Pil tornavida kendi elleriyle onarmak

buna pilin maliyetinin yaklaşık% 70 yeni tornavida maliyeti. Pilin yetmezliği karşılaştıklarında Beklendiği gibi, kendimizi soru sormak - sırada ne var? yeni bir pil ya da tornavida al ve belki de bir pil tornavida kendi ellerini onarım ve zaten tanıdık bir araç çalışmaya devam üretmek mümkündür?

üç bölüme ayrılmıştır Bu makale, biz ele alacağız: tornavida (bölüm 1) kullanılan pillerin çeşitleri, başarısızlık (Bölüm 2) ve uygun yollarından olası nedenleri (bölüm 3) onarmak için.

Tornavida Pil: tasarımı ve çeşitleri

Bakılmaksızın marka tornavida ve menşe pillerin ülkenin aralarında aynı yapıya sahip olduğunu belirtmek gerekir. Montajlı pil böyle bir forma sahiptir.

biz analiz, biz bu seride bir araya küçük parçalara monte olduğunu göreceksiniz. Ve biz bir seri bağlantı var unsurları, onların potansiyellerini slazhivayut olduğunu, okul fizik dersten biliyoruz.

Not. her gıda maddesinin miktarı ve bize pil kişilerinden son bir borçlandırma verir.

Eşleşti bölümleri ya da "bankalar", genellikle standart bir boyut ve güce sahip, kapasitesini sadece farklıdır. Pil kapasitesi A / h cinsinden ölçülür ve eleman (aşağıda gösterilmiştir) ile belirtilir.

tornavida akümülatörlerin düzenlemesi için kullanılan elemanların aşağıdaki türleri:

 • Nikel - kadmiyum (Ni - Cd) 1,2V » "kıyısında nominal gerilimli piller;
 • Nikel metal hidrit (Ni-MH), hücre gerilimi - 1,2V;
 • bir gerilim ile lityum-iyon (Li-ion), - 3,6 V.

daha ayrıntılı olarak her bir türün avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurun.

Ni - Cd

Artıları:

 • çünkü bunun masrafı az en yaygın türü;
 • örneğin lityum iyon pil gibi düşük sıcaklıklarda, korkmuyorum;
 • boşalmış halde saklandığında, özelliklerini korur.

eksileri:

 • Sadece nedeniyle toksisitesi üretimine "üçüncü dünya" ülkelerinin, içinde;
 • Hafıza etkisi;
 • Kendi kendine deşarj;
 • Küçük kapasite;
 • şarj / deşarj döngüsü az sayıda, bu kadar uzun yoğun kullanım sırasında "canlı" değil.

Ni - Mh

Artıları:

 • Çevre, yüksek kaliteli marka pili elde etmek mümkündür dostu üretim;
 • Düşük bellek etkisi;
 • Düşük öz-deşarj;
 • Yüksek kapasiteli, Ni kıyasla - Cd;
 • şarj / deşarj çevrimlerinin daha büyük bir sayı.

eksileri:

 • fiyat;
 • Bu boşalmış halde uzun süreli depolama sırasında bazı özellikleri kaybeder;
 • Uzun düşük sıcaklıklarda "canlı".

Li-Ion

Artıları:

 • Hafıza kaybı yok;
 • Hemen hemen şarj kaybı yok;
 • Yüksek kapasiteli batarya;
 • daha fazla pil önceki türleri daha şarj / deşarj çevrimlerinin sayısı, pek çok kez;
 • esas ağırlık ve pil boyutunu azaltır "kutu" gerekli gerilim gerekli olan en az sayıda, ayarlamak için kullanılır.

eksileri:

 • yüksek fiyat nikel kıyasla neredeyse 3 katıdır - kadmiyum;
 • Üç yıl sonra, kapasitesinin önemli bir kayıp çünkü orada Li çürümüş.

Tanıştığımız elemanları ile, pil tornavida diğer öğeleriyle geçin. (Aşağıda gösterilmektedir) onarım tornavida pil Hitachi, örneğin sökme birimi, çok basittir - çevresinde sökün vida ve vücut sahip olamazlar.

gövde Dört iğneli:

 • İki polis, "+" ve "-" şarj / deşarj için;
 • Üst kontrol, sıcaklık sensörü (termistör) etkinleştirilir. Termistör devre dışı olur ya da (- 600 C, tipik olarak 50 aralığında), belirli bir sıcaklık elemanları aşan yükleme akımı sınırlayan, pil korumak için gereklidir. Isıtma zorla şarj sırasında yüksek akıma, şarj "hızlı" olarak adlandırılan nedeniyle oluşur;
 • 9Kom direnç olarak zikredilen "hizmet" teması, Sözde. Tüm akü hücrelerinin şarjını hat sofistike şarj istasyonları için kullanılır. yüksek fiyatları yüzünden çekici bir şey gündelik hayat böyle istasyonları, In.

Bu aslında bütün pil tasarım. Aşağıda cihazı sökmeye için nasıl bir video.

arıza yeri

dizildi pil tasarım öğeleri atanması ile, şimdi sorunu nasıl tanımlanacağı bakın, bölüm 2 tamir tornavida batarya. Bütün bu zincir çalışmaz - Hemen, biz seri olarak bir zincir beri seferde hasarlı tüm unsurları ve, bir elementin çıktı unutmayınız. Yani bizim görev biz zincirindeki en zayıf halkayı sahip olduğu belirlemektir.

eğer Bunu yapmak için, metre ve sorun giderme lamba 12V ikinci yöntemi olması gerektiğini aynı 12 voltluk tornavida adresinden pil. Bunun için:

- Biz tam şarjın sinyal bekliyor, şarjla pili koydu.

- konut Ayrıştırma ve her pil bankada ölçer. Ni için - lityum 1,4V -, - 3,6 / 3,8V Cd biz 1.2 olmalıdır.

- Gerilim nominal değerin altında olduğu bütün "bankalar", kutlayın. Örneğin, eleman, Ni en - 1.3v Cd voltajı ve bir ya da daha fazla - 1.2 / 1.1V.

- Pili koymak ve gücü önemli kaybına çalışırlar.

- Kaldır, sökmeye ve biz "Banka" akümülatör uçlarındaki gerilim düşüşünü ölçer. Seçilen öğeler üzerinde gerilimin "çökme" diğer tarafta daha büyük olacaktır. Örneğin, değil 1,2V ve 1.0V hatta daha düşük yapmak.

Not. eleman bakıma gelir demektir esas olarak 0.7V, - pil 0.5 elemanlar arasındaki fark.

Böylece, "canlandırma" ya da "amputasyon" için bir aday bulundu ve yeni unsurlarla yerine gelmiş.

senin tornavida 12V veya 13V tarafından desteklenmektedir ise, daha basit bir yöntemle arayabilirsiniz. "-" tamamen "+" ve şarj edilmiş bir batarya ayrıştırılmış ve temas 12 voltluk lambası bağlayın. Lamba yükleyecektir ve akünün boşalmasına sebep olur. Sonraki testi zayıf bir bağlantı var pil hücreleri, bütün gerilim düşüşü çoğunda yapılır ve.

Orada başka yolları lamba direnci alabilirsiniz yerine, fakat o elektrik mühendisliği temellerini ihtiyaç vardır ve direnç el attı ile bu gerekli olacaktır şüphelidir.

Diğer arızalar çok nadirdir. Örneğin, lehim birimi pil veya güç kişileri, termistör başarısızlıkla temas yerlerinin kaybı. sahteciliğe uzun doğasında Bu Sorunu. nadir görünümünde, akü hücrelerine yetinmemeli olacaktır odaklanmak.

"Sorunlu" unsurları dizildi ile, onarmak için gereklidir. Nasıl tornavida pil onarmak için? tabiri caizse, 2 yollarını onarmak için genellikle mevcut. değersiz hale gelmiştir öğelerin Bu restorasyon ve yedek.

o unsurları ve nasıl "canlandırmak" mümkün mü?

Pil onarım tornavida Bölüm 3 geçin ve hemen lityum için "yoğun bakımda" kavramı belirtmek - iyon piller uygulanamaz. sahip oldukları Hafıza etkisi, büyük olasılıkla, lityumun genişleme idi ve bu konuda hiçbir ilgisi yoktur. eleman veya kontrol devresi: Bu pillerin ne sorunun nedeni bulmak gerekir. İki seçenek vardır:

 • ; Değiştirilecek ve değişim - yardım eğer pili diğerinden kontrol devresini değişebilir ama bizimkine benzer
 • 4V yaklaşık 200mA akımda, bu kontrollü şarj gerektirir ile element için geçerlidir. Eğer 3,6V için hücre voltajı artar - kontrol devresine ya arızalı elemanı olup, diğer elementlerin sorun.

tornavida Pilinizi yenilenmesi öncelikle Ni için kullanılabilir - Cd pilleri, ancak kural olarak, ve ev tornavidalar en yaygın.

Peki, nasıl pil tornavida canlandırmak için? Pillerin Bu tip "yoğun bakım" iki türü vardır:

 1. Sıkıştırma veya presleme yöntemi (elektrolit hala kullanılabilir durumda çalışır, ancak hacim kaybolur);
 2. "Firmware" gerilim ve büyük nominal akım. Bu yöntem sayesinde hafıza etkisini ortadan kaldırmak için, ve her ne kadar tamamen değil ama kaybedilen kapasiteyi geri kolaylaştırır.

Bu yöntem videoda aşağıda gösterilmiştir.

Not. Kural olarak, nikel içinde - kadmiyum pillerin kapasitesinin kaybının ana nedenidir - elektrolit kaynatma ve kritik düşükse - hayır "firmware" yardımcı olmayacaktır.

Sonuç pozitif ise, bu yöntem, çıkış yapı elemanlarının sorunu çözmez. Daha ziyade, sadece Eskimiş değiştirilmesini öngörecek ve gelecekte hala tamir tornavida Makita pili veya başka bir gerekecektir.

Tamir ve elemanların yedek pil tornavida

biz hatalı olduğu tespit öğelerin değiştirilmesi - tornavida için pil onarmak için daha etkin bir yol.

"Verici", hangi elementlerin bazı bozulmamış, herhangi bir yeni "bankalar" - onarım için bir pil gerekir. Onları kolay olmayacak satın bile internette kolayca posta ile bu öğeleri göndermeye hazır bir düzine mağazalar yer almaktadır. Fiyat böyle 100 $ civarında 2000 mA / saat maliyetlerinin kapasiteli nikel-kadmiyum hücrelerinin özellikle ısırıkları, değil.

.yap-Başlıktaki-block__text, .yap başlık {
font-size: 17px önemli ;!
}
# Yap-Ya_sync_2-dikey .yap-başlık-block__text {
font-size: 17px önemli ;!
}

Not. Yeni bir öğe satın alarak, kendi kapasitesi ve boyutlarına yerel öğelerle denk olduğundan emin olun.

Bu yüzden, bir lehim demiri, malokoroziyny akı (tercihen alkol reçine akışına) ve kalay gerekiyor. Onu kazanmak veya toplamak için neredeyse hiç ihtiyaçtır tek batarya tamiri için yaklaşık nokta kaynağı, demiyor ...

lehim deneyime sahip olduğunu - en zor, en azından bazı, özellikle geçmemiş hiçbir şeyi değiştirmek için. ayrıntılı olarak tüm gösterilmektedir fotoğraflarında, arızalı madde, yeni mühürlü onun yerini kesti.

Bazı nüansları not etmek gerekir:

 • lehim havya, lehim, üzerinde hızlı bir şekilde, yani, pil için, ısıtılmış olmaz Risk yağma;
 • olası bağlantı bakırdan yapılmış aynı boyuttaki aile plakaları yardımıyla veya kullanımına ile gerçekleştirildiğinde, bunların koruma termistörünü ateş edeceği sırasıyla güneşlenmek olacak bağlayan tellerin yanlış bölümünde şarj akımları nedeniyle önemli ve büyük;
 • Sonra, dizi eksi önceki banka yeni bankalar ve daha az yeni artı üzerindedir - - her durumda, pil artı-eksi karışmaz yanındaki artı içinde.

Birlikte kaynaklı kez onlar farklı olduğu için yeni elemanlar, "bankalar" üzerindeki potansiyel dengeleme olmalıdır. Ücret soğumasını bir gün vererek gece boyunca set ve biz unsurları voltajını ölçmek: Biz şarj / deşarj gerçekleştirin. Biz her şeyi doğru yaptıysak, resim böyle olacak: 1.3v içinde aynı rakam multimetre tüm unsurları.

Sonra, pilin deşarj geçin, bu "tam olarak" tornavida pil olması ve yükleyin. kendisi üzerinde Ana rahmet aksi takdirde de tamir gerekecek, tornavida. Tam şarj etmek getirin. Bu prosedür, yani iki kez daha tekrarlandı tahsil ve tam taburcu edildi.

Silme işlemi "bellek etkisi" her üç ayda yapılmalıdır unutulmamalıdır. Yukarıda egzersiz benzer.

Bu kendisinin yeni değiştirmek zorunda değildir, en azından sürece, senin tornavida çalışmalarını genişletmek için çok zor bir işlem değildir


Like this post? Please share to your friends: