Nasıl bir kumpas kullanma

amacıyla bir kaliper şeklinde kullanılan aletin yüksek doğruluk ölçümü gerçekleştirmek için. Bu cihazın çeşitli varyasyonları vardır. Bunların özellikleri ve kumpaslar kullanımı özellikleri Açık, üzerinde konuşun.

İçindekiler:

 1. Nasıl bir kumpas kullanma: Cihazın özelliklerini ve karakteristiklerini
 2. Cihaz ve ölçüm kaliper
 3. Nasıl bir kumpas Ölçülür: genel kurallar
 4. Nasıl bir kumpas kullanma

Nasıl bir kumpas kullanma: Cihazın özelliklerini ve karakteristiklerini

Cihaz doğru iç ve dış doğrusal boyutları ölçmek mümkün olduğundan, farklı evrensel bir uygulama pergeli. Çünkü sadeliği ve bu aracın kullanım kolaylığı günlük kullanımda oldukça yaygındır. Buna ek olarak, kaliperler hızı ölçümleri de yüksektir.

Bu aracın bu tasarım özellikleri adını belirlenmesinde anahtardır. ölçme ölçeği kaliperler ana bileşenleri ve bir verniyer şeklinde ek elemanın. olası o ile fisyon oranını saymak. Bazı modellerde kaliperler milimetrelik binde yüzde biri kadar parçalar ölçmek mümkündür.

formunda mevcut bir geleneksel kalibre elemanları olarak:

 • çubuklar ve hareket parçacıklar;
 • ölçek ölçülmesi;
 • iç boyutları tutuldukları süngerler;
 • dış boyutlara izin verir sünger;
 • glubinometricheskoy hattı;
 • sürmeli;
 • sıkma mekanizması.

çalışma prensibiyle ilgili olarak, pergel çeşitli türleri vardır. sürmeli mekanizmasının bir parçası olarak, standart bir sürmeli içerir. sürmeli çevir mekanizması, okuma almak yerine ölçüm sürecini kolaylaştırmak amacıyla ve kolay olarak. Dijital LCD ekran daha sofistike modeller kaliperler performansını gösterir.

Her model da mekanizmasının fonksiyonel özelliklerini belirleyen işaret, belirli bir çap pergeli ile karakterize edilir. Ana çeşitleri Pergelleri keşfetmek için:

 • SHTS-1 - hem iç hem de dış doğası ve derinlik ölçüm izin sünger her iki yanında düzenlenir bir araç;
 • shtsk - Bu birim aynı zamanda çubuk ile bağlı bir ok bakılmalıdır verilerini okumak için bir dairesel bir ölçüye sahip ilgili bu mekanizma, çalıştırmak için daha rahat ve kolay olan, ve tasarımı okuma hızı ölçümü artırır;
 • shtst-1 - çeneler tek taraflı, ancak, ölçümler hem içinde hem de aletin dışında gerçekleştirilir bulunur Bu alet;
 • shtsts - bu cihaz, bir dijital görüntü ile karakterize edilir.

Cihaz ve ölçüm kaliper

Nedeniyle çeşitli bileşenler birbirine kaliper mekanizması ölçümünde yüksek doğruluk ile karakterize edilir olmasından. Bu aracın kullanımı kapsamı bazı sektörlerde, bu doğru bir sayım yürütülmesinde vazgeçilmez bir araçtır, oldukça geniş.

bu mekanizma alamazsa ile, herhangi bir maddeye doğrusal boyutları, dış ve iç iki yan çıkarılır. Doğruluk kumpas en üst düzeyde olduğunu ve kaliperler hata sıfırdır.

Aracın ana işlevi - performansı belirli öğeleri uzunluğu, derinliği ve çapının ölçülmesi ölçüm çalışmaları. mekanizmanın ana bileşeni - bir çubuk olarak hizmet hattı, genellikle maksimum değeri ölçülen cihazı tarafından tanımlanan bir düz kenarı kullanılarak 15 cm düzeyi hattı boyutuna ulaşmak ..

satır öğelerinin son kısmı olarak cetvel ile ilişkili olarak hareket eden hareketli çerçevenin üzerine yerleştirilmiş parçalar olarak sünger şeklinde düzenlenmiştir. İç ve dış: sünger iki çeşidi vardır. İlk olası ile, iç geometrik uzunluğunu ölçmek ve yardım dışında ikinci bir nesne ölçmek için. önlemlerin kaldırılması doğruluğunu artırmak için, çerçeve üzerinde ölçümlerin sonuçlarını düzeltmek olanağı sağlayan özel vida var.

Ana hat ön sonuçlar gösterilmektedir ve sürmeli kullanarak daha kesin ölçümler elde etmek için. Bu eleman 0.19 cm kaplar, her biri on bölümler, sahip olması ile karakterize edilir. Bu durumda, standart, biraz daha ileri modellerde verniye mekanizmasını açıklayan bu değer yukarı veya aşağı değişir. Bundan başka, gerekirse nesnenin derinliği, kuyruk elemanı, uzatılabilir olarak kullanılır belirlenmesi.

cihazın ana bileşenleri ile ilgili olarak, kalınlık, üç türün sekiz alt türü taşımaktadır. önlemler şunlardır ölçeklerin türlerine ilişkin olarak, kaliperler ayrılır:

 • Dijital kumpas - özel bir ekran sahip;
 • mekanizması hatlı
 • vernier göre bir cihaz.

kumpas büyüklüğüne bağlı olarak, sekiz alt türüdür. diziler ve isteğe bağlı özellikler tasarımına ilgili olarak, kumpas büyük, orta ve küçük olabilir. Buna ek olarak, bu araçlar, metal değil, aynı zamanda plastik, ahşap, karbür malzemelerin sadece yapılır.

kendinden ölçüm fonksiyonu ile karakterize Elektronik kumpas, bu pozisyonda monte etmek için cihaz yeterli ve ölçüm değerleri görüntülenir. pergeli İşaretleme önce sunulmuş ihtiyaçlarına göre, tek şey ölçemez, aynı zamanda onları biçimlendirme yapmak. Onlar modelleme, makine mühendisliği ve uçak endüstrisinde vazgeçilmezdir.

Nasıl bir kumpas Ölçülür: genel kurallar

Bu alet ile işlemin ilk aşaması pozisyonunda sabitleme parçaları dayanır. aleti kontrol etmek için ilk olarak gerektiğinde bu amaçları için, sünger sıfır ve bağlantının doğruluğunu denetlemek azaltır. çenelerin arasında lümenin olmalıdır.

Daha sonra, bazı parçaların ölçümü üzerinde çalışmaya başlar. sola - sen elini doğru ise, sağ elinde aleti ve ölçülen ediliyor nesneyi koydu. Dış parça, yeterince seyreltilmiş cihazının dış dudakların boyutunu ölçmek ve ölçülen madde aralarında koyun. Süngerler sıkıca iş parçası ile temas halinde olmalıdır. Ölçümler hatalı olacağından kompres çok yumuşak bir parçası olduğunu unutmayın, gerekli değildir.

kuvvetin ölçülmesini kontrol etmek için, nesneye göre sıkıştırılmış süngerler bulunmaktadır. sıkıştırma çenelerini kayma çok yüksek bir risk altında.

çerçeveyi taşımak için enstrüman düzenlenen yandan başparmağını kullanmak en iyisidir. alet ve alet çeneleri parçanın her kenarından aynı mesafede düzenlenmiş olan kontrol etmek için gerekli olan, başlamak için, herhangi bir yanlış hizalanma olmalıdır.

Ölçüm sonuçlarını tutmak mümkün olan aşağıdaki işlem sabitleme vidası. vida indeksi ve başparmak ve aynı pozisyonda cihazı tutan elin kalanı yardımıyla vidalı unutmayın. öğenin değerlerini düzelttikten sonra kenara ve çekilme ölçümü yapılır.

Bu kumpas çalışmalarında ikinci etap, ancak ilk daha az önemlidir. Ölçüm yanlışlık uzaklaştırıldıktan sonra, bazı durumlarda, daha fazla sorun yol açar.

okunması için gözlerinizin önünde aleti ayarlayın. Başlamak kağıt ölçekte ana göstergeler bir parça yazmak için. Bunu yapmak için, sıfıra yaklaşık değerlerdir ana bar, olmaya dikkat edin. inme değeri 0.1 ile çarpılır ya da başka bir sayısı cihazın tasarım belgede belirtilmiş. Ayrıca, sonuçlar, bir arada toplanır ve sonuç ölçülmesi ya da bir nesnenin parçaları ile elde edilmiştir.

bir çap pergeli ile çalışmanın tamamlanması sünger itmek için bir araç ile, temizlenecek olan üzerine, bunları bir klip gevşetin ve durum ayarlayın. uzun süreli depolama aracı ve sık kullanım için, paslanma önleyici çözeltisi kullanılarak tedavi edilmelidir.

.yap-Başlıktaki-block__text, .yap başlık {
font-size: 17px önemli ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-dikey .yap-başlık-block__text {
font-size: 17px önemli ;!
}

Nasıl bir kumpas kullanma

sürmeli kumpas kullanarak iç ve dış nesnenin boyutunu ve derinliğini, gerekirse belirlemek mümkündür. cihazın dış boyutlarını belirlemek için daha geniş bir alt çene kullanılır. Onlar sivri şeklinde olduğundan ek olarak, süngerler verilerin yardımıyla aynı zamanda, yol işaretleme parçaları gerçekleştirilir.

Ürünün derinliğini belirlemek için bir araç üzerinde bulunan özel bir eleman kullanılır. Ne olursa olsun tipi kalınlığı ölçüm işleminin herhangi bir cihaz tek fark çekme yardsticks yatıyor, aynıdır.

Bu nedenle, çeşitli Kaliper ile çalışma özelikleri önerileri ile tanımak için öneriyoruz. Başlangıçta, ölçüm yapılmalıdır. Çalışmaya başlamadan önce, takım toz veya yağ temizlenir ve doğruluğu kontrol etti. Buna birbirine süngerler cihaz ile karşılaştırıldığında, aralarında açıklık yokluğunu belirlemek gerekmektedir. Bundan başka, onuncu sürmeli çubuğu sadece iş bu başladıktan sonra çalışma yüzeyinin 19 inci inme ile aynı olmalıdır.

kumpas kadranı veya dijital türünü test etmek için de birlikte çeneleri birleştirmek gerekir. dijital cihaz ok sıfırda durdurmalısınız. elektronik kumpas ekran da sıfır okumalısınız.

süngerler keskin kenarları varlığı ile ayırt edilir şekilde çalışması, özellikle dikkatli olmalıdır, cihazla uygun şekilde kullanılmadığı takdirde, zarar görmesine gerek riski vardır.

kaliperler ile üç boyutu vardır:

1. Dış nesne parametreleri.

Parametrelerin dış ayrıntılarını ölçmek için, iki çene arasına kurmak için yeterlidir. Onun sağ elinde cihazı ve soldaki dahilinde tutmak tavsiye edilir. parçaların kenarlarında çeneleri kurduktan sonra, ona karşı bastırdı. Sonuçları, iki parmakla büker özel vida düzeltmek için. Eğer cihazın dışarı nesneyi çekin önce, öğe düzgün cihaza göre yerleştirildiğinden emin olun ve saptırma olmaması. Ayrıca, detayları konum doğruluğu kaliperi çekerek, kolayca onlarla temas çeneler arasında uzanması belirtilmektedir.

2. İç ayrıntıları parametreler.

keskin kenarlara sahip olan kullanım sünger madde ölçmek amacıyla. Onların boşanma kararı, kısmen içinde bulunur. Bu durumda, sünger sıkıca parçaların duvarları ile temas halinde olmalıdır. öğesinin sonuçlarını düzelttikten sonra alınan ve tedbirlerin kaldırılmasını yapılır.

3. Nasıl detay derinliğini belirlemek için.

derinlik ölçer adı verilen özel bir elemanın kalınlığı nesne yerleştirilmeye derinliği, ile ilgili olarak ayrıntılı ölçmek amacıyla. Çeneler pozisyonu birbirinden uzaklaştırılmıştır önce Ayrıca, derinlik yüzeyine dayanmak üzere başlayana kadar. Ek hareketler ölçüm sonucunun okuma ile ilişkilidir.

Ek hareketler sayaç okuma ile ilişkilidir. sürmeli kumpas ile bu aşamada en zor elemanları ölçüm vardır. Bu enstrüman okumaları belirlemek ve onun önünde doğrudan yerleştirebilirsiniz. Gözün tarafında cihazın konum, ölçümler yanlışlıklara yol açabilir unutmayın.

Ne olursa olsun ölçüm tipi: harici veya dahili derinlik boyutları aynı sırayla okunur. ölçek yüzeyinde küçük bir yiv şeklinde bir bölüm vardır. Bu durumda, ana ölçek ve vernier eşleştirilebilir. veri elemanı boyutunun yere bağlı kumpas bölümü tarafından belirlenir.

ile başlamak için, milimetre olarak rakamlar kaydetmelidir. Daha sonra hisse sayısını tanımlayabilir ve her bir hissenin değeri ile bunları çarpın. Elde edilen değer, iç ve dış parçaları veya derinlik ölçümü hem de bir sonucudur.

operasyon kadranı kumpas sırasında Eğer göstergeler cihaz ölçeğini incelemek gerekir dan, okuma bunlara göstergelerini belirlemek ve cihazın teknik şartnamede belirtilen semboller arasındaki aralık çarpın amacıyla kullanıldı.

doğrudan uygun bir biçimde ekranda dijital görüntüleme cihazı parametreleri. temizleme zımpara kullanılan kumpaslar ve bez kullanılarak silme ölçme yüzeyleri tamamlandıktan sonra. Cihazın depolama için özel bir durumda kullanarak.

Bir kumpas videoyu nasıl kullanılır:


Like this post? Please share to your friends: