elleri ile Kiler: adım adım kılavuzun

Mahzen - yazlık veya yakınındaki özel bir ev için zorunlu uzantısı. Bu odada tüm yıl boyunca sebze, meyve, konserve ve boşlukları korunması için optimum sıcaklık tutulur. bağımsız mümkündür mahzen inşa edin. Bunu yapmak için, toprağın durumunu değerlendirmek inşaat, malzeme iyi türünü belirlemek ve seçilen teknolojiye sopa seçmelidir.

 1. bodrum Koşulları düzenlemesine
 2. Optimum tasarım ve malzemenin seçilmesi
 3. Nasıl elleri ile mahzeni yapmak için: gömme tasarım
  • arazi ve zemin koşullarına Değerlendirilmesi
  • Materyaller ve araçlar
  • Kazı hazırlanması
  • Alt zemin düzenlemesi
  • İnşaat ve duvarların su yalıtımı
  • örtüşen inşaat
  • Havalandırma sistemleri ve elektrik temini
  • kiler iç
 4. elleriyle Zemin mahzeni: adım adım kılavuzun

bodrum Koşulları düzenlemesine

Hasat edilen ürünlere büyüdü ve irade mahzeni korunması için optimal bir yer. Bu odada, doğal koşullar ile yaklaşık + 4 ° C sıcaklıkları muhafaza Uygun mikroklima sunumu kaydedebilir ve meyve ve sebze özelliklerini tatmak için gereklidir.

Bazı kiler ve bodrum karıştırırlar. Ancak, bu tamamen farklı bir yapıdır. kiler binanın bodrum katında yer almaktadır. ayrı arsa üzerinde - Kiler ayrı yerleşme. Tasarım göze çarpmayan, ya da tam tersi, yatay tasarım çarpıcı elemanı görünür.

Bitkisel depolama Pratik kullanımı belirli koşullar altında mümkündür:

 • düşük sıcaklıkta varlığı - toprak altında yerleşik kiler, ya da evin dış duvarı ile temas halinde olan Bodrum yerleşmeden;
 • karartma - kiler tasarımda pencere hariç;
 • Temiz ve taze hava ve nedeniyle doğal havalandırma sürekli dolgu;
 • nem - yaklaşık% 80-90.

Optimum tasarım ve malzemenin seçilmesi

Ne olursa olsun Aşağıdaki türler mahzenlerinin derinliğinin.

Zemin yapının yüzeyine, gövde kısmının derinliği üzerinde yükselir - en fazla bir metre daha. Aslında bu sebzeler için küçük bir bölmedir. Depolama kulübe hatta küçük depresyonlarda, herhangi bir yerde inşa edilebilir.

waterlogged alanlar ve alçak alanlar için çözüm - "Sebze bahçesinde" Bir depo inşaatı. Zemin mahzeni bir ayırt edici özelliği - bir üst üste binmektedir. Tipik olarak, beşik çatı panoları yerleşme. Bu nedenle zaman ve sebze depolama inşaatın son fiyatın azalır. Ek bir avantajı - elleriyle kiler yapımı kolaylığı.

Daha geniş bir zemin bodrum - küçük ev bina gibi görünüyor. kütük kalın bir tabaka ile zemin kaplama, toprak üstüne dökülmüştür. Kapının Korumasız sol uç tarafı. bölge ve obsypaniya gelen toprak geri tutan süsleyen dolgu dikilmiş çim çim üzerinde.

Poluzaglublenny bodrum - inşaatın büyük kısmı talep türü. Tasarım bir zemin yapısına benzer, ancak oda (yaklaşık 1.5 m) bir parçası toprak altında bulunur. giriş toprak yüzeyinin altında yer alan depo kapı, yani eriyik sistemi / yağmur suyu drenaj temin etmek için gereklidir. Kapı tasarım iyice izole edilmiştir.

Gömme kiler kompakt alanlar için uygundur. Bununla birlikte, inşaat sadece rejenerasyon kapsamlı su yalıtımı ve drenaj düşük veya yeraltı suyuna mümkündür. Tavanda bir kapak ile küçük bir ev - Girdi çıkarılabilir kapağı yalıtım veya özel pogrebitsey yapmak ile örtülebilir. Pogrebitsa bir ev depo ve sebze bahçesi, bahçe aletleri, çeşitli ev eşyaları veya sebze olarak kullanılabilir.

taş, tuğla, beton, asbestli çimento levha: kiler duvarlar farklı malzemelerden dikilmiştir. uygun bir sıcaklık elde etmek zordur, çünkü yapımı a metalden inşa etmek için istenen bir durum değildir.

zemin kullanıldığında duvarlar için bir baz malzemesi kutusu kereste içinde kılıflı olarak. ahşap çıtalar da antiseptik ve yeniden kurutuldu tedavi, zımparalanmış, kurutulmalıdır.

kendi elleriyle mahzeni yapma: Video-on malzeme seçimi

Nasıl elleri ile mahzeni yapmak için: gömme tasarım

arazi ve zemin koşullarına Değerlendirilmesi

En iyi konum mahzenleri - tepe podgorok veya tepe. bu gibi durumlarda Yeraltı toprak yüzeyinden uzaktır. Bir tepe üzerinde yerleştirildiğinde yağmur suyunun girişini azaltır. Buna ek olarak, su yalıtım malzemeleri tasarruf olsun.

Birçok kişi hızlı ulaşmak ve, yağmur, vb soğuk sezonunda doğru ürünleri almaya yanındaki apartman evine mahzen oluşturmayı tercih

inşaatın başlamasından önce, toprağın türü ve yüzey / poluzaglublennogo bitkisel mağazasını açma olasılığı bilmek gereklidir. Bu, küçük bir testi yapmak için:

 1. Bir çiğ yumurta - Yerinde kutuları yapımı doğal yün parçası, ve üstüne koymak.
 2. Bankaların "inşaat" örtün ve gece boyunca bekletin.
 3. deneyin sonucunu değerlendirin:
  • yün çiy varsa, yeraltı suyu yakın bulunan;
  • Yumurta ve kaplamanın kuru ise - Derin sularda meydana gelmesi ve güvenle işe alabilirsiniz.

Eğer elleriyle mahzen oluşturmadan önce, toprağın türü değerlendirmek için tavsiye edilir:

 1. Turba - set için en iyi türü. Bu toprak kök bitkileri depolanması için uygun olur bozulmayı en aza indirecektir.
 2. Bataklık - bir "iç" mahzeni yapımı için uygun değildir puchnisty toprak. Bu toprak balçık, kum ve balçık içerir. bir sebze deposunu inşa edebilmek için, toprağı değiştirip kum eklemek zorunda.
 3. Kumlu toprak baz düzenlenmesi için de uygundur. Bu doğal madde genellikle puchnistosti azaltmak ve nem içeriğini azaltmak için ilave edilir.

Materyaller ve araçlar

kendi elleriyle ülkede mahzenleri için her şey gerekli olacak:

 • taş ve çakıl ezilmiş;
 • kum raf;
 • Toprak çözeltisi;
 • çatı rulo keçe;
 • tuğla;
 • çimento;
 • üst üste gelen çerçeve düzenleme için tahta;
 • Beton sınıf 100;
 • Erimiş bitüm;
 • takviye için ızgara.

araçların hazırlanmalıdır:

 • karıştırıcı;
 • El tokmak;
 • kürek;
 • vidalar, tornavida, çivi, çekiç;
 • kaynak makinesi;
 • değirmeni;
 • astar;
 • fırça;
 • demir testeresi.

Kazı hazırlanması

İnşaat gömme depo çukur kazma ile başlar. Çalışma aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 1. arsa taş, sopa ve bitki örtüsü açıktır.
 2. düzeni uygulayın ve bir delik kazmak. Geleneksel kiler boyutları: uzunluk / genişlik - 2.5 metre, derinlik - kazı ekskavatörün hizmetlerini kullanmak daha iyi kazma 2,3 m ..
 3. çukurun duvarları kürek fazlasının arazi kazıma ve bir pürüzsüz bir yüzey vererek hizalamak.
 4. kazı derinliği donatmak mahzeni türüne bağlıdır. Bu değeri belirlerken uzay kısmen merdiveni raf rögar veya girişi işgal edeceğini dikkate alınması gerekmektedir. Bu göz önüne alındığında, belirli bir marj ile çukur dışarı çekmek için gereklidir.
 5. çukurun Sıkıştırılmış alt, bir çukur kum ve çakıl içine dökün. tamponlama kum kalınlığı - 20 cm, bir çakıl - 10 cm.

Alt zemin düzenlemesi

Şap zemin çamur harç ile daha iyi performans. hazırlanması için, oran% 90 /% 10 kil ve kuvars kumu birleştirmek gerekmektedir. Kalın bir krem ​​getirerek, suyla seyreltin. Çözelti hazırlanan çakıl 3-4 cm kalınlığında doldurun.

.yap-Başlıktaki-block__text, .yap başlık {
font-size: 17px önemli ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-dikey .yap-başlık-block__text {
font-size: 17px önemli ;!
}

baz mukavemet özelliklerini geliştirmek ve ayrıca betonu takviye önerilen yer altı bin nüfuz etmesine karşı daha iyi bir yalıtım sağlamak. Prosedür:

 1. sırasıyla 1: 5 oranında bir raf kum ve beton ağırlığı hazırlayın.
 2. kurutulduktan sonra Kil tabanı 5 cm kalınlığında beton dökün.
 3. yüzeyini Pürüzsüz ve dökmek bırakın.

İnşaat ve duvarların su yalıtımı

aşağıdaki gibi tuğla duvar inşaatı teknolojidir:

 1. yaklaşık 15 cm - yığma tuğla eni 1, yükseklik temel oluşturun.
 2. Kuru vakfa bırakın.
 3. Döşemesi bir kapı içerir duvar açısına gerçekleştirilir.
 4. tuğla bir dama tahtası deseni yerleştirilir.
 5. Üzerinde tuğla döşeme kolu mala dokunun gerekir - bu fazlalık çözeltinin kurtulmak yardımcı olacaktır ve malzemelerin yapışmasını sağlamak için.
 6. her dizinin montajı sonra yapı katına düzgünlüğü kontrol etmek gereklidir.
 7. sırasıyla 1: çalışma çözeltisi 4 oranında bir kum ve çimento hazırlanır.
 8. bir tuğla duvar ve toprak kil çözeltisi arasında bir kavrama dolgu boşluklar ve boşluk ile paralel olarak gerçekleştirilen. Bu teknoloji, ek su yalıtım sebze deposu sağlar.
 9. üzerinde duvar inşaatı ereksiyon sonra çözelti sertleşmesi öncesinde 1 hafta bırakın.

tuğla duvarlar su yalıtımı yapılması ihtiyacı vardır. Bu amaç için, normal olarak gidrostekloizol, rulo veya bitüm mastik sızdırmazlık kullanılabilir. yalıtım işlerin yürütülmesinden dizisi:

 1. Bütün yüzeyler su itici bileşim tedavi edin.
 2. çatı tabakalarını takmak için duvarda - malzeme sabitleme ısıtılmış bitüm sakız ile gerçekleştirilir. 2-3 kat gerekecektir yüksek kaliteli yalıtım sağlamak.
 3. Duvarlar çimento ile sıva vardır.

örtüşen inşaat

Kat İnşaat - Sorumlu eylem. Referans yapılar ağır yükleri karşılamak zorunda. Genellikle beton katı blok güçlendirici kafesin yapılır örtüşen. Odanın boyutundan daha büyük kiler çatı alanı, duvarlar yatak yuvaları olarak hareket edecek şekilde olması önemlidir.

Algoritma performans:

 1. sonradan ahşap kalıp inşa edecek olan yedekleri ayarlayın.
 2. Kalıp dikkatle mühürlenmelidir dökülmeden önce, çözelti aralık boyunca dışarı akmaz.
 3. kalıp hazırlanması sonra beton levha takviye çerçeve yapmak. 30 cm kadar - 25 cm, çerçeve yüksekliği - bar, takviye düzenlemesi perde.
 4. kiler büyük bir alanı olduğunu çift plaka takviye önerildiği zaman.
 5. hasır donatı her taraftan 5-10 cm mahzeni duvarlarının ötesine gerekir.
 6. Elde edilen çerçeve eşit beton harcı doldurun.

döküldükten sonra levhalar 3-4 hafta beklemek zorunda. Tamamen sertleşmesine Çakışan ve son şeklini alır.

Havalandırma sistemleri ve elektrik temini

İyi hava sirkülasyonu - mahzeni olan ürünlerin güvenliği için önemli bir koşul. kurutulmuş köklerine - Uygun havalandırma eksikliği çürüyen sebzeler ve hava akışının çok hızlı dolaşımı yol açacaktır.

daha az masraflıdır ve onun uygun kurum yeterli hava sağlayacak - teknik oda doğal havalandırma sağlamak için tercih edilir. üfleme ve egzost kanalı donatmak için gereğini uygulamak. Kat iki feet mesafeden karşı duvarda - tavan, bir besleme deliğine yakın üst kısmında bulunan egzoz elemanı.

ellerinde kiler doğal havalandırma oluşturmak için prosedür:

 1. 1 metrekare başına kanalını seçin. m kare depo - 26 metre kare. cm tüpü.
 2. Montaj borusu içerisinde bir köşede gerçekleştirilir, ve alt uç tavana yakın yerleştirilmelidir. iki ayağı üzerinde çatı sistemini bakan tüm oda, çatı yoluyla Kanal.
 3. Boru hattı yoğunlaşma gitmiyor için, bir sandviç yalıtım baca tutmak için gereklidir. Bir tüp diğerine monte edilir ve aralarında boşluk mineral yün ile doldurulur.
 4. Hava tüpünün açık ucunun, alt zemin seviyesinden 50 cm bir mesafede yer almaktadır. Egzoz kanalı tabanı üzerinde 80 cm ile sonuçlanan, üst üste nüfuz eder.
 5. boru delik kapak ızgara dışında.
 6. boru üzerinde valf düzenleyici hava akışı koymak için arzu edilir.

kiler elektriklendirme bir çift ya da üçlü yalıtımlı bir bakır kablo kullanılarak gerçekleştirilir.

mahzenin iç tasarım

Montaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından peyzaj mahzeni başlayabilir. Çeşitli tasarım seçenekleri:

 • ferah raflar ile duvar rafları yapmak;
 • Kabinler, metal raflar;
 • prefabrik rafları koydu.

Önemli! ahşap Tüm tasarımlar, anti böcek ve neme karşı koruyucu emprenye ile kaplanmış olmalıdır.

elleriyle Zemin mahzeni: adım adım kılavuzun

yazlık anda yeraltı yüksek düzeyde elleriyle basit mahzeni ile donatılabilir. İç depo sıcaklığı 2-3 ° C muhafaza edebilme yeteneği Bize boyutlara sahip bir depo tipi bitkisel depolama yapıya ilişkin bir örnek inceleyelim:

 • Tasarım merkezinde yüksekliği - 2 m;
 • genişlik - 3.3 m, uzunluk - 3 m
 • geçiş genişliği - 0.6 metre mesafededir.

eserlerin dizisi:

 1. günlükleri zemin, bitümlü sıcak mastik ile ceket üzerine oturan.
 2. panoları ve çıta elemanlardan yapılmış Slab - kalemişi şarlatan, geri kalmış, glinosolomy, kereste fabrikasında çam hurda.
 3. Çatı çıkmalar zemine dayalı olmalıdır. Böyle bir kurulum kar sürüklenir şeklinde sene ek yalıtım soğuk zamanını sağlar. Sonuç çadır gibi bir yapıdır.
 4. Bir yandan sütüre depolama üzerine yalıtım serildiği arasında plakalar iki sıra, döküldü. yalıtılmış kapının diğer ucunda yer almaktadır.
 5. Kazı drenaj hendek çevresinde Lobazov dış kısmında doğal suları önler.
 6. plakayı ayarlayarak tahta bir kutu - sırtın civarında kaputu yapmak.

kendi elleriyle kiler inşaatı: Video


Like this post? Please share to your friends: