elleriyle bir bıçak Dövme

Bugün bile tanınmış üreticilerden farklı kaliteli bıçak böyle büyük aralığı ile, el dövme bıçakları hala çok popülerdir. Bu bıçaklar özel bir güç ve çekiciliğe sahip Bu durum şaşırtıcı değildir. O paslanmaz çelikten ve maddenin bilgisiyle yapılır bıçağı Ve eğer böyle bir bıçak ölçülemez. bir bıçak çeşitli yollar otografık imalat elleriyle en emek yoğun dövme bıçak. Bıçak dövme size on yıllar sürecek ve hala kalitesini korur olacak en dayanıklı ve yüksek kaliteli bıçak oluşturmak için izin verdiğini belirtmek gerekir. ellerinizle bıçak Dövme - bu metallerin ve özelliklerinin bir aracı, bilgi sahibi üst düzey becerilerin ustası gerektiren edilir. İlk kez bir bıçak kurma karar verdik olanlar için, aşağıda açıklanan önerileri ilk bıçak vermenize yardımcı olacaktır.

 1. Nasıl bir çelik bıçak seçme
 2. Bir bıçak dövme için Aracı
 3. bıçak tasarımı
 4. matkap bir bıçak Dövme
 5. yataktan dışarı bıçak Dövme
 6. bahar bir bıçak Dövme
 7. Bir dosyadan bir bıçak Dövme
 8. Kablonun bir bıçak Dövme
 9. Bıçağı Temperleme ve ayrılmak

Nasıl bir çelik bıçak seçme

Çelik Bıçak

Yüksek kaliteli ev yapımı bıçak onun için çeliğin doğru seçimi ayıran, bu bıçağın kesme ve kuvvet özelliklerine bağlı olacaktır. Doğru çelik seçmek için, bunu bilmek ve özellikleri kendisinde hale geldiğini anlamak için gereklidir. ellerinizle bir bıçak Dövme beş ana çelik özelliklerine odaklanma ihtiyacı - aşınma direnci, sertlik, tokluk, mukavemet, kırmızı sertlik.

sıkılık - Onu diğer sert malzemenin penetrasyonu direnme kabiliyetini gösteren çelik Bu özellik,. Basitçe söylemek gerekirse, katı çelik iyi rezistler deformasyondur. sertlik göstergesi Rockwell bir ölçekte ölçülüp 20 ila 67 HRC arasında bir oran vardır.

Aşınma direnci - işlem sırasında malzemenin aşınma direnci. Bu özellik çeliğin kendisi sertliğine bağlıdır.

kuvvet Çeşitli dış güçlerin etkisi altında bütünlüğünü korumasını yeteneğini gösterir. eğilme dayanımı can veya sıçrama kontrol edin.

yumuşaklık - çelik emer ve darbe ve deformasyon sırasında kinetik enerjiyi dağıtmak.

kırmızı sertlik - sıcaklıklara çelik kararlılık ve orijinal özelliklerinin korunması ısıtıldı sorumlu olan bir uygulama değildir. ısıl işlem dirençli çelik da sahte edilebilir minimum hedef sıcaklığa bağlıdır nasıl üzerinde. en çok kırmızı sertlik Çelik katı marka, dövme için çalışma sıcaklığı olan fazla 900 ° C 1520 ° C - O çelik ergime noktası 1450 unutulmamalıdır

Bütün bu özellikler birbirine bağlanır ve bunlardan birinin baskın başka bir bozulmaya yol açar. Bu nedenle çeliğin özel bir özelliği, bu gibi silisyum, karbon, krom, vanadyum, tungsten, kobalt, nikel, molibden gibi çeşitli alaşım elementlerinin ve katkı maddelerinin içeriğine bağlıdır.

alaşım elementleri

belirli alaşım elemanlarının mevcudiyeti ve orantılı bir çelik bazı amaçlar ve ihtiyaçları için çelik oluşturmasına izin alaşım elementleri ve katkı maddeleri elde özellikleri hakkında bilgi sahibi üretiminde kullanımları ile ilgilidir. Bu çelikler her bir işaretleme var. Aynı zamanda iç ve dış çelik sınıfları farklı belirlenir. kolaylık sağlamak için, marka bir veya birden fazla alaşım elementlerinin temel yapısını ayarlayın başladı. Örneğin, işaret, bir yüzde onda U9 çelik karbon içeriğini gösterir. Analog çelik "U" işaretleri "xx" çelik 10hh vardır - karbon içeriğidir. içeriği daha az, değer ve daha düşük. Ya da vysokoprochnostnyh özellikleri ve paslanmaz çelik anlamına bu krom ve molibden yüksek bir içeriğini belirtmektedir H12MF bir çelik gibi.

Çelik kompozisyon H12MF

genellikle evde bıçak dövme kullanılan yerli markalar, için, tüm çelik işaretlenir U7 için U16, ShKh15, 65G, R6M5, H12MF. yabancı meslektaşları Çelik tespit edilebilir Çünkü O-1, 1095, 52100, M-2, A-2, 440C, AUS, ATS-34, D-2. bıçak, çeşitli araçlar ve yedek parça üretiminde kullanılan yukarıdaki markaların her. Örneğin, çelik R6M5, V7, V13 bir sınıf, 65G matkaplar, prob, kablolar, yaylar, rulman, dosyaların üretimi için kullanılan. Bu nedenle, bu gibi nesnelerden ustalar el dövme bıçaklar olun.

Tabii ki, belirli bir çeliğin diğer ürünler bulabilirsiniz. Bu çelik ve Çelik ve Alaşımların veritabanında uygulaması markası tam açıklamasını okuyun ve sonra bir bıçak kurma bunun dışında ürünü kullanmak için yeterli olacaktır için.

Bir bıçak dövme için Aracı

Bir bıçak dövme için Aracı

Dövme bıçakları deposunda satın alınabilir bazı demirci araçları gerektirir. Ama profesyonel olmayan aracını kullanabilirsiniz:

 • 3 Çekiçli - 4 kg ve 1 kg düşük ağırlık çekiç;
 • kuznecheskie maşası veya olağan pense, ama kolları ve ayarlanabilir anahtar üzerinde yalıtımsız;
 • kavramalar;
 • örs veya I-kiriş onun kendini yetiştirmiş analog;
 • Bulgar ve kaynak makinası;
 • değirmeni;
 • fırın.

Ev yapımı forge

Geleneksel enstrüman bazı açıklamalar yapmak için daha fazla veya daha az net, fırın üzerinde gerekli ise. şey her zamanki lokusunda 900 ° C'nin üzerindeki sıcaklık elde etmek için zor olmasıdır Ve bir sonsuzluk var boş güneşlenmek. Nedenle biraz odağı geliştirmek için gereklidir. Daha önce en az bir metal sertleştirme yapan olmadıysanız, sıfırdan ağır metalden küçük bir fırın yapmak zorunda. Hava daha sonra bir fan ya da eski süpürge ile tedarik edilecek ve tüp bununla birlikte ek. 1200 ° C - yeterince güvenilir bir pota elde edebilirsiniz gibi basit bir şekilde 900 arasında bir sıcaklığa getirmek için preform Yakıt tercihen, çok ısı vermektedir ve daha uzun süre yanabilmesi sıradan kömürüdür.

bıçak tasarımı

fiili çalışmaya geçmeden önce, yapmak gerekir kroki Bıçağın.

Aslında, bıçak oldukça basit bir nesne, bir bıçak ve bir sap oluşmaktadır. Ama şimdi, bu elemanların her biri bileşenlerinin bir kümesidir. Bıçak tasarım fotoğrafını göstererek sitesinde tüm bıçakla unsurlarını ve ne denir görebilirsiniz.

bıçak tasarımı

Ayrıca, en uygun tasarım yapmak bıçakların temel profillerinin bazıları hakkında bilmemiz gerekir. Aşağıdaki fotoğrafta bıçakların profillerini gösterir.

profil bıçağı

Profiliniz için en uygun seçerek, güvenli bir skeç oluşturulması için alınabilir. Elbette bu konuda ustalar skeçler olmadan yönetmek, ama bir acemi için bir kroki yapmak ve dövme sürecinde gözümüzün önünde tutmak için hala önemlidir.

matkap bir bıçak Dövme

Matkaplar nedeniyle dayanıklı, kolay bileme ve dayanıklılık olan bu alaşım çelik R6M5, kullanılan bıçak yapımıyla için popülerlik çok aldık.

Bıçak Matkaplar dövme

Eğer Notayı bir önemli nokta dövme Matkaba seçtiğinizde. Büyük matkaplar sarmal incik R6M5 ve normal çelik bir çalışma parçası oluşur. Küçük matkaplar R6M5 tamamen genellikle. Büyük bir ihtiyaçtan matkap bıçağını dövme yaparken nerede bazı çelik ve burada aralarındaki sınır derhal belirlemek için. Bu tüm uzunluğunu delmek için, basitçe sadece küçük matkap yapılabilir. Nerede sıradan çelik, kıvılcımlar yüksek ve sarı-turuncu renk tonu olacaktır. Ve burada alaşımlı çelik, demet seyrek ve kırmızımtırak bir renk daha yakın olacaktır yerdir. sap bıçağın bıçak başlayacağı belirlemek amacıyla, yukarıda tarif edilen ve burada prosedür gereklidir. Bununla bittiğinde, biz çok dövme gidin.

ilk fırında ateş yak, Sonra, üfleyici bağlanmak ve kömürler oldukça kuvvetli alevlenmek bekliyor Biz potaya matkap koymak. Ama biz bir pense ile bunu ve böylece çoğunlukla sapının ateşten kaldı.

Önemli! Metal istenen sıcaklığa ısıtılmıştır zaman ilk dövme bir bıçak yürütülmesi, hemen belirleyemez. sonucudur yapabilirsiniz mahvetme bir matkap söyledi. Yani normal bir fikstür üzerinde ısıtma ve çekiçle metal ile biraz uygulama olabilir matkap dövme üstlenmeden önce. Hatırlamak gerekir, metal olduğunu ve ne zaman ne renk o en usulca sahte. Ayrıca 1100 ° C'ye kadar bile ısıtmalı güneş ışığında, metal kararacak olduğunu hatırlamakta yarar var.

Promosyon matkap matkap bıçak dövme

en kısa sürede Matkap ısınır gerekli sıcaklığa, bu ve bir 1000 ° C, hemen gerekli potadan kaldırmak, ve alt pençesinde incik kelepçe. Bundan sonra, anahtar almak matkabın üstüne onları kelepçe ve bobin doğrultma, dairesel hareketi yapın. Metal soğumasını zaman yoktu ki aksi halde, hızla matkap kırmak için risk gerekli herşeyi yapın. Bir kerede yapmadım ise endişelenmeyin. Sadece matkabı-Haskala yeniden ve prosedürü tekrarlayın. Bunun bir sonucu olarak, bir metal, nispeten düz bir şerit elde edilmelidir.

Dövme matkap - uygun bir kalınlığa sarma

Bir sonraki adım matkap dövme ve kabul edilebilir bir kalınlığa metal unrolling. Her şey oldukça basit. gerekli sıcaklığa Kırmızı sıcak metal, ağır çekiçle ve kuvvetli fakat düzgün darbeler seslendirme metal başlatmak ve düzgün bir form verir. - 5 mm bir sonucu olarak, yaklaşık 4 metal şeridin kalınlığını dönmelidir.

Önemli! Tüm metal dövme sürekli ön kalıbın renk izlemek gerekir. En kısa sürede o kiraz rengi elde solmaya başladı, derhal ocağın döner. Bir kez daha çekiç darbesiyle altında kırmak için daha metali ısıtmak için daha iyidir.

Dövme bıçağın keskin

ayrıca Dövme bıçağın keskin. Her şey biraz daha karmaşıktır. pervane kanadının arzu edilen kalınlık muhafaza edilirken, gerekli olması zaokruglennuyu şekil elde edilir. Tüm çalışmalar pratikte kuyumcuya ve belli bir ustalık gerektirir edilir. Dövme gerçekleştirilir kademeli kenarı, bir küçük bıçağın uzunluğu gecikme zaokruglivaya şekilde. İnme güçlü ama temiz olmalıdır. acemi ilk denemede açamıyorum, ama biraz pratik herşeyi çözecektir.

bıçak kesme kenarı Dövme

Bir sonraki adım bıçak kesme kenarı dövme. Bu önemli ve zor aşamadır. Bu zaokruglennym forvet ile daha hafif bir çekiç ve tercihen gerektirecektir. Bıçağın ortalarından bu yana, yavaş yavaş kesme kenarına metal aşağı kayar. Mümkün olduğu bir kesme kenarı olarak ince yapmaya çalışmıştır. Böylece bıçak kendisi basit ve pürüzsüz olduğunu gereklidir. Grevler çok dikkatli idi ve kızgın metalden küçük bir deformasyon için geçen kadar çok çaba yapmaya. Renk preform hatırla ve gerektiğinde fırına geri gönderebilir.

Bıçak sapını Dövme

bıçak ve bıçak kurma kez mümkün, sap çekiçleme devam. işleri kendileri sınır bölgeleri bıçağın dövme çok daha kolay olacaktır. Başlangıçta yuvarlak gövdeli matkap ucu parlıyor, sonra güçlü çekiç darbeleri dışarı rulo. kroki kuyruk bağlı dar veya geniş olabilmektedir. Bir kalem bıçak yapmak ister zaten vardır. Birisi basit bindirmeleri yapar ve birisi çevir topuzunu yapar.

bıçak taşlama

yavaş yavaş soğutulabilir ve daha sonra dövme vermek metal tamamlayan taşlama geçin. taşlama makinesinde bıçak tamamen pürüzsüz ve parlak hale ekstra metal katmanları ve düzensizliklerini gidermek. 2 mm kalınlığında kadar sürebilir taşlama ve zaman bıçak daha hafif ve daha ince olacak. Ayrıca, bu aşamada, bıçağı keskinleştirmek yapabilirsiniz. Nihayet sertleştirilmiş bıçak gerçekleştirin. Bu yapıldığında hakkında bilgi için, aşağıda yazılı edilecektir.

Matkap video inceleme bir bıçak Dövme:

yataktan dışarı bıçak Dövme

Bir bıçak yatağı, yani iç veya dış kenarı dövme için bir başka popüler malzeme. İç da tercih edilebilmektedir. Tüm matkabın dövme neredeyse aynı Rulman bıçak dövme çalışır. Bazı istisnalar dışında.

yataktan dışarı bıçak Dövme

Birincisi, jant rulman boş öğütücü kullanılarak kesti. 2 cm bıraktı - stok almaya çalışıyor ve bu yüzden yeterince bıçak ve 1 uzunluğu. İkinci olarak, kalıpta kesim taslağın dövme başlangıç ​​aşamasında, takviye çubuklarına kaynaklanacak. Ve bu şekilde ve parlayan tahrif. Üçüncü olarak, düz, daha sonra tutucu yuvarlak haddelenmiş bir delme boş durumunda ise sadece hizalamak için gerekli olan yatak. bıçak ve sapın dövme ile bir başka eylem tamamen benzerdir. değer tek şey belirterek - bıçak yapmak hala daha uygun yataktan yükü işler.

rulman video inceleme dışında bir bıçak Dövme:

bahar bir bıçak Dövme

Yüksek kaliteli bıçak için uygun bir çelik arama, bir çok yaylar kullanılır. arabayı metal parçalar bu el dövme bıçaklar için mükemmel bir model verme, yüksek esneklik ve dayanıklılık ile karakterize edilir. Doğruyu söylemek gerekirse, yaprak yayın bıçak kesmek ve başka bir netlik sağlıyor bıçakla olağan profili ve sertleştirme yapılabilir unutulmamalıdır. Oysa, bıçak, en iyi bahar kalınlığı oldukça büyük, özellikle de dövme ve iyi bir bıçağa azaltılmalıdır, gerçekten güvenilir oldu.

bahar bir bıçak Dövme

.yap-Başlıktaki-block__text, .yap başlık {
font-size: 17px önemli ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-dikey .yap-başlık-block__text {
font-size: 17px önemli ;!
}

Bıçak yayların Dövme taşlama pas sıyırma ve plaka işareti ile başlar. Bu yaylar sadece küçük bir kısmını alabilir, bu yüzden işaretleyebilir bir öğütücü kullanarak keser. İleride armatüre iş parçasının kaynak ve yanar. Sonra yavaş yavaş istenilen kalınlıkta getiren, prokovyvaem. Dövme kenar ve bir kesme kenarı olarak matkabın bıçak dövme, yukarıda tarif edilen, örneğin, yapılır. yavaş yavaş soğumaya ve sonra eziyet ve onu netleştirmek için istenen, konu bıçak elde olması.

Yay video inceleme bir bıçak Dövme:

Bir dosyadan bir bıçak Dövme

Aşınmaya dayanıklı ve uzun ömürlü çelik çeşitli sıhhi tesisat araçları bulunabilir ve apaçık bir örnek dosya. yeterince bir dosya popüler bir etkinliktir imalat bıçaklar. daha çok bıçak ince kesim kenarlı son derece dayanıklı elde edilir çünkü. Ama bir dosyadan bir bıçak dövme kendine has özellikleri vardır.

Bir dosyadan Bıçak

Her şeyden önce, sen kesintileri ve olası pas dosyayı temizlemek gerekir. Sen öğütücüler kullanarak bunu yapabilirsiniz. Gerekirse Daha sonra, dosya gerekli uzunlukta iş parçasını kesmek. Sonra uydurma parçasına onu kaynatabilme fırında koyar. istenen sıcaklığa Ampul ön kalıp, ön kalıp gerekli kalınlık bize sunulması için devam edin. Sonra ada ve bir kesme kenarı olun. Bir dosyadan Shank bıçak iyi fatura kolu altında yapılır.

Bir dosya video inceleme bir bıçak Dövme:

Kablonun bir bıçak Dövme

Çelik kablo Bıçak Yapımı oldukça nadirdir. Yukarıda tarif edilen bütün ön formlar aksine, kablo tel lifleri ayrılmış ve sahte olduğundan bunları zordur. Çelik kablo yanında çelik matkap veya bir dosya diye bir yüksek özelliklere sahiptir. Kablo bıçakları çekiç çoğunda nedeniyle Şam çeliği andıran kama üzerindeki alışılmadık kalıba. Böyle bir bıçak yapmak için, dövme için geleneksel çubuk çelikten daha biraz daha çaba gerekiyor.

Kablonun Bıçak

Kablonun bir bıçak Dövme zamanki dövme gibi, başlar. Bu sadece bir kaç küçük sırları ilgisi var. İlk olarak, incik ilgilidir. Birçok sanatçı hazır kulpları şeklinde kablo incik bıçağı olun. Çok değişik ve güzel görünüyor. Ve sonra silah üretiminde iki yaklaşım vardır. Kalın bir ip alın ve sonra bir monolitik parça yapım o sonu pişirin. Ya da bir ilmek şeklinde bir sap içerir ve sahte bıçağın son vermek. İkincisi, bir kablonun dövme - çünkü kabloyu oluşturan dağınık tellerin karmaşık bir konudur. Bir bıçak yapmak için, birlikte pişirmek için bunları gerektirir. Ve bu bir sanat ve ilk kez elde edilen kablonun dışarı bıçak, gerekli olmadığını bekliyoruz. Kaynak iki şekilde yapılabilir. İlk - başlıca oluklar boyunca elektrik kaynağı kaynatın. İkinci - kuznecheskuyu kaynak gerçekleştirmek için. İkinci seçenek daha zordur ve aynı zamanda tercih edilir.

boraks

Yani, bir bıçak dövme başlamak için bir tanıtıcı oluşturmak için bir yol seçmek. parlak kırmızı bu raskalivaem kablosu için. Sonra dışarı almak ve kahverengi serpin. Sonra tekrar potaya gönderdi. Yani komplikasyonsuz yolu kaynak kuznecheskoy hazırlamak. boraks Bu tetraborik asit tuzu temsil ettiği ve çelik münferit tabakaların kaynak ustalar uygulanır. Aslında bu, erime sürecini kolaylaştırır ve oksijen girişi erimiş metal engeller ve metal oksitler kaldıran bir akıdır. Boraks sorunsuz kamu malı bulunabilir.

her tarafta tedavi tel kahverengi sonra ve 900 1200 ° C ya da daha fazla ısıtılmış, potadan dışarı alınır ve prokovyvat başlamaktadır. Grevler ağır çekiç indirebilmek ancak aynı anda birlikte fiber kablo tutmaya çalışın. kablo İçinde karmaşıklığı dövme. Ama uygulama ile Kabul edilebilir sonuçlar elde edebilirsiniz. Sonunda, kablo parlayan olmak ve birçok kez prokovyvat edebilirsiniz. Ama her seferinde, fırında ısıtılarak, kahverengi ip ile serpin. Sonuç hemen Şam çelik gibi, bir çok tabakadan oluşan, çelik bir katı bir parçasıdır. Bundan sonra, sadece bıçak şeklini taklit etmek var gereklidir. dövme bıçak video gösteren üzerinde art arda kadar bıçak, kesici kenar ve uç üzerinden makaralama gösterilmiştir.

Bıçağı Temperleme ve ayrılmak

Daha önce belirtildiği gibi, bıçağın sertleşme - Bu onun en önemli üretim aşamalarında biridir. Sonuçta, doğru yapılırsa edilme şekline, bu bıçağın performansına bağlıdır. Kendinden sertleştirme işlemi bıçak soğuduktan sonra yapılır ve bir öğütücü kullanılarak öğütüldü.

bıçak tavlama

bıçak tavlama Bu turuncuya ışık kırmızıdan onun ısı ile başlar. Sonra bıçak su veya yağ içine indirilir. 1 litreye kadar bir tuzunun 3 yemek kaşığı ve su sıcaklığı 18 olmalıdır - - Bu durumda, su 2 eklenir Cı, yağ 25, 25 ° - 30 ° C Tavlama oldukça hızlı yürütülen ve bütün bu serbest bırakılmalıdır bıçağı Sertleştirme sonrası iyi gitti edilir. Sertleştirme çeliğin kendisi 750-550 ° C arasında bir sıcaklık aralığı içinde meydana gelir Şu anda çelik sıvı içinde "shake ve inilti" başlar bile hissedebilirsiniz sertleştirme. işlemi tamamlandıktan sonra, bıçağı almak ve doğal soğuması gerekir.

bıçak tatil Bu sertleşme sonrasında gerçekleştirilir. sürecin kendisi daha esnek ve yüklerin çeşitli dayanıklı kılan iç gerginlik çelik, zayıflaması içerir. tatil öncesinde bıçak ısıtılmış sonra olası ölçekten temizlenmeli ve olmalıdır. Ancak tavlama sıcaklığı esnasında önemli ölçüde daha azdır. Bıçak kendisi alevi tutmak ve onu izlemek için olması gerekir. bütün yüzeyi sarı-turuncu filmle kaplı sonra, ateşten bıçağı çıkarıp doğal olarak soğumaya verin.

Bazen söndürme ve tavlama su ya da yağ ile imal edilir ve zaman zaman suya yağın içinden. Bu sertleştirme çok hızlıdır. İlk olarak, bıçak 2 bir yağ halinde indirilir - 3 saniye ve daha sonra su içinde. Bu yaklaşımla, yanlış su verme yapma riski çok az.

elleriyle bir bıçak Dövme sadece basit bir görev gibi görünüyor. Ayrıca o kadar daha, bir sledge hammer sallayarak epey sahip olacak ve ilk kez dövme metal konuda hiçbir deneyimi bir bıçak kurma mümkün olmayabilir. Bu nedenle, önce el ve biraz pratik almak ve sonra bıçak dövme geçin gerekiyor.


Like this post? Please share to your friends: