Hesaplama oda alanı: yöntemleri, formüller, örnek

Odada tamirat projeleri için prosedür zorunlu hesaplayın duvarlar, tavan ve zemin alanını gerektirir. yapı malzemelerinin satın alındığı zamandan beri, bu değerler rakamlarında belirgin hataları önlemek için yardımcı olur. ayrıca konuşacağız zemin alanını hesaplamak için yöntem ve örnekler üzerinde.

İçindekiler:

 1. Odanın alanı hesaplanarak nedenleri
 2. Oda alanı: zemin alanının hesaplama yürüten
 3. Dikdörtgen bir oda ve tavan alanının belirlenmesi
 4. nişler ve çıkıntılar vardır ki bir odanın alanı nedir
 5. düzensiz duvarlı odanın alanı belirlemek nasıl
 6. Bir çok düzeyli tavan vardır bir odanın alanı nasıl hesaplanır
 7. oda toplam alanının belirlenmesi
 8. Odanın asgari alanının belirlenmesi
 9. Optimum odası alanı

Odanın alanı hesaplanarak nedenleri

Bir odadaki duvar alanı, yer veya tavan tarafından belirlenir kendisi için birçok nedeni vardır. Bazı durumlarda, veri odanın toplam alanının ihtiyaç vardır. Bir oda veya parçalarının bazı alanının belirlenmesinde en yaygın nedenleri keşfetmek için:

 • Eğer asma tavan montajı üzerinde çalışmak için planlıyorsanız, eserlerinde kullanılan malzemelerin miktarını belirlemek için, toplam tavan alanı belirlemek için gereklidir;

 • Asma tavanlar yüklerken aynı zamanda malzeme anlamına gelir ön plan toplam tavan alanı hesaplamak gerekir;
 • boyama ya da neredeyse tüm boya ve astar ürünleri metrekare başına teknik veriler tüketim fiyatına şunlar boyutuna farkında olmalı tavan bitirme;
 • Dekorasyon alçıpan duvar malzemesinin istenilen miktar satın almak için, duvar toplam alanının hesaplanmasını gerektirir;
 • kurucu işe zaman, örneğin, zemin döşemesi için, her bir metre kare çalışma sonunda olduğu düşünülmektedir belirli bir değere sahiptir;
 • Evin veya tasarımında satış, yaşam alanı, mutfak alanı ve diğer odalar gibi bir parametre de çok önemlidir.

Oda alanı: zemin alanının hesaplama yürüten

onun dekorasyon için malzemelerin tamir ve alım, kullanım alanına taşıyan yalıtım hesaplama, vb: kat alanını belirlemek için, bu farklı nedeni vardır

en kolay yolu kare veya dikdörtgen şeklin taban alanı belirlemek için. Bu durumda, birbirleri ile çarpılır kat, uzunluğunu ve genişliğini gerekecektir. Bu seçenek dolapları ve diğer mobilyaları binanın salınımını gerektirmez. Basitçe mesafeyi ölçün. Bununla birlikte, bir odada bir yangın varlığında, kendi alan toplam sonuçtan çıkartılmaktadır olmalıdır.

Prensip olarak, sürekli katta ve hareket edemiyoruz tüm öğeleri, örneğin, gömme dolaplar, toplam yer hesaplanır.

Bu düzensiz bir şekli var oda, zemin alanının daha karmaşık hesaplama görünüyor. nişler, girintiler, kemerler, çıkıntılar, vb her türlü odalar olmasına rağmen Standart odalar, dikdörtgen veya kare şeklinde elbette bu ayrı bir oda oluşturan kare şekiller hesaplanmasını gerektirmektedir çünkü bu tür varyant sayma taban alanı daha karmaşıktır.

uzayın toplam alanı hesaplamak için dikdörtgenler, trapezoids, kareler, vb gibi çeşitli düzenli parçaya bölünmüş olmalıdır Oda z-şekilli varsa, örneğin, her biri bir alanının hesaplanması ve elde edilen sonuçları özetlemek gerekirse, ikiye dikdörtgen bölmek yeterlidir.

Oda z şeklinde olsa da, bunun doğru açı yapan, ancak iki dikdörtgen yine de hesaplanır bölge içinde mevcut olan üçgen alanı ise. Bir üçgenin alanını hesaplamak için başka bir bacak çarpma için yeterlidir.

Silindirik veya segmental parçacıklar biçiminde yarım daire parçalarının varlığında, hesaplamalar karmaşıktır. Bu odada bir kat alanını hesaplamak için de birkaç parçaya yer bölmek için gereklidir, alan olan ayrı olarak hesaplanır.

seks farklı düzeylerde tesislerinde, varyantları vardır, bu bir tepe veya eğim olduğunu. Böylece, oda çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Örneğin, mutfak ve yemek içinde bölümüyle ayrılmış. Aynı şey, örneğin, tavan ile çok düzeyli olur. Yine bir cetvelle ölçülen dikdörtgen veya kare ve çok çıkıntılar şeklinde parçalara yer bölmek ve kendi bölgelerini hesaplanması gerekmektedir adımlar veya tümsekler ile bir kat alanını hesaplamak için. Yani yolu toplam taban alanı bir hesaplama olsun.

Bu durumda, baz istasyonunun yakınında monte edilen bir şerit metre, kullanılması tercih edilir unutmayın. Ayrıca bir kalem ve tüm değerleri kaydetmek için bir defter gerekecektir. Sonuç olarak, boya ve zemin için bir bitirme malzemesi miktarının belirlenmesi alım hızlı gerçekleşir.

o bir eğri olması ve taban alanı belirlenmesinde hatalara sebep olabilir çünkü duvardaki ölçümleri yapmayın. Çıkıntılar bir yarım daire ya da bir dalga şeklinde olan taban alanı farklı tanımları hakkında özellikle karmaşık bir iş. Bu durum birçok geometrik şekiller ile yaylar, bulgu ve parçalama alanının yarıçapiarımn her ölçülmesini içerir. bunların her birinin alanının belirlenmesi ile genel formül asimetrik segmenti hesaplanır.

Dikdörtgen bir oda ve tavan alanının belirlenmesi

Dikdörtgen oda en tipik ve sık biridir. oda uzunluğunu hesaplamak için kendi genişliği ile çarpılarak yeterli alan. Oda uzunluğu 3.40 m ve, örneğin, kendi genişliği 5.20 m, o zaman tavan alanının belirlenmesi için yeterli 3,40h5,20 sonunda 17, 68 metre kare alanı olsun. iki uzunluk ve genişlik toplamını içeren farklı bir formül kullanılarak tavan çevre hesaplamak için. Yani, 2h3,40 + 2h5,20 = 17.2 m çevre tavan seviyesine ulaşmak edilir.

Bu nedenle, satın alma sürecinde profilleri 17,2 metre malzeme lazım. Ancak, eklemlerin mekanik hasar türleri için telafi etmek yüzde 10-15 oranında bir marj ile malzemeyi satın almak, hatta doğru bir hesaplama ile, tavsiye edilir.

nişler ve çıkıntılar vardır ki bir odanın alanı nedir

Çok çalışıp adımları gerçekleştirmelisiniz binanın alanı belirlemek için:

1. tüm tasarım özellikleri ile oda projesini olun.

2. Ölçüm ve düz duvarların yüksekliği ve uzunluğu değeri işaret eder.

3. Bir cetvel kullanarak ve düzenli şekiller biçiminde, çeşitli bölümlere alanı ayırmak gon.

4. Her iki taraf figür, ölçmek ve projeyi işaretleyin.

5. Her biri değerini belirlemek kare şekline hesaplamak için aşağıdaki formüle uygun olarak elde edilen sonuçları özetlemektedir.

düzensiz duvarlı odanın alanı belirlemek nasıl

oda varsa hangi duvarları hesaplamaları çok daha zor yürütmek için polyhedra veya dolaylı orantısız çehreleri formu var. Yeterince Böyle basit içinde Odanın çevresini ölçün. Bir mezura kullanın ve ayrı ayrı parselin her ölçme, odanın etrafında geçmelidir.

Oda alanı skeçler ve oda tasarımı sayesinde belirlenir. kroki hazır bölme alanı sonra bir kare, üçgen veya dikdörtgen şeklinde şekillere orantılı maksimum miktarda elde etmek için.

Aynı kaburga ile bir dikdörtgen şekline sahip olan bir segment alanı belirlemek için, arada çarpılır ve ikiye bölünmüş olan bacaklar, boyutlarının ölçülmesi için yeterlidir. Diğer bir deyişle, bacakların 0.5 ve 0.9 m üçgen segmentin alanının belirlenmesi için bu tür hesaplamalar yapılmalıdır:

0,5h0,9 / 2 = 0.225 metrekare.

Bir çok düzeyli tavan vardır bir odanın alanı nasıl hesaplanır

çıkıntıların hesaplamak için daha zor, ama oldukça gerçek tavan. kolaylıkla gerçekleştirilebilir hesaplama düz çizgiler şeklinde olan çok katlı tavan vardır, ancak özel bir çaba yapmak için gerekli olduğunu hesaplamak için yay parçaları veya dalgaların oluşması nedeniyle, özel bir bakım gerektiren bu konstrüksiyonlar bulunmaktadır.

Sonunda her zaman doğru sonucu değil dışarı dönecek özellikle çünkü bölümlerin her biri çok uzun ve masraflı olan güvenin. Sonuçta, tavana inşa ark keyfi olabilir.

En kolay yolu, toplam taban alanı üzerinde bir odanın alanını belirlemek. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmelisiniz:

1. duvarların tüm düz bölümleri ölçün.

tercihen değişebilir odanın duvar üst ve alt uzunluğu olarak, daha yakın tavana ölçümler gerçekleştirilir.

2. Daha önce de belirtildiği yöntemlerin taban alanı belirleyin.

Dikey bölümlerin her biri 3. bunların yüksekliği ve uzunluğunu ölçmek ve bu rakamlar çarpın.

4. toplam taban alanının değeri ekleyin.

oda toplam alanının belirlenmesi

metrekarelik odası alanı bulmak için nasıl soruyu cevaplamak için, bu görevi başarmak için yardımcı olacaktır talimatlar ile tanıtmak önermek:

duvarları yakınında uzayın temizlik özen 1..

Duvarlar serbestçe kullanılabilir olmalıdır. Bu nedenle, ölçüm doğruluğu ve hassasiyeti artar. Mümkünse ölçmek ve merkez kısımları için gerekli davranış bazı hesaplamalarda olarak, tamamen tesislerinde boşaltmak gerekir.

2. Düzenli şekli ile, kapalı alanları belirleyin.

oda bir dikdörtgen ise, o zaman ihtiyacı yoktur bölünmesi. Aksi takdirde, kareler, yarı-daire, yamuk, üçgen veya dikdörtgen gibi farklı şekillere ayrılır.

3. Odanın bir kroki olun, bu yüzden çalışmak daha kolay hale gelir.

Tüm ölçümler seçilmiş olduğuna tasarım, gitmesine ihtiyacım odanın alanı ölçülmesi. İpucu: hayır Kağıt ve acil tedbir ihtiyacı varsa, her duvara bağlı olduğu yapışkan bant kullanın.

4. uzunluğu ve oda genişliği, alan.

Her bir duvar tercihen iki misli uzunluğuna ve genişliğine göre ölçülmelidir. Bir bütün olarak tüm duvar ölçmek için amacıyla, birkaç parçaya ayrılır gerekir, ancak sonunda, sonuçlar toplanır.

serbest zaman varsa hesaplamasının doğruluğunu kontrol etmek amacıyla, ölçümler iki kez yapılır.

5. parselin her alanını belirleyin:

 • dikdörtgen alanı genişliğinin boyu, seviyeye ulaşmak;
 • kare alanı, bir kare içinde yanlarından biridir;
 • üçgen alanı - yükseklik ve yan birlikte çarpılır ve elde edilen değer ikiye ayrılır;
 • yarıçapı ile çarpılır daire pi alan karesi.

Daha önce bölgeleri tanımlanmış 6. Kare birbirine eklenir.

.yap-Başlıktaki-block__text, .yap başlık {
font-size: 17px önemli ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-dikey .yap-başlık-block__text {
font-size: 17px önemli ;!
}

Odanın asgari alanının belirlenmesi

bir dikdörtgen şeklinde 1. Kara.

ölçüldüğü bir bant uzunluğu ve bölümünün genişliği ile, birbirleri ile çarpılır. Bunlar genellikle santimetre yuvarlanır.

2. üçgen.

Bu kısmın alanı, iki eşit parçaya bölen bir üçgen köşesinin düşürülmüştür yüksekliği, yani hat, bir üçgenin bir tarafında çarpılarak belirlenir. Elde edilen değer ikiye katlanır.

3. daire ya da yarım daire.

Belirlenmesi yarıçapı. Bu değer pi ile çarpılarak bir kare, çevirir. Yarı daire varlığında, değer ikiye bölünür.

Buna ek olarak, İnternet, hızlı ve doğru tüm hesaplamaları gerçekleştirmek için özel çevrimiçi hesap vardır. onlarla çalışmak için oda alanın şeklini seçmek için bir bantla ölçmek ve veri girmek yeterlidir. Programın kendisi gerekli tüm hesaplamaları yapmak ve bölgeyi belirleyecek.

Optimum odası alanı

Her oda kendi boyutu olduğuna ve ev planlaması sırasında, bu faktör amacına uygun olarak dikkate alınır. Sekiz metrekare normal oturma odası alanının minimum değer.

Alan aile odası veya oturma odası 13 ila 23 metrekare arasında olmalıdır. Yatak odası evin köşesinde bulunan ve içinden geçme oda olması gerekmektedir.

konut binaları minimum yükseklik -. onları kışın gerekli malzeme yatırımların büyük miktarda ısı tamamen kullanışsız olduğu gibi 240 cm O 300 cm yüksekliğe sahip bir oda donatmak için tavsiye edilmez.

Her oda, doğal ışık varlığı ile ayırt edilmelidir. En azından duvarların hepsi% 30'u penceresinde düşmelidir. kuzey tarafında, kışın olduğu gibi, güney tarafında pencere takmak için tercih olduğunu unutmayın, bunlar büyük ısı kaybını uyandıracak.

ev veya dairenin oturma alanı 15 ila 55 metrekare arasında ise, asgari mutfak alanı 6 metrekare olmalıdır. 55 metrekarelik bir yaşam alanı binasında bir mutfak planlarken, mutfak tüm evin en az beşte birini işgal gerekir.

mutfak 10'dan fazla metrekare, yemek odası ya da misafir kabul için bir oda olarak kullanımının varyantını işgal etmesi durumunda. koridor minimum genişliği 140 cm, aynı zamanda, doğal ışık altında mevcut olmalıdır.

10-15 metrekarelik alanda yeterli bir çocuk odası için. En küçük banyo ve tuvalet bulunmalıdır. 4-8 metrekarelik kendi alanının seviyesine ulaşmak.


Like this post? Please share to your friends: