bir türdeki seçimini etkileyen özelliklerini keşfetmek için:

 • bütün yapının toplam ağırlığı, inşaat, kat sayısı, bodrum temeli üzerindeki yük;
 • toprak, yeraltı suyu, vs. işleminde belirlenir jeolojik araştırmalar hedef,.;
 • vakıf türü ve baz baza.

Bu faktörler vakıf yapımı sırasında kullanılan betonun türünü etkiler.

Somut bir çözeltisinin bileşimi belirleyen en önemli faktörlerden biri taban yüzeyi üzerinde, toplam yükün tanımlamaktır. özel olarak iki kat için binanın yük kadar içeriyorsa betonarme yapıların üretimi için kullanılan, uygun beton sınıf 200 derece 15. Bu, somut yapıcıdır. Binada konut amacı vardır, o da silikat, hiper-tuğla, beton levhalar, kül blok veya beton blok kullanılan bir ev inşa sürecinde ise beton sınıfı 150. kullanıldığında, yirmiden fazla beton sınıfı kullanılması önerilir.

bina inşaatı esnasında, beş adet, aşan kat tercihen beton sınıf 300 kullanımı.

vakıf kumlu veya kayalık zemin üzerine inşa ise, bir yapı, düşük kaliteli beton sınıf 150 veya 200 bir kil ya da subglinyanom yere bir temel oluşturmak kullanılması, beton kalitesi daha yüksek olmalıdır, bu uygulama için mümkündür, fazla iki katlıdır.

Bu türden kir 'olarak, bir killi toprakta beton temel yapımında özellikle önemlidir, yüksek puchinitostyu ile karakterize edilir. Sıcaklık keskin azalırsa, kil, böylece temel olarak deforme hacim artar. Bu sığ temellerin özellikle doğrudur. tüm yapının bütünlüğünün bozulmasına yol açar birkaç santimetre varyant suşu. kil farklı bölümlerinde farklı davranır Bundan başka, deformasyonlar eşit verileri ortaya çıkar.

.yap-Başlıktaki-block__text, .yap başlık {
font-size: 17px önemli ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-dikey .yap-başlık-block__text {
font-size: 17px önemli ;!
}

beton temel değişik streslerin tabi olduğundan, zemin dondu olduğu seviyenin altına döşenmesi tavsiye edilir. Bu parametreyi belirlemek için, jeolojik araştırmalar bir dizi temasta olmalıdır. toprak donma ortalama değeri 80-100 cm'dir.

Temel için beton bileşiminin saptanmasında önemli bir faktör vakıf türüdür. seçim örneğin şerit vakıf, kazık daha da düzenleme için düşük kaliteli beton ihtiyacı, üzerinde durursa. Kazık temeller sonra beton özel bir teknikle yığınına dökülür yüksek katlı binaların yapımında ilgilidir. vakıf türü için beton sınıfı 400 önerilir.

ne kadar beton temel belirlemede önemli bir faktör binanın inşaatı planlanan olduğu yeraltı suyu seviyesi arazi gereklidir. Bundan başka, bir bodrum ve durumuna, vakıf yakınında bulunan su da beton kalitesinin artırılması gerekir. betonun su geçirgenliği beton taban boyunca nem girişini önlemek için yardımcı olur, onun nitelikleri, biridir. Bu parametre, hidrolik yapıların varış yeniden yerleştirme işleminde çok önemlidir. vakıf geçirgenliği yüzey su yalıtımı dışında kullanılır arttırmak.

vakıf için betonun fiyatı öncelikle kalitesi ile belirlenir. yüksek hazır karışıma maliyeti - beton ve su-direnci, sınıf derecesi kadar yüksek olur. Fakat aynı zamanda, aynı zamanda, tüm yapının mukavemetini artırır. yüksek pulu olarak gerekli gücü yaratır daha somut çimento kullanır.

vakıf Hazırlık ve beton tüketimi

kendini yetiştirmiş beton karışımını kullanmaya planını Ate, 300'ün altında olmayan beton sınıfı kullanmak daha iyidir.

Beton harcın hazırlanması için prosedür, öncelikle bileşimin farklı oranlarda sahip olduğu için spesifik teknolojilere yapışmasını içerir.

geri kazanılan temel çözüm beton temel bileşenler arasında:

 • Bir kilogram kadar bir miktarda, çimento;
 • kum - 3 kg;
 • 4-5 kg ​​- ezilmiş taş veya çakıl şeklinde bir dolgu maddesi.

işareti, en az 300 veya 400 tüm bileşenlerin toplam ağırlığına göre iki kat daha küçük bir miktarda su ekleme malzemesinin belli bir miktar ihtiyacı olan yüksek kaliteli bir beton karışımı, oluşturun. Örneğin, kuru bileşenler 8 kg su yaklaşık 4 litre gerekli. bileşim içinde çok katı bir çözelti alırken, su ile küçük bir seyreltik izin verilir. Beton kürekle iyice karıştırılmalıdır, fakat bunu kapatmak çalışmaz.

Ham kum nem içerir, bu yüzden kullanımdan önce ıslak kum kullanıldığında kuru arzu edilir, su miktarı azaltılabilir gerektiğine dikkat edin. Kirli kum kötü çözeltide kavradı Buna ek olarak, bu pisliklerden iyi temiz kum tavsiye edilir.

tip dolgu maddelerinin küçük bir bölümünü seçin öğütülmüş taş ya da çakıl taşı uygun boyutu, iki santimetre biri olmalıdır. o bakıma muhtaç hale götürür hızlı vlagovpityvaemostyu ile karakterizedir olarak, uzun inşaat çalışmaları başlamadan önce çimento elde etmemelidir. Tercihen inşaat çalışmaları başlamadan önce 10-15 gün boyunca çimento satın.

Hazırlık ve vakıf için beton dökümü

Eğer temeli dökmeden sürecini yönlendirmek üzere başlamadan önce, bu eserlerin hesaplanması için somut bir çözümü amaçlayan bir dizi etkinlik tutmak için gereklidir.

vakıf hatların her biri ayrı ayrı hesaplanır ve daha sonra her kanıt ilave edilir. Bant uzunluğu genişliği ve yüksekliği ile çarpılır. Ana bant içinde mevcut olan bir miktarının belirlenmesi için daha sonra 2 metrelik bir genişlik, 2 metre yükseklik ve 10 metrelik bir uzunluğa sahip olan, örneğin, = 40 metreküp 2h2h10 gerekir. Bu ihtiyaç bandın beton çözümün 40 metreküp doldurun. bantların her biri, bir şekilde hesaplanır, ve daha sonra ifade özetlenebilir.

Temel için beton çözelti hazırlandıktan sonra, bir önceden hazırlanmış kalıp içine dökülür. Daha iyi yalıtım katmanlarının her biri ile, birkaç aşamada bunu yapmak için.

. Beton Vibratör - 100 cm vakıf bir yükseklikte, beton özel cihazlar vasıtasıyla kendi sıkıştırma ve sıkıştırma olup, birinci tabaka doldurulur 25 cm kadar olan, her biri dört katman oluşur.

olumsuz kalitesini etkiler çünkü vakıf dökme beton hava içermemelidir. Ayrıca, tabakaların her biri yeni döşeme önce düzeltilmelidir. Bunu yapmak için, uygun boyutlu düz tahtası kullanın.

Biz temel levha tipi dökme beton hesaplama düşünürsek, doğru bir boyutunu belirlemek için gerekli olan, ve özellikle de: genişliği, yüksekliği ve uzunluğu. plakası uzunluğu 10 metre, 8 genişliğinde ve 0.5 'lik bir yükseklik ise, o zaman beton harcı 40 metreküp dökme gerektirecektir. Bu vakıf da profesyonellere daha iyi bir düzenleme işleri dikkatlice, her bölümü sıkıştırma dökülür gerekmektedir. döküldükten sonra tesviye işlemi daha küçük tarafında, yani 8 m'dir birine olur. seviyelendirme onun mührün özen önce tesviye betonu için, geniş tahta gerekir.

İskele temel tabakaları ile doldurulur beton miktarı, vibratör sıkıştırma her zaman hesaplama içerir.


Like this post? Please share to your friends: