Serada ısıtma sistemini nasıl yapılır

Toeplitz aşırı yağış, don ve direkt rüzgarlar ile karakterizedir iklim koşullarında sebze ve meyve bitkileri, ekimi için en iyi seçeneği denir. güneş radyasyonu bitkilerin çoğu için yalnızca yaz aylarında gerektiğinden sera ısıtma sisteminden ilk erken hasat, geçiyor. Örneğin, gibi, yıl boyunca bir sera kullanmayı planlıyorsanız, kış bahçesi, bir anahtar olmalıdır için, serada ısıtma yapmak için nasıl soru.

İçindekiler:

 1. Neden bir ısıtma sistemine ihtiyacım var
 2. Güneş enerjisi ve piller
 3. hava ile ısıtma
 4. gaz ile ısıtma
 5. Katı yakıt kazanı takılması
 6. soba ısıtma
  • ilk seçenek
  • ikinci seçenek
 7. sıcak su ısıtma
  • karar №1
  • solüsyon №2
 8. "Sıcak zemin" Sistem
  • Yerden ısıtma avantajları
  • Isıtma sisteminin montajı için Gereksinimler
  • Yerden ısıtma inşaatı
  • sıcaklık koşullarının

Neden bir ısıtma sistemine ihtiyacım var

Sen fideler, ot ve sebze bahar aylarında ekimi için yola? Sonra ekin ısıtma sistemi gerekli değildir alır. bunu sıfırın üstünde 18 derecedir - Bir serada muhafaza edilmesi gereken asgari sıcaklık çünkü ısırma soğuk egzotik meyve ve taze sebze yetiştiriciliği, binada özel ekipman olmadan mümkün değildir. Ve bu durumda, bazı sıcak ve aşılmaz duvarlar yapamaz.

banliyö alan ısıtma main koydu - en şaşırtıcı yolu bir sera ısıtmak için. Sonra istenen konum ve sonsuza çözülecektir serada ısıtma yürütmek için nasıl sorunu bulun. Diğer durumlarda, daha zor bir binada ısıtma düzenlemek, ama bu gerçek için.

Isıtma seraların yollarını doğaçlama ne mümkün bugün anlamaya başlamak için. Biyolojik güneş ve teknik: ısıtma üç türü vardır. İkinci prosedüre göre yöntem ısı çok bilinir ve herhangi bir seçim yapabilirsiniz. Bu fırın ısıtma, gaz, elektrik, sıcak su kullanılabilir.

Güneş enerjisi ve piller

İyi bitki gelişimi için uygun olan bir mikroklima yaratma - Sera ve yuvalandığı için meydan. istenen nem ve ısı önemli endeksleri olumlu bir ortam. Isıtma seraların ucuz yolu güneşli.

şeffaf kaplama sera içinden nüfuz eden güneş ışınları, içinde ısıtılmış ve zemin amaçları ve hava onlar tarafından ısıtılır. bahçıvan temel görevi bir seraya tercih etmek en gün boyunca yanacak bir yerdir.

sen, güneş parlıyor sabah, böylece yeryüzü güne başlamak için ısındı yere tercih vermelidir yapamıyorsanız. Ve serada sıcaklık maksimum seviyeye kadar öğleden sonra yükselir. Sera için konum kaplama soğutulmaz, hava akımı olmaksızın seçilmelidir. Ayrıca, rüzgara engeller oluşturmak için tavsiye edilir.

Bir seranın formu seçerken ısı kaybının bu formu tüm yardımcı azdır, çünkü daha iyi, tercih kemerler vermek. En iyi toprak ısınmayı sağlamak için, sera yüksekliği çok büyük olmamalıdır.

Sen güneş ısısı aküler ile bir ısıtma seraları sağlayabilir. İlk 15 cm 'lik bir seraya ve bir zemin örtüsü yalıtkan tabakanın bir delik kazmak. Polietilen film bir su yalıtım kaplaması için en iyi yer.

Daha sonra, kaba, ıslak kum üzerine koymak gerekir ve bütün toprak açılmış kapak. Nedeniyle güneşin enerjisine, biriktirir, bu serada tatmin edici sıcaklığını korumak için 10 derece santigrat sıcaklıkta bile basit bir cihaz sağlar.

hava ile ısıtma

Sera ve Sera ısıtılması en basit düzenleme ilkel ısıtma cihazı. Bunu yapmak için, 50-60 santimetre çapında ve yaklaşık 2-2.5 metre uzunluğa sahip olan çelik boru, bir segment alır. Başka altında seralarda boru tipi, bir ucu - ateş seyreltin.

Ve yapılacak son şey sabit yangın korumaktır. hızla ısınır olacak tüpünde hava, o zaman bir serada sonbahar ve sıcaklık yetiştirilen meyveler ve sebzeleri verecektir. ısıtma Böyle bir yöntem gerçekten çok kolay, ancak yangın sürekli ihtiyaç vardır, çünkü zahmetli bir iştir.

gaz ile ısıtma

Gaz avantajı akış açısından kararlı olmasıdır, ama seradan ürünlerin nihai fiyat gerçekten sizi şaşırtacak. Kışın soğuk sera gazı ısıtma sadece birkaç hafta sürer, bu nedenle, daha sonra konut evden telini çekin ve boru satın almak ucuz değildir gerekli değildir. Yeterince uzun, bu amaçla birkaç silindirleri almak yeterlidir.

Bitki koşuluyla karbondioksitin aşırı en olumlu şekilde değil etkiler, ancak böyle bir sera daima iyi havalandırılması gerekmektedir çünkü unutmayın. atık yanma çıkarmak için seraya ve sabit bir oksijen akışı sağlamak için çekme düzeneği önerilir.

oksijen eksikliği için otomatik bir emniyet cihazı ile donatılmış olan, yanma sürecinin bir sonlandırma ve havada gaz çıkışı, iyi, tabii ki, al, ısıtma cihazları, tahrik edilmez. meşaleye durdurma gaz arzının sonra, sensörler hemen çalışacaktır.

Katı yakıt kazanı takılması

serada ısıtma sistemi, katı yakıt kazanlarında yardımıyla düzenlenebilir. Sam kazan serada veya ayrı bir odada doğrudan monte edilebilir. İkinci düzenlemenin avantajları ısıtıcı yakıtı döşeme ya da sera yapısı girmeden parçalanabilen gerçeğinde yatar. Buna ek olarak, kazan ve yakıt serada oldukça yer kaplar olmaz.

Isı kaynağı Lay Eğer günde iki kez için gereken yakıt, başka bir şey gereklidir. Ve geceleri kontrolün her türlü olmadan güvenle bırakılabilir, böylece böyle bir kazan, tamamen yanmaz iken. Buna ek olarak, yakıt tüketimi oldukça düşüktür. Katı yakıt brülörleri ile bir eksi ısıtma sera aygıtı gereksiz sera olmazdı az enerji, üretmesidir.

soba ısıtma

Teknik yöntem özel fırınlarda ısıtma sera kurulacaktır. Bu tür yapılar, yaklaşık 15 metre kare bir alana sahip ortamlarda kullanım için uygundur. Bir fırın kullanılan serayı ısıtmak iki teknoloji vardır.

ilk seçenek

fırın kendisi yatay baca ve baca şirketinden seralar üye için basit fırın. duman ve is, yanı sıra sıcaklık değişimlerine fide ve sebze korumak için, sonuçların fırın açma seranın hovünde kabul etmiştir. raflar altında uzanan baca fırın kanalı, daha etkili bir itme oluşturmak için boru (baca uzunluğunun metresi başına yaklaşık olarak 1,5 cm) hafif bir fazla tahmin ile döşenmelidir.

baca vyushechnoe delik temizliği içine yanma gazlarının boşaltılması ve fırın kötü havada zayıf itme altında yanacak önce baca kanalı yakma için giriş kanalında bırakın emin olun.

yaklaşık 15 santimetre - ser duvarları, fırın ve güvenlik kurallarına uygun olarak, baca ve hesaplama sera ısıtma arasındaki mesafe 25 cm ve raf ve bacanın üst kısmı arasındaki minimum mesafeyi ulaşmalıdır. fırın montaj ve sera içinde dikey baca borusu sonra tebeşir veya kireç beyazlatmak gerekir. Gelecekte, bu zamanda bir çatlak tespit edecektir.

Klasik elektrikli ısıtma sera farklı fırını ısıtmak mali çok külfetli değildir. Böylece, ucuz bir yatay baca veya domuz ile kendi normal sera fırın inşa etmek mümkündür.

ikinci seçenek

Yaklaşık 3 küp geniş varil kapasiteye atın. Bu ısıtma seralar için gelecekteki ekipman için temel bir tür olacaktır. Paslanmayı önlemek için, iki kat esnasında namlunun iç yüzeyini boya. Dikey baca, soba, genleşme tankı ve boşaltma horoz delikleri yapmak için alınan varil içinde. soba yemek ve kovan içine yerleştirin.

varil baca ve 5 metre boru yüksekliği dışında yüklemek için kaldırılmalıdır. namlu üzerine daha önceden basit bir sacdan demlenmiş edilmiş yaklaşık 20 litre olan, ev yapımı genleşme tankı monte edilir. Isıtma sistemi 40 1.2 metre mesafede yer boyunca yayılır profil boru 1.5'te 20 kullanır.

.yap-Başlıktaki-block__text, .yap başlık {
font-size: 17px önemli ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-dikey .yap-başlık-block__text {
font-size: 17px önemli ;!
}

Tüp bitkilerin köklerine yakın toprağa yayılır yana iyi kadar ısıtılır. Böyle bir eğreti sera ısıtma sisteminde suyun dolaşımı için özel bir pompa satın almak için tavsiye edilir.

odun herhangi birini kullanarak olabilir bir varil soba kullanın ve namlu altında bulunur tahliye vanası, su soğutmalı zaman hem de damla sulama amacıyla, kendi başına, suyun drenajı için kullanımı. Bir serada sıcaklık kontrolü gerçekleştirmek için, evde doğrudan elektronik bir sıcaklık sensörü içine yükleyin, ama - dijital ekran kendisi.

sıcak su ısıtma

Su ısıtma malzemesi açısından en karlı ev yapımı sera ısıtma düzeneği yöntemlerinden biri olduğu kabul edilir. Bir su ısıtıcısı kendi ellerinizle yapılabilir. Bu tür ısıtma iki yöntem vardır.

karar №1

Yani, kesilmelidir üst olan eski yangın söndürücü, gerekmez konut gerekiyor. konut teploelektronagrevatel alt kısmında 1 kW güce sahip ısıtıcı monte edin. Böyle bir birim şebeke tarafından desteklenmektedir semaver, alınabilir. elektrikli ısıtıcı doldurmak için çıkarılabilir kapak yapmak üstünde su döndü.

radyatöre bağlanmış gövde 2 su borulara olmalıdır. kauçuk conta ve cıvata kullanılarak önerilen boru takın. ısıtıcının çalışmasını otomatikleştirmek için, AC rölesine şemasını uygulamak en iyisidir.

En kısa sürede sıcaklık sensörü çalışır gibi, kişileri kapanacak. Vodoobogrevatel suyu ısıtmak ve bu da serada sıcaklığını yükseltir. su belli bir seviyeye ulaştığında, sıcaklık sensörü hemen tetiklenir ve röle devresi patlama edilir. Bu durumda su ısıtıcısını kapatın. biz böyle bir anahtarı bulamadı ise, röle akımı 5A azdır geçemiyor kişileri ile donatılmış bir serayı, ısıtma başka şemasını kullanabilirsiniz.

solüsyon №2

Bu durumda sırasında, yıpranmış tüpler, ark kaynak makinası ve bir ısıtıcı az miktarda bulunmaktadır. serada uygun bir köşesinde yaklaşık 50 litrelik bir kapasiteye ve elektrikli ısıtıcı 2 kW olan kazan, yükleyin. ısıtılmış genleşme tankına yükseltici yoluyla yükselir ve çevresi boyunca ısıtma sistemi içine beslenecektir su. Sistemin kendisi küçük verev borularla yapılması gerekmektedir.

Kazan, bir kaynak kabul edildiği büyük çapı ve alt flanşın sahip boru parçalarından yapılır. TANS takın ve güvenli bir şekilde izole edilmesi, kablosuna bağlanır. konut ve flanş bağlantılarının tüm yerler de lastik conta ile kapatılmış olmalıdır. artıkları borunun kaynaktan yaklaşık 30 litreye kadar dengeleme tankı hacmi üretmek. sistem ve kazanın yükseltici ile kaynak bağlantılarının her iki ucunda ve alt kısmında.

tankında onun seviyesi sürekli izlemek zorunda kalacak, çünkü su dolum kapağını kesmek istiyorum. Metal boru önceden dişin ucunda, sonra uygun bir bileşik düzenlemek bir boru hattının dışına imal etmek yapılmalıdır. Bundan sonra toprak daha yüksek bir voltaj 500 V için tasarlanmış esnek bir üç çekirdekli bakır tel kullanılarak, kazana olan

Isıtma elemanının iki faz için teller takın ve kazan gövdesine - üçüncü bir ipliği. Bu arada, soğuk hava zamanda, folyo ya da diğer ısı yansıtıcı malzemeden yapılmış özel bir ekranı kullanabilirsiniz. seçerseniz herhangi sera ısıtma projesi güvenlik kurallarına uymalı ve kesinlikle talimatları takip önerilir.

"Sıcak zemin" Sistem

Serada Isıtma birkaç somut tarafından temsil edilebilir "Isıtmalı zemin" sistemi kullanılarak oluşturulabilir, tasarım seçimi yapısı ve çalışma koşulları alanına bağlıdır. Amatör bahçıvanlar genellikle su geçirmez mat şeklinde ısıtma sistemi haline gelir.

Yerden ısıtma avantajları

Onların büyüme bitkiler için paletler altında yer bir ısıtma mat çekilen için fide ve gerekli koşulların yetişkin örnekleri yaratmak. Bu şekilde, sabit sıcaklıktaki bir seraya muhafaza edilmektedir. Paspas ısıtıcılar farklı boyutu vardır, bu yüzden her zaman ısıtma seralarda hakkında bir video izlemek ve her boyuttaki seralar için seçeneği tercih edebilirsiniz.

Erken zamanda dikilen fideler, subtropikal ve tropikal enlemlerde bize geldi seraları ve limonlukları sıcağı seven bitkiler, büyümeye sağlayacak ısıtma kablosunun Uygulama, tohumlar seralarda filiz yanı sıra dondan yumrular, ampuller, fide ve sebze tutmak.

Isıtma sisteminin montajı için Gereksinimler

Isıtma sistemlerine ait cihaz hasar kabloyu koruyan bir kum yatağı oluşturmak için gereken zaman. Bu işlevler güvenlik ağı tarafından yapılmaktadır. Bunun yerine kum yastığının örneğin ısıtma seralar için başka malzemeler, anlamlı sistemin ömrünü arttırır beton şap, kullanılabilir. ısıtıcı kablo yatak genişliği yığını için yapılır.

toprak tamamen kurumadan edilmez için, bu gereksinimleri güç "sıcak zemin" Sistem takip etmek önerilir: 70-120 W / m2 - Tek cam ve ısıtma seralar için 50-100 W / m2 - çift cam ile ısıtma seralar için. Kış aylarında üzerinde seralar yıl boyunca ısıtmalı düşme en yüksek elektrik maliyetleri (Kasım-Mart), minimum maliyet - bahar ve yaz aylarında sistemin işleyişi.

Yerden ısıtma inşaatı

toprak zemin tabakası (yaklaşık 40 santimetre) çıkarın ve kum taban neden olur. neme dirençli tabaka yalıtım malzemesi yerleştirin. Sen köpük veya polistiren kullanabilirsiniz. Isı yalıtım toprağa ısı kaybını önleyecektir. Isı yalıtım tabakası yapılmış su geçirmez katman yığınının en, örneğin, polietilen film üzerine.

Bundan sonra, bir kum katmanı (5 santimetre) uygulamak su ve sıkı bir şekilde sıkıştırılmış eklemek gerekir. Montaj bant veya örgü yığın "yılan" 10 santimetre yüksekliğe kadar kum saklamaya gerek tel bulunmaktadır. önerilen minimum kumlu kaplama 5 santimetre. kablo döşeme adım 15 santimetre civarındadır.

30-35 cm kadar bir yüksekliğe sahiptir toprağın verimli bir tabaka, telin mekanik hasara karşı bir koruma oluşturur ve akma kum tabakası lay-örgü örgü, üzerine. termostat aşırı ısınmadan kablo korumak amacıyla oluklu borusu içinde yer alır toprak sıcaklık sensörü, kontrol etmek için kullanılır.

sıcaklık koşullarının

"Isıtmalı zemin" sisteminin yapısı ısıtma sıcaklığı ayarlamak için izin veren sıcaklık sensörü zemin, bir termostat içerir. ekinlerin gelişimi için en uygun sıcaklık koşulları sıfırın üstünde 15-25 derece lehine. turba tencere sera koşullarında fide de dahil olmak üzere yetiştirme için, en uygun sıcaklık yaklaşık 30 santigrat derecedir.

yardım kontrolör ile toprak ısıtma sıcaklığını ayarlamak - örneğin, 20-25 derece. otomatik olarak devreye - soğutma önceden belirlenmiş bir ayar birimine toprak ısıtıldıktan sonra otomatik olarak kapanır. sistem sonunda elektrik en az% 30 tasarruf artan-azalan sıcaklık ile çalışır.

Böylece, çiçekler, otlar ve sebzeler büyümek büyük tarımsal sanayi ve evsel ev çiftlikleri, herhangi bir ortam sıcaklığı optimum iç mekan iklimi de korumak için kendi elleriyle ısıtma sisteminde bu tür tesisler donatmak gerekir.


Like this post? Please share to your friends: